Sztuczna krew. Czy krew można wyprodukować? 

Zobacz film: Czy można wyprodukować krew? Źródło: Raport Life

Krew to z całą pewnością jeden z najcenniejszych leków ratujących życie. Mimo że większość z nas - bez żadnego uszczerbku dla zdrowia - może ją oddawać, to robimy bardzo niechętnie. Nic więc dziwnego, że naukowcy próbują wyprodukować sztuczną krew.

Badacze z National Defence Medical College w Japonii wyprodukowali sztuczną krew. Pierwsze testy przeprowadzone na królikach dowiodły, że produkt jest bezpieczny i może być podany każdemu, bez względu na grupę krwi. Zdaniem badaczy z Japonii opracowana przez nich krew jest także znacznie trwalsza i nie trzeba jej przechowywać w żadnych specjalnych warunkach. Zdaniem naukowców sztuczną krew można przechowywać - w temperaturze pokojowej - nawet przez rok, bez utraty jej właściwości.

Sztuczna krew - polskie badania

Nad sztuczną krwią pracują również badacze z Politechniki Warszawskiej. Surowiec opracowany przez Polaków ma mieć zastosowanie przede wszystkim w transplantologii. Dzięki sztucznej krwi narządy do przeszczepów będzie można przechowywać znacznie dłużej. Jeśli kolejne badania pójdą po myśli badaczy ten czas z sześciu godzin uda się wydłużyć do jednej doby. Tym samym możliwe będzie przetransportowanie narządu do dowolnego miejsca na świecie.

Na tym jednak ambicje badaczy się nie kończą. Naukowcy będą pracować nad tym, aby wydłużyć trwałość sztucznej krwi do tygodnia czy nawet roku. Dzięki temu możliwe stałoby się stworzenie czegoś na wzór magazynu z narządami

Jednak, aby sztuczna krew mogła spełniać swoje funkcje, musi mieć zdolność transportowania tlenu. Czy badaczom z Politechniki Warszawskiej udało się rozwiązać ten problem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w powyższym filmie! 

Data aktualizacji: 29.11.2019,
Opublikowano: 29.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej