Jak pozbyć się trądziku? O skutecznym leczeniu mówi dr Maria Noszczyk, znana dermatolog

Getty Images

Nieestetyczne krostki spędzają sen z powiek wielu ludziom - nie tylko tym w nastoletnim wieku. Czy istnieje szansa, by pozbyć się ich ze swojej cery? O sprawdzonych metodach walki z trądzikiem mówi dr Maria Noszczyk, dermatolog.

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Cierpi na nią około 80% osób miedzy 12. a 24 rokiem życia. Co istotne, nieleczony lub leczony nieprawidłowo może zostawić ślady na twarzy, których bardzo trudno (i drogo) jest się później pozbyć. Zazwyczaj mowa tu o bliznach czy przebarwieniach. W jaki sposób należy więc walczyć z tym schorzeniem? Przede wszystkim w pierwszych krokach trzeba udać się do specjalisty. Nierzadko bowiem choroba ta wymaga leczenia nie tylko zewnętrznego, ale i wewnętrznego.

Przeczytaj też: Czy specjalista medycyny estetycznej może wyleczyć trądzik różowaty? Jeśli tak to na czym polega leczenie?

Trądzik jest dolegliwością, która dermatologicznie jest nazywana choroba łojotokową, bo wszystko bierze się z powodu łoju. On nie musi być bardzo widoczny. Bo bywa tak, że jest ok ukryty wewnątrz gruczołów łojowych. Zwykle pojawia się on w okresie dojrzewania, bo hormony stymulują powstawanie łoju na skórze - tłumaczy dr Maria Noszczyk, dermatolog.

Jak pozbyć się trądziku - zabiegi

Jak już wspomnieliśmy trądzik powinno leczyć się zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Jednakże, zanim rozpocznie się walkę o piękną i gładką skórę, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Jakie zabiegi może nam zaproponować specjalista, by pozbyć się trądziku? Jedną z propozycji jest mikrodermabrazja, czyli mechaniczne czyszczenie, które ściera zarówno martwe komórki naskórka, jak i trochę zasysa i głęboko czyści pory skóry. A co potem? Potem można zastosować złuszczanie chemiczne – na przykład takie z zastosowaniem kwasu glikolowego. Dzięki tej substancji zostają bowiem przyspieszone procesy naturalnego złuszczania.

Komórki po kwasie glikolowym się rozklejają i po prostu łatwiej cała wydzielina z gruczołów łojowych ewakuuje się na zewnątrz, nie blokuje się i nie powstają krostki – dodaje ekspert.

Chcesz wiedzieć więcej na temat trądziku i innych, skórnych problemów? Koniecznie włącz Discovery Life i zobacz program „Klinika urody”. Najbliższy odcinek już dziś o 13:35!

Źródło: Discovery Life

Domowe sposoby na trądzik

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, ale i wyglądzie… w związku z tym warto zadbać nie tylko o zakup odpowiednich kosmetyków czy preparatów medycznych, lecz także o to, co trafia na nasz talerz. Co zatem warto serwować? Przede wszystkim produkty bogate w witaminę A (np. ryby, jajka, szpinak czy pomidory), ponieważ pomagają one regulować złuszczanie naskórka oraz artykuły bogate w witaminy B6 i B12, ponieważ ograniczają one łojotok (np. drożdże, banany czy migdały). Pomocne okaże się też sięganie po produkty zawierające cynk – dzięki nim złagodzisz stan zapalny i przyspieszysz leczenie nieestetycznych krost. O czym jeszcze dobrze jest pamiętać, zmagając się z trądzikiem? Alkohol, słodycze, słone przekąski czy produkty mleczne mogą pogarszać stan cery. Dlatego też warto z nich zrezygnować.

Nie zapominaj także, że gładka cera, to czysta cera. W związku z tym niezbędne okaże się prawidłowe jej czyszczenie. O jakich krokach trzeba pamiętać? Demakijaż, czyszczenie, tonizowanie. Wybierając kosmetyki, kieruj się ich składem – te, które będą bardziej chemiczne, mogą dodatkowo podrażniać cerę.

Przeczytaj też: Zioła na trądzik – które są skuteczne i jak je stosować?

Maseczka na trądzik

Domowa maseczka na trądzik? Takich propozycji jest wiele i każda receptura jest naprawdę prosta do wykonania. Przykład? Możesz pomieszać ze sobą rozgniecionego banana i miód. Powstałą mieszankę nałóż na twarz na 20 minut, a potem zmyj ją letnią wodą. Banana możesz również zastąpić awokado.

Data aktualizacji: 17.08.2020,
Opublikowano: 17.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej