Te produkty spowalniają pracę twojego mózgu

Sally Anscombe/getty images

Wiemy, co trzeba jeść, by wspomóc pracę mózgu. Są to między innymi produkty bogate w magnez, witaminę B12 czy zdrowe tłuszcze. Niektóre składniki mogą pracę mózgu nieco spowalniać. Czego powinniśmy się wystrzegać w naszej codziennej diecie?

To, co jemy jest dla naszego mózgu paliwem napędowym. Niektóre produkty mogą z kolei siać wręcz spustoszenie. Czego unikać?

Zobacz też: Co jeść i pić, by mózg dobrze pracował?

Sól

By nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, jest mu potrzebny sód. Problem w tym, że w naszej diecie jest go zdecydowanie za dużo. Średnio spożywamy 9‒12 g soli dziennie, podczas gdy zalecane jest nie więcej niż 5 g. Sama rezygnacja z dosalania potraw nie wystarczy, bowiem sól znajduje się w produktach, które jemy na co dzień, takich jak chleb (zwłaszcza białe pieczywo), płatki śniadaniowe, wędliny, sery żółte i inne wysoce przetworzone produkty. Gdy jemy za dużo soli, nie tylko przybędzie nam dodatkowych centymetrów w pasie, ale też wzrasta ryzyko nadciśnienia i udaru mózgu.

Syrop glukozowo-fruktozowy

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazali, że fruktoza „upośledza” mózg i może uszkadzać setki genów. Co w efekcie może być powiązane jest z wysokim ryzykiem chorób metabolicznych, neurologicznych, a nawet psychiatrycznych. co gorsza, fruktozę znajdziemy nie tylko w słodyczach, ale także w produktach przetworzonych takich jak konserwy czy wędliny.

Zobacz też: Jak odstawienie cukru wpływa na mózg?

Batoniki, cukierki

Z diety powinniśmy wyeliminować zwłaszcza te słodkości, które zawierają utwardzone tłuszcze trans, czyli inaczej izomery trans kwasów tłuszczowych. Powstają one z tłuszczów nienasyconych pod wpływem ich utwardzania. Tłuszcze trans obecne w pożywieniu powodują hamowanie działania enzymów koniecznych do wytworzenia niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. A to przecież te tłuszcze są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i wysokiej koncentracji.

Fast foody

Naukowcy dowodzą, że osoby, które spożywają regularnie fast foody mają problemy z koncentracją. Dieta bogata w potrawy typu fast food może powodować stan zapalny w hipokampie mózgu, który jest powiązany z pamięcią. Uszkodzenie hipokampu może również prowadzić do zaburzenia w odczuwaniu z głodu i sytości, co prowadzi do nadwagi i otyłości.

Ryby drapieżne

Choć ryby ze względu na swoją wysoką zawartość wielonienasyconych tłuszczów omega-3 wspomagają pracę mózgu, to niektóre z nich mogą tę pracę spowalniać. W diecie należy ograniczyć ryby drapieżne, które są bardziej narażone na zanieczyszczenia rtęcią, która może powodować zaburzenia w pamięci.

Zobacz film: Wszystko, co trzeba wiedzieć o syropie fruktozowym.

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 30.04.2020,
Opublikowano: 29.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej