Szczoteczka do twarzy – elektryczna, soniczna czy manualna? Porównanie, przeciwskazania, zastosowanie

Fot: fotolia.com

Szczoteczka do twarzy to urządzenie, które ma zapewniać nam staranny demakijaż i dokładne oczyszczenie porów. Na rynku kosmetycznym spotkamy trzy rodzaje szczoteczek: manualne, elektryczne i soniczne.

Szczoteczka do twarzy to gadżet, którego używa się do oczyszczania cery. Na powierzchnię urządzenia (lub bezpośrednio na skórę) nanosi się wybrany kosmetyk myjący i przy pomocy szczoteczki rozprowadza go po cerze. Podczas mycia wykonywany jest delikatny masaż, który pobudza krążenie. Włosie szczoteczki złuszcza martwy naskórek i odblokowuje pory. Producenci zapewniają, że skóra oczyszczona w ten sposób, lepiej przyswoi kosmetyki, które zostaną na nią nałożone po myciu.

Jako pierwsza na rynku kosmetycznym pojawiła się manualna, silikonowa szczoteczka do twarzy. W ciągu kolejnych lat asortyment drogerii poszerzył się o bardziej zaawansowane i nowoczesne rozwiązania, takie jak elektroniczna czy soniczna szczoteczka do twarzy. Opinie na temat tych urządzeń są podzielone. Poznajmy ich charakterystykę, zalety, wady i przeciwskazania do stosowania.

Soniczna szczoteczka do twarzy

Szczoteczka soniczna to najbardziej zaawansowany z omawianych gadżetów. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu energii fal dźwiękowych, które wprawiają urządzenie w ruch. Szczoteczka soniczna wykonuje nawet 300 ruchów oscylacyjnych na sekundę. Urządzenie może zostać wyposażone we włosie lub silikonowe wypustki, które oczyszczają i masują skórę twarzy. Fale soniczne złuszczają martwy naskórek, pobudzają procesy odnowy komórkowej i produkcji kolagenu. Wysoka cena (od 200 do 700 złotych) jest największą wadą tego urządzenia.

Jak działa soniczna szczoteczka do twarzy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Szczoteczka soniczna do twarzy. Źródło: 36,6.

Elektryczna szczoteczka do twarzy

Model ten nazywany bywa również rotacyjnym. Włosie szczoteczki obraca się z prędkością około 200 ruchów na minutę. Dzięki temu jest w stanie usunąć znaczną ilość zanieczyszczeń znajdujących się na skórze. Szczoteczki elektryczne skutecznie złuszczają martwy naskórek i przygotowują skórę do kolejnych zabiegów kosmetycznych – nałożenia maseczki lub kremu. Skuteczność szczoteczek rotacyjnych jest mniejsza niż tych, które wykorzystują technologię soniczną. Ich zaletą jest jednak znacznie niższa cena. Urządzenie tego typu kupimy już od 20 złotych.

Manualna szczoteczka do twarzy

To najprostsze i najtańsze z proponowanych rozwiązań. Manualną szczoteczkę możemy kupić nawet za kilka złotych. Czyszczenie twarzy przy jej pomocy jest skuteczniejsze niż przy użyciu samych dłoni. Włosie pozwala na dokładniejsze oczyszczenie porów i delikatne złuszczenie naskórka.

Jak używać szczoteczek do twarzy?

Przed przystąpieniem do oczyszczania cery, musimy wykonać demakijaż oczu (w żadnym wypadku nie należy usuwać go przy pomocy szczoteczki!). Następnie zwilżamy twarz wodą i nakładamy na nią niewielką ilość kosmetyku myjącego. Szczoteczką wykonujemy delikatne, koliste ruchy, skupiając się na najbardziej problematycznych obszarach twarzy (np. strefie T). Oczyszczanie powinno zająć nam około minuty. Po tym czasie opłukujemy twarz wodą i czyścimy szczoteczkę.

Zobacz film: Jak wygląda masaż twarzy bańkami? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Błędy popełniane podczas oczyszczania twarzy

  • Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do twarzy.
  • Używanie zbyt silnie działających kosmetyków – szczoteczka w połączeniu z peelingiem gruboziarnistym to gwarancja podrażnionej cery.
  • Zbyt częste używanie szczoteczki. Osoby, które rozpoczynają przygodę z tym gadżetem, powinny ograniczyć się 30-sekundowych zabiegów raz w tygodniu. Częstotliwość i długość oczyszczania z czasem można zwiększać.
  • Niedokładne mycie szczoteczki lub zbyt rzadka wymiana końcówek. Brak odpowiedniej higieny może sprawić, że na powierzchni urządzenia rozwiną się szkodliwe bakterie.

Zobacz także: Sucha skóra na twarzy – jakie mogą być jej przyczyny? Czy pomogą domowe sposoby?

Kto może używać szczoteczek do twarzy

Z codziennego oczyszczania przy pomocy szczoteczki mogą korzystać osoby o normalnej i tłustej cerze. Ci, którzy posiadają cerę wrażliwą lub suchą, powinni ograniczyć stosowanie szczoteczki do jednego razu w tygodniu (lub rzadziej).

Szczoteczki do twarzy nie są polecane osobom z problemami skórnymi. Przeciwskazania do stosowania to:

Jakie są wady szczoteczek do twarzy

Szczoteczki do twarzy mogą powodować podrażnienia. W przypadku cery trądzikowej lub atopowej mogą przyczyniać się nawet do pogorszenia stanu skóry. Szczoteczki soniczne i elektryczne należą do drogich gadżetów kosmetycznych. Do kosztu urządzenia należy zawsze doliczyć cenę końcówek, które trzeba wymieniać co 3 miesiące.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki

Decydując się na zakup szczoteczki manualnej, elektrycznej lub sonicznej, zwróćmy uwagę na twardość włosia. Kierujmy się przy tym zasadą: im bardziej wrażliwa skóra, tym bardziej miękka powinna być szczoteczka. Przymierzmy szczoteczkę w dłoni i oceńmy, czy umożliwia nam pewny i wygodny chwyt.

Kupując szczoteczkę elektryczną lub soniczną, zwróćmy uwagę na następujące aspekty:

  • rodzaj zasilania (baterie, akumulator, zasilanie sieciowe),
  • wodoodporność,
  • regulowanie prędkości,
  • opcje dodatkowe, np. funkcja masażu, minutnik.

Zobacz także: Kremy do twarzy i kremy pod oczy – jak dopasować kosmetyk do potrzeb skóry

Szczoteczka do twarzy posiada szereg zalet, jednak nie każdy może z niej korzystać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, powinniśmy dokładnie przeanalizować zalety i wady tego urządzenia. 

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.07.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej