Szmery w sercu – czy są groźne? Przyczyny i objawy

Fot: Viacheslav Iakobchuk / fotolia.com

Szmery w sercu w większości przypadków nie oznaczają choroby, zwłaszcza jeśli występują u dzieci. Jednak zawsze wymagają odpowiedniej diagnostyki, ponieważ mogą wskazywać na nieprawidłowości w pracy serca. Podstawową przyczyną szmerów jest nierównomierny przepływ krwi przez zastawki serca.

Najbardziej powszechnym badaniem wykonywanym przez każdego kardiologa jest osłuchiwanie serca za pomocą stetoskopu. To właśnie wtedy lekarz może sprawdzić częstość i miarowość akcji serca, a także stwierdzić obecność tonów patologicznych, do których zalicza się szmery w sercu. Są one efektem nierównomiernego przepływu krwi i najczęściej są zupełnie nieszkodliwe, zwłaszcza jeśli występują u dzieci. Szmery nad sercem u dorosłych mogą być oznaką nieprawidłowości w pracy tego organu, dlatego wymagają szczegółowej diagnostyki.

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Czy szmery w sercu u dzieci są groźne?

Prawidłowo pracujące serca u dziecka lub u osoby dorosłej powoduje powstanie dwóch słyszalnych tonów serca. Pierwszy wynika z zamknięcia zastawek przedsionkowo-komorowych i pojawia się na początku skurczu komór. Drugi wynika z zamknięcia zastawek aorty i tętnicy płucnej, a pojawia się na początku rozkurczu komór. Drugi ton jest głośniejszy i krótszy od pierwszego. U dzieci i osób młodych może wystąpić także trzeci, fizjologiczny ton, pojawiający się po wysiłku fizycznym. Czwarty ton, nazywany przedsionkowym, zwykle jest niesłyszalny, ponieważ występuje równocześnie z tonem pierwszym. Pojawiające się dodatkowo szmery u dziecka nie zawsze oznaczają wadę serca.

Zobacz także: Objawy i przyczyny duszności w klatce piersiowej w nocy i w dzień 

Szmery w sercu u dziecka są efektem przepływu krwi między naczyniami odchodzącymi od serca a strukturami serca. Mogą różnić się długością, lokalizacją, promieniowaniem, głośnością i częstotliwością. Ze statystyk wynika, że szmery w sercu występują w różnych okresach życia nawet u 30% dzieci. Zwykle mają charakter czynnościowy i przejściowy, co oznacza, że są związane z okresowym przyspieszeniem akcji serca.

Szmery w sercu u dziecka mogą wynikać z wad anatomicznych, takich jak:

  • otwarty przewód Botalla (przetrwały przewód tętniczy) – jest to wada, która najczęściej odpowiada za szmery w sercu u wcześniaków. Z powodu niezrośniętego przewodu tętniczego dochodzi do zmiany przepływu krwi przez jamy serca. Wada objawia się szmerem maszynowym w lewej okolicy podobojczykowej,
  • ubytek przegrody międzyprzedsionkowej – szmer jest efektem nieprawidłowego mieszania się krwi pomiędzy przedsionkami. Oprócz szmeru w badaniu słychać rozdwojenie drugiego tonu serca,
  • ubytek przegrody międzykomorowej – najczęstsza wada wrodzona serca u dzieci i tym samym szmerów w sercu u noworodka. Z powodu ubytku przegrody międzykomorowej pojawia się przeciek na poziomie komór. Leczenie polega na korekcji operacyjnej w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia,
  • zwężenie tętnicy płucnej lub ujścia aorty – z powodu zwężonej drogi odpływuu krwi z prawej lub lewej komory, co wywołuje szmery.

Przyczyną szmerów w sercu u dziecka mogą być także inne wady serca. Lekarz może wykonać wówczas echokardiografię, która pozwala na cenę budowy serca dziecka, a także zmierzyć przepływ krwi przez jego jamy. Leczenie w przypadku szmerów w sercu dziecka zależy od przyczyn – wady leczone są chirurgicznie.

Zobacz także: Nerwobóle serca – przyczyny, objawy i leczenie

Rodzaje szmerów w sercu

Szmery w sercu mogą mieć postać fizjologiczną lub patologiczną. Ze względu na czas występowania w stosunku do normalnego cyklu pracy serca, można je podzielić na szmery skurczowe (wczesnoskurczowe, śródskurczowe, późnoskurczowe), rozkurczowe (wczesnorozkurczowe, śródrozkurczowe, późnorozkurczowe) i szmery ciągłe.

Bardzo ważna w diagnozowaniu przyczyn szmerów jest ocena głośności. Do tego celu służy skala Levine’a. Stopnie 1, 2 i 3 dotyczą odpowiednio szmerów bardzo cichych, cichych i średnio głośnych, a stopnie 4, 5 i 6 oznaczają odpowiednio szmery głośne i wyraźnie słyszalne, szmery głośne i słyszalne od razu po przyłożeniu stetoskopu oraz szmery bardzo głośne, które słychać nawet po odsunięciu stetoskopu od klatki piersiowej.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Szmery dzielone są także ze względu na dźwięczność:

  • crescendo – narastający w czasie,
  • decrescendo – cichnący w czasie,
  • crescendo-decrescendo,
  • ciągły.

Szmery w sercu – przyczyny

Większość szmerów u dziecka ma charakter fizjologiczny i przejściowy. Aby szmer został uznany za niewinny, musi spełnić kilka warunków:

  • skurczowy,
  • głośność zmienna, uzależniona od fazy oddechowej, pozycji i temperatury ciała,
  • cichy – 1–3 w skali Levine’a,
  • niepromieniujący.

Szmery, które nie spełniają tych warunków, mogą oznaczać zmiany patologiczne układu sercowo-naczyniowego.

U dorosłych, kiedy szmery w sercu nie są fizjologicznym zjawiskiem należy podejrzewać wadę serca, np. niedomykalność zastawki mitralnej. Przyczynami szmerów w sercu bywają także miażdżyca, anemia lub choroby tarczycy.

Zobacz także: Zastawki serca – budowa, wady, operacja wymiany i sztuczna zastawka

Szmery w sercu – objawy

Szmery w sercu są groźne, jeśli towarzyszą im takie objawy, jak:

  • sinienie palców u rąk lub u stóp po dłuższym spacerze lub wejściu po schodach – to oznaka poważnego niedoboru tlenu we krwi (sinica),
  • puchnięcie żył na szyi po niewielkim wysiłku,
  • kłopoty z oddychaniem występujące podczas niewielkiego wysiłku,
  • bóle w klatce piersiowej po wysiłku,
  • chroniczne opuchnięcie całego ciała.
Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Badania serca: przebieg badań i wskazania do diagnostyki chorób układu krwionośnego

O pierwszym etapie diagnostyki chorób układu krwionośnego, decyduje lekarz rodzinny. W tym celu wystawia skierowanie na badania laboratoryjne oraz na EKG. Scyntygrafia, tomografia komputerowa oraz echokardiografia odbywają się już na zlecenie kardiologa.

Czytaj więcej
Kwas moczowy – jego stężenie we krwi powinniśmy badać  przynajmniej raz w roku

Podwyższony kwas moczowy ma związek z takimi chorobami jak cukrzyca, miażdżyca i zaburzenia sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego badanie poziomu tego kwasu we krwi powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku – uważają eksperci.

Czytaj więcej
Najczęstsze przyczyny kołatania serca

Przyczyny kołatania serca są różne i warto wiedzieć, że problem dotyczy dość dużej grupy osób. Nie zawsze jest on związany z chorobami układu krążenia. Kołatanie może być wywołane m.in. przez sytuację stresową, zbyt niski poziom glukozy we krwi, przyjmowanie narkotyków lub nadmierne spożycie alkoholu.

Czytaj więcej
Leczenie niepłodności metodą in vitro. Na czym polega zabieg i czy jest skuteczny?

Metoda in vitro to przeprowadzenie w laboratorium całego procesu zapłodnienia, jaki naturalnie powinien się odbyć w narządzie rodnym kobiety. Inseminacja pozwala posiadać potomstwo małżeństwom, które są bezpłodne. Istnieje możliwość refundacji in vitro, która obejmuje, np. koszty zapłodnienia i hodowli zarodków.

Czytaj więcej
Hemodynamika serca – rola w ogólnoustrojowym krążeniu krwi 

Hemodynamika serca to ogół jego mechanicznej czynności, która ma zapewnić prawidłowe krążenie krwi. Najczęściej upośledzane jest ono przez wady rozwojowe i nabyte, niewłaściwą kurczliwość mięśnia sercowego albo zaburzenia rytmu. 

Czytaj więcej
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy

Serce potrafi dostosować pracę do działań człowieka – wysiłku, stresu, choroby. Potrafi też z nim odpoczywać. Jego pracą kieruje skomplikowany układ elektryczny, którego choroba lub chwilowa niedomoga są przyczynami zaburzeń rytmu serca.

Czytaj więcej
Wentrykulografia – badanie komór serca. Sposób wykonania, wskazania

Wentrykulografia jest inwazyjnym badaniem serca, które przeprowadza się w trakcie cewnikowania tego narządu. Ma olbrzymią wartość diagnostyczną, ale ze względu na ewentualne powikłania i trudność wykonania w codziennej praktyce najczęściej jest zastępowane echokardiografią.

Czytaj więcej
Dodatkowe skurcze serca – przyczyny, objawy, leczenie

Dodatkowe skurcze serca mogą nie dawać żadnych objawów bądź wywoływać dyskomfort, duszność czy nawet utratę przytomności. W pojedynczym zapisie EKG często trudno je uwidocznić, dlatego wykorzystuje się metodę Holtera.

Czytaj więcej
Niskie tętno – jak podwyższyć? Przyczyny i znaczenie

Niskie tętno to zwykle objaw zaburzeń pracy układu krążenia. Jest to zwolniona pulsacja ścian naczyń obwodowych związana z przechodzeniem przez nie fali krwi. Z reguły częstotliwość pulsu pokrywa się z częstością skurczów serca. Różnice między nimi stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Czytaj więcej