Ultradźwięki w medycynie. Czy są szkodliwe dla zdrowia?
puhhha/getty images
Terapia ultradźwiękowa polega na oddziaływaniu poprzez skórę na głęboko położone struktury ciała fali ultradźwiękowych. Ultradźwięki wykorzystuje się w medycynie oraz innych dziedzinach takich jak kosmetyka.
Ultradźwięki to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Dolna granica ultradźwięków to częstotliwość 20 kHz, z kolei górna to 1 GHz. Człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Słyszą je tylko zwierzęta. Mogą je także emitować ultradźwięki. Ultradźwięki wykorzystuje się w celach terapeutycznych, między innymi w celu uśmierzenia bólu, stymulacji komórkowej poprzez wywoływanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi.
Ultradźwięki w medycynie
Główne wskazania do stosowania terapii ultradźwiękowej to między innymi:
ograniczenia ruchomości stawów spowodowane przykurczem więzadeł, powięzi i innych podobnych struktur. Ultradźwięki mają działanie przeciwzapalne
działanie przeciwbólowe – aplikacja w tzw. punktach wyzwalających
Ultradźwięki w kosmetyce
Ultradźwięki stosuje się również w kosmetyce. Najbardziej znanym zabiegiem jest peeling kawitacyjny, który idealnie oczyszcza pory. Zabiegi z ich wykorzystaniem ultradźwięków są więc niezwykle skuteczne.
Oprócz tego ultradźwięki wykorzystuje się do do redukcji zmarszczek i poprawy napięcia skóry, usuwania sińców pod oczami. Dzięki ultradźwiękom możemy również usunąć przebarwienia oraz blizny, a także zmniejszyć nadmiar tkanki tłuszczowej.
Ultradźwięki - przeciwwskazania
Ultradźwięki nie mogą być stosowane u osób, które zmagają się z chorobą nowotworową. Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz wszczepiony rozruszniki serca. Z ultradźwięków nie mogą korzystać cierpiący na żylaki.
Zobacz film: Zastosowanie ultradźwięków
źródło: Bez skazy
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 12.06.2020,
Opublikowano: 12.06.2020 r.
Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.
Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.
Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.
Mimo iż liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości, to w innych przypadkach często staje się jedynym, skutecznym sposobem umożliwiającym precyzyjne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Sprawdź, dla kogo przeznaczony jest zabieg, jak przebiega i jakie efekty można uzyskać dzięki liposukcji.
Liposukcja ultradźwiękowa jest alternatywą dla chirurgicznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To nieinwazyjna metoda redukująca złogi tłuszczowe i cellulit. Nie należy jednak jej traktować jako sposób na zmniejszenie masy ciała, ponieważ jej celem jest wyszczuplenie, a nie walka z nadwagą.
Odsysanie tłuszczu z brzucha, ud czy twarzy to zabieg, który pozwala na modelowanie kształtu sylwetki i usuwanie wad estetycznych. Nie jest to jednak metoda leczenia otyłości czy znacznej nadwagi. Sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej mogą też być inne, mniej inwazyjne procedury.
Retinoidy to kwasowe pochodne witaminy A (retinolu). Są polecane przez dermatologów ze względu na wiele korzyści, jakie niosą przy pielęgnacji skóry. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić skutki uboczne.
Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?
Rehabilitacja po mastektomii jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega skutkom zabiegu, m.in. zanikom mięśni i obrzękom limfatycznym. Jej celem jest także zwiększenie ruchomości w stawach i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ćwiczenia po mastektomii należy rozpocząć już w pierwszej dobie po zabiegu.