Wygląda jak szkło kontaktowe. Lecz pod tym niepozornym wyglądem kryje się keratoproteza typu Boston. Najnowsza technika przeszczepu sztucznej rogówki pomaga odzyskać widzenie pacjentom, u których plastyczny przeszczep rogówki zakończył się niepowodzeniem. Czym jest keratoprotezowanie i kto kwalifikuje się do zabiegu?
Główną częścią protezy rogówki jest sztuczna soczewka, która wyglądem przypomina cylinder o średnicy 3mm . Cylinder ma za zadanie dostarczać światło do wnętrza oka, a dokładnie do siatkówki. Pierwszy zabieg wszczepienia keratoprotezy typu Boston przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.
Czym różni się keratoproteza od materiału biowitalnego?
Klasyczna rogówka (od dawcy) szybciej się zużywa i jest większe ryzyko jej odrzucenia przez organizm. Keratoproteza natomiast wykonana jest z tworzywa sztucznego, co czyni ją bardziej wytrzymałą i mniej narażoną na zniszczenia. Tego rodzaju protezę zamawia się pod konkretnego pacjenta, podając wymiary gałki ocznej. Do sztucznej keratoprotezy przekonuje również mała inwazyjność zabiegu i nieduża liczba powikłań.
Sprawdź jak ćwiczyć wzrok:
Kto kwalifikuje się do zabiegu keratoprotezowania?
Operacja wymaga od lekarzy doświadczenia i precyzji. Do zabiegu kwalifikują się chorzy z obuoczną ślepotą rogówkową. W PL na liście osób oczekujących na przeszczep rogówki jest 3,5 tys pacjentów. Do tej pory przeszczepów było wykonywanych zaledwie 200 rocznie bo brakowało dawców i chorzy musieli szukać pomocy za granicą. Obecnie sztuczna rogówka jest sprowadzana ze Stanów Zjednoczonych.
Rezultaty operacji są bardzo obiecujące. Keratoprotezy mogą być ratunkiem dla wielu osób czekających na przeszczep. Zabieg keratoprotezy jest w całości refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zobacz na czym polega i jak wygląda zabieg wszczepienia sztucznej rogówki:
mati83 10.02.2024r.
A może być zabieg keraprotezy na jedno oko?
mati83 10.02.2024r.
A może być zabieg keraprotezy na jedno oko?
mati83 10.02.2024r.
A może być zabieg keraprotezy na jedno oko?
mati83 10.02.2024r.
A może być zabieg keraprotezy na jedno oko?