Test Pappa – interpretacja wyników, na czym polega i kiedy go zrobić

Fot: fotolia.com

Test pappa (PAPP-A) wykonuje się, aby rozpoznać takie choroby, jak zespół Downa. By badanie było wiarygodne, trzeba je zrobić w odpowiednim terminie. Cechuje się ono dużą dokładnością i jest bezpieczniejsze niż inwazyjne metody diagnostyczne. Wyniki testu PAPP-A trzeba odpowiednio zinterpretować.

Chromosomy występują w ludzkich komórkach w parach. Jeżeli jest ich więcej niż dwa, mówi się o zaburzeniu zwanym trisomią. U urodzonych żywo dzieci najczęściej stwierdza się trisomie chromosomów 13, 18 i 21, które odpowiadają za takie choroby, jak zespół Pataua, Edwardsa czy Downa. Potrójna obecność pozostałych chromosomów zazwyczaj skutkuje śmiercią płodu. Ryzyko wystąpienia trisomii chromosomów 13, 18 i 21 pozwala oszacować test PAPP-A, nazywany też testem podwójnym. Analizie poddaje się w nim białko ciążowe A oraz podjednostkę beta hCG. W odróżnieniu od biopsji kosmówki, amniopunkcji i kordocentezy, badanie to jest bezinwazyjne – nie wymaga nakłuwania błon płodowych.

Na czym polega test PAPP-A

Test PAPP-A to badanie krwi, w którym ocenia się stężenia dwóch substancji: białka A (PAPP-A, pregnancy-associated plasma protein A) oraz wolnej beta-gonadotropiny kosmówkowej (bhcg). Oba wyniki przeliczane są według specjalnego algorytmu na wartość względną MoM (Multiples of Median). Normy dla obu substancji wynoszą powyżej 1 MoM. Równocześnie z testem PAPP-A należy wykonać badanie ultrasonograficzne (USG).

Kiedy zrobić test PAPP-A

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), test PAPP-A i USG należy wykonać pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży. Wynika to z faktu, że w tym okresie stężenie obu substancji jest najwyższe, dzięki czemu wyniki badań są najbardziej wiarygodne. Na pobranie krwi nie trzeba przychodzić na czczo. Nie są też konieczne żadne inne dodatkowe przygotowania. Na wyniki badania trzeba zaczekać od 10 do 14 dni. Nie powinno się interpretować ich samodzielnie. Powinien zrobić to odpowiednio wyspecjalizowany lekarz. Sprzęt używany do badań musi spełniać wymagania określone przez PTG. Koszt testu PAPP-A zależy od konkretnego laboratorium. Niektóre w cenę wliczają także USG i komputerową ocenę ryzyka. Ceny wahają się od 90 do nawet 700 złotych.

Wyniki testu PAPP-A

Trisomie można podejrzewać przy następujących stężeniach białka PAPP-A i bhcg:

  • Gdy wartość fb-HCG przekracza 2,52 MoM, a wartość PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM – zespół Downa;
  • Gdy wartość fb-HCG i PAPP-a jest poniżej 0,33 MoM – zespół Edwardsa lub zespół Pataua;
  • Gdy wartość PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM przy fb-HCG rzędu 1 MoM – zespół Turnera;
  • Gdy fb-HCG i PAPP-A są poniżej 0,1 MoM lub przekraczają 5 MoM – triploidie.

Prawidłowa interpretacja wyników testu PAPP-A jest jednak możliwa dopiero po uwzględnieniu odpowiednich parametrów ustalonych podczas badania USG. Są to tzw. ultrasonograficzne markery trisomii. Należą do nich:

  • przezierność karkowa płodu (najważniejszy marker),
  • skostnienie kości nosowej płodu,
  • indeks pulsacji w przewodzie żylnym,
  • przepływ przez zastawkę trójdzielną,
  • kąt czołowo-szczękowy,
  • ocena anatomii płodu.

Dopiero łączna analiza danych z obu badań pozwala oszacować ryzyko trisomii. Ich wyniki wprowadza się do specjalistycznego oprogramowania komputerowego, który oblicza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń. Rezultat jest korygowany m.in. pod kątem zastosowanej metody analitycznej, masy ciała ciężarnej, cukrzycy typu 1 czy zapłodnienia in vitro.

Jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Interpretacja wyników testu PAPP-A

Rezultat badania podawany jest jako wartość statystyczna. Przykładowo, wynik 1:50 oznacza, że 1 na 50 ciężarnych z takimi samymi wynikami biochemicznymi urodziło dziecko z trisomią. Dzieci pozostałych 49 kobiet były zdrowe. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wysokie ryzyko wystąpienia zaburzeń oznacza każdy wynik powyżej 1:300. Ciężarnej zaleca się wówczas wykonanie badań inwazyjnych, czyli biopsji kosmówki, amniopunkcji lub kordocentezy. Ujemny wynik badania oznacza, że ryzyko trisomii jest niższe niż ryzyko wystąpienia powikłań po badaniach inwazyjnych. Dalsza opieka nad ciężarną ogranicza się wówczas do kolejnych badań ultrasonograficznych.

Test PAPP-A – czy warto

Badanie pośrednich cech zaburzeń chromosomalnych nie jest tak dokładne, jak inwazyjne metody diagnostyczne. Dodatni wynik testu PAPP-A może być spowodowany zaburzeniami funkcji łożyska, występującym w ciążach powikłanych w późniejszym czasie stanem przedrzucawkowym, cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym. Przyczyniają się do niego także antybiotyki, leki antywirusowe, antydepresyjne, immunosupresyjne, przeciwastmatyczne i hormonalne. Mimo to test PAPP-A daje bardzo wysoką wykrywalność trisomii, bo aż 90%. Ponadto metoda ta obarczona jest mniejszym ryzykiem niż diagnostyka inwazyjna.

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

oleńka 14.09.2018r.

co to znaczy jak wynik wyjdzie białko ciążowe -1.300 i beta hcg-22.82

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej