Ubezpieczenie porodowe - na czym polega? Co gwarantuje?
Getty Images/Mike Harrington
Ubezpieczenie
porodowe to propozycja dla osób, które planują posiadanie dziecka. Należy je wykupić
przed zajściem w ciążę. Zwykle ubezpieczamy się na wypadek pewnych zdarzeń -ubezpieczenie porodowe działa w taki sam sposób.
Co gwarantuje ubezpieczenie porodowe?
Ubezpieczenie
ciążowe zapewnia pokrycie kosztów prowadzenia ciąży i wszelkich koniecznych
badań i zabiegów, w zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia.
Polisy porodowe oferują kobiecie w ciąży m.in. nielimitowaną ilość wizyt lekarskich lub wypłatę pieniędzy w sytuacji, gdzie nowonarodzone dziecko wymaga specjalistycznego leczenia. Należy pamiętać, że
poszczególne oferty mogą znacząco się między sobą różnić i obejmować inny
zakres usług w zależności od ceny.
Kiedy wykupić ubezpieczenie porodowe?
Karencja to
okres między podpisaniem umowy ubezpieczenia, a rozpoczęciem świadczeń. W
przypadku polisy porodowej ten okres
wynosi od 10 do 12 miesięcy. Oznacza to, że ubezpieczyciel pokryje
koszty związane z prowadzeniem ciąży, kiedy umowę zawarto rok wcześniej.
„Przyszli
rodzice powinni pamiętać o ofertach ubezpieczeń grupowych.” – radzi Marcin
Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego. Tego typu pakiety zapewniająpokrycie kosztów leczenia, koszty prowadzenia
ciąży oraz wypłaty pieniędzy po narodzinach dziecka. Kwoty sięgają 2-4 tys. zł.
Wypłaty pieniędzy obejmują narodziny
dziecka zdrowego, dziecka wymagającego leczenia oraz dzieci z poważnymi wadami
wrodzonymi Obecnie firmy ubezpieczeniowe oferują uzupełnienie świadczeń w
ramach systemu publicznego.
Czym różni się ubezpieczenie porodowe
od pakietu medycznego?
Dowiesz się
z naszego video w którym Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego wyjaśnia
te kwestię:
Dzień Dobry TVN
Autor:
Katarzyna Dyła
Data aktualizacji: 06.02.2020,
Opublikowano: 06.02.2020 r.
Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?
Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.
Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.
Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej.
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.
Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.
W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.
Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.
Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.
Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.