Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać? Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców?

Fot: blackday / fotolia.com

Laserowe usuwanie blizn jest obecnie najczęściej stosowaną metodą. W porównaniu do rozwiązań tradycyjnych jest ona mniej inwazyjna i nie powoduje tak wielu powikłań. Za pomocą lasera usuwane są blizny po przebytym trądziku, operacjach lub oparzeniach.

Obecnie można skorzystać z bardzo wielu metod usuwania blizn, z których każda będzie różniła się skutecznością i czasem oczekiwania na pierwsze widoczne efekty. Ponadto różne blizny mogą wymagać innej formy terapii.

Laserowe usuwanie blizn – kiedy się sprawdza?

Laserowe usuwanie blizn jest zalecane przede wszystkim dla osób, które są zainteresowane usuwaniem blizn potrądzikowych. Tego typu widoczne pozostałości na skórze potrafią znacznie obniżyć samoocenę i mogą powodować dyskomfort w kontaktach z innymi ludźmi. W tym przypadku zabieg laserowy odznacza się bardzo wysoką skutecznością.

W trakcie zabiegu stosowane są najnowocześniejsze urządzenia, które emitują światło docierające do tkanki podskórnej i warstwy skóry właściwej. Zastosowanie lasera pomaga nie tylko wygładzić cerę i spłycić głębokie blizny, ale jednocześnie poprawia jej wygląd, napięcie i koloryt. Stymuluje też wydzielanie kolagenu przez skórę, przez co staje się ona bardziej elastyczna i widać efekt liftingu.

Każdy zabieg z użyciem lasera przeprowadzany jest indywidualnie i dopasowany jest do wielkości i rodzaju blizny, co wpływa też na jego cenę. Ta metoda sprawdza się również w spłycaniu i usuwaniu blizn pooperacyjnych.

Jej zalety to to przede wszystkim to, że powoduje stosunkowo niewielki ból, który można łagodzić za pomocą maści znieczulających, a także szybka rekonwalescencja – skóra po zabiegu laserowym goi się szybciej niż po głębokim peelingu czy dermabrazji. Przez kilka pierwszych tygodni należy jedynie unikać ekspozycji na słońce oraz stosować maści i kremy zabezpieczające i regenerujące naskórek.

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują stosowanie niektórych leków, a zwłaszcza rozrzedzających krew, sterydów, używanych w leczeniu trądziku np. izotretynoinów lub leków fotouczulających. Zabieg nie jest polecany dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

Usuwanie blizn po trądziku – medycyna estetyczna

W ofercie gabinetów kosmetycznych można znaleźć szereg zabiegów, które są skuteczne w usuwaniu blizn. Przeprowadza się je, używając kwasu hialuronowego, ale także za pomocą rozwiązań typu: mikrodermabrazja, dermabrazja, peeling chemiczny, jonoforeza czy mezoterapia bezigłowa. Są to metody, które odznaczają się dużą skutecznością, jeśli chodzi o usuwanie stosunkowo świeżych blizn, od których powstania nie minął jeszcze rok. Wszystkie polegają na rozjaśnieniu blizn i ich zmniejszaniu. Żadna z wymienionych nie da jednak pożądanego rezultatu po pierwszym zabiegu. Zabiegi należy powtarzać i dopiero po wykonaniu kilku widoczna będzie poprawa. Dodatkowo wymagane jest zrobienie odpowiedniej przerwy między sesjami na regenerację naskórka. Dopiero po wygojeniu się skóry można przystąpić do kolejnego zabiegu.

Zobacz film: Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego. Źródło: Bez skazy 

Chirurgiczne usuwanie blizn pooperacyjnych

Usuwanie bliznowców (tzw. keloidów) często wymaga interwencji chirurgicznej, która jest jedną z bardziej inwazyjnych metod usuwania blizn. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i polega on na wycięciu blizny i ponownym zszyciu skóry. Pozwala on w znaczącym stopniu zmniejszyć widoczność zmiany. Mogą pojawić się powikłania w postaci ponownie powstającego bliznowca czy brzydko gojącej się rany.

Po zabiegu można stosować specjalne żelowe opatrunki, które zmniejszają obrzęk i jednocześnie zapobiegają powstawaniu nowych blizn. Dostępne są w aptece bez recepty. Dodatkowo wskazane jest stosowanie miejscowo maści i kremów zawierających alantoinę.

Jak usunąć blizny metodami farmakologicznymi?

Jeśli blizna jest niewielka, gładka i płaska można próbować ją usunąć za pomocą środków farmakologicznych, np. sterydów, których stosowanie zawsze należy skonsultować z dermatologiem. Jeszcze mniej inwazyjna metoda polega na użyciu masażu lub opatrunku uciskowego, ale odznacza się ona znacznie niższą skutecznością i sprawdza się jedynie w przypadku naprawdę niewielkich i świeżych zmian. Opatrunki uciskowe zakładane są często jeszcze w szpitalu po operacji i mają zapobiegać powstawaniu blizn. Masaż musi wykonać specjalista i wymaga to włączenia do terapii odpowiednich kremów lub maści, które pomogą w usunięciu zmian na skórze.

Należy pamiętać, że im wcześniej blizna będzie odpowiednio pielęgnowana (zwłaszcza pooperacyjna), tym będzie mniej widoczna. Niestety często, mimo właściwych zabiegów, skóra człowieka wykazuje tendencję do tworzenia bliznowców. Dlatego do każdej blizny należy podchodzić indywidualnie, dobierając najkorzystniejszą metodę jej usuwania.

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej