Szkarlatyna u dzieci – objawy, leczenie, powikłania, przyczyny 

Fot: Lydie stock / fotolia.com

Szkarlatyna, inaczej płonica, to dziecięca choroba zakaźna. Jej charakterystyczne objawy to malinowy język, wysypka na dłoniach i tułowiu oraz gorączka. Szkarlatynę u dzieci wywołują bakterie paciorkowca. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z zarażonym przedmiotem.

Płonica u dzieci najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym, zazwyczaj między 3. a 7. rokiem życia. Na szkarlatynę można zachorować kilkakrotnie.

Szkarlatyna u dzieci – co to za choroba?

Płonica to bakteryjna choroba wieku dziecięcego. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub przez kontakt z chorym dzieckiem bądź zainfekowanym przedmiotem, który używało, np.: ręcznikiem, zabawką, sztućcem. Szkarlatyna, podobnie jak ropna angina u dzieci, rozwija się przez bakterie paciorkowca typu A. Powoduje to, że te dwie choroby są często ze sobą mylone. Płonica rozwija się w ciągu 2-4 dni od chwili zarażenia się od chorego lub zainfekowanego przedmioty. Bakterie mogą również przenosić na sobie zdrowe osoby, np. na brudnych dłoniach.

Gorączka i wysypka u dziecka

Charakterystyczne objawy szkarlatyny u dzieci to ból gardła i migdałków oraz wysoka gorączka, która może wynosić nawet 40 stopni Celsjusza. Po około 2 dniach od wystąpienia podwyższonej temperatury ciała, pojawia się wysypka w postaci czerwonych kropek o wielkości, mniej więcej, łebka od szpilki. Zmiany na ciele są najbardziej widoczne na tułowiu, pośladkach, pachwinach oraz pod kolanami i na zgięciach łokci. Wysypka trwa kilka dni, a kiedy się kończy skóra zaczyna się łuszczyć – na twarzy, tułowiu, stopach oraz dłoniach. Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest również rumień na twarzy, który nie występuje jedynie wokół nosa i ust – tworząc tzw. trójkąt Fiłatowa.

Malinowy język u dziecka oraz nudności i wymioty

Objawem płonicy jest język pokryty symptomatycznym grubym i białym nalotem. Po pewnym czasie nalot znika, ustępując miejsca czerwonym wypustkom. Malinowy język uważany jest za charakterystyczny objaw szkarlatyny. Dziecko może mieć także nudności i wymioty oraz bolesne węzły chłonne na szyi. W płonicy gardło jest zazwyczaj mocno zaczerwienione i boli.

Zobacz film: Szkarlatyna - objawy i leczenie. Źródło: 36,6

Szkarlatyna u dziecka – kiedy zaraża?

Szkarlatyna to choroba, którą bardzo łatwo się zarazić drogą kropelkową poprzez kasłanie czy kichanie. Bakterie paciorkowca przenoszą się do organizmu malucha także przez dotykanie zainfekowanych przedmiotów, np. zabawek. Jest to szczególnie niebezpieczne w dużych skupiskach dzieci, np. przedszkolach. Chore dziecko przestaje zarażać 24-48 h po podaniu odpowiedniego antybiotyku.

Szkarlatyna u dzieci – leczenie

Leczenie szkarlatyny u dzieci polega na podawaniu odpowiedniego antybiotyku (najczęściej penicyliny), który przynosi poprawę stanu zdrowia już 48 godzin po zażyciu. Nawet po ustąpieniu objawów płonicy lek należy brać w pełnej dawce – zazwyczaj jest to 10 dni. Wysoką gorączkę u dziecka zwalcza się ibuprofenem lub paracetamolem. Jeżeli medykamenty nie przynoszą zadowalającej poprawy, można robić dziecku zimne okłady. Zwilżone gazy lub ręczniki powinny mieć temperaturę maksymalnie 2 stopnie niższą temperatury ciała dziecka. Okłady najlepiej zmieniać co 15-20 minut.

Jaki antybiotyk na szkarlatynę u dziecka?

Skutecznym sposobem leczenia płonicy jest podawanie penicyliny. Zdarza się, że dziecko może być na nią uczulone, dlatego w takim wypadku podaje się antybiotyki z grupy makrolidów. Najczęściej używane są erytromycyna i azytromycyna. Od podania leku stan zdrowia dziecka poprawia się już po 2 dniach, jednak antybiotyk należy brać przez około 10 dni – zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaprzestanie leczenia może doprowadzić do nawrotu choroby lub wystąpienia groźnych powikłań.

Szkarlatyna – jak długo trzeba siedzieć w domu?

Leki na szkarlatynę należy brać przez około 10 dni. Po zakończeniu kuracji antybiotykowej dziecko powinno zostać w domu jeszcze przez 7 dni.

Powikłania po szkarlatynie u dzieci

Nieleczona lub leczona nieprawidłowo szkarlatyna może prowadzić do groźnych dla dziecka powikłań. Należą do nich: zapalenie węzłów chłonnych, ucha środkowego, mięśnia sercowego, zatok a także zaburzenia ze strony układu krążenia. Choroba może doprowadzić do utraty przytomności, szmerów serca, martwicy tkanek dna jamy ustnej, powiększenia śledziony oraz wątroby.

Szkarlatyna u dzieci – przyczyny

Przejście szkarlatyny nie eliminuje ryzyka ponownego zachorowania. Jeżeli płonica nawraca u dziecka, może to oznaczać, że terapia antybiotykowa nie była stosowana zgodnie z zaleceniem lekarza bądź osoba dorosła z otoczenia jest nosicielem paciorkowca (nie choruje, ale zaraża innych). Aby wykluczyć lub potwierdzić nosicielstwo bakterii, robi się badanie polegające na pobraniu wymazu z gardła wszystkich członków rodziny.

Szkarlatyna a kąpiel dziecka

Szkarlatyna u dziecka nie jest przeciwwskazaniem do kąpieli. Jeśli maluch mocno gorączkuje, zaleca się go myć w letniej wodzie.

Zobacz film: Przeciwwskazania do szczepienia dziecka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.01.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej