Suchość w nosie: objawy i przyczyny. Czy można sobie z nią poradzić domowymi sposobami?

Fot. PeskyMonkey / Getty Images

Suchość w nosie to objaw, który zwykle nie zwiastuje poważnych chorób, ale wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Dolegliwość można skutecznie zwalczyć domowymi sposobami. Strupki i wysuszona śluzówka w nosie mogą być nieprzyjemną konsekwencją stosowania leków na katar, działania suchego powietrza np. w klimatyzowanych pomieszczeniach lub niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak smog.

Suchość nosa to częsta dolegliwość, która może przytrafić się praktycznie każdemu. Na suchość w gardle i nosie szczególnie narażeni są chorzy z przewlekłym nieżytem nosa i osoby, które palą papierosy. Uczucie wysuszenia śluzówki jest bardzo nieprzyjemne i często powoduje pieczenie, wzmagając jednocześnie odruch drapania, który tylko pogarsza ten stan. Warto wiedzieć jak pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości domowymi sposobami.

Suchość w nosie: objawy i przyczyny

Suchy nos jest przyczyną znacznego dyskomfortu. Wnętrze nosa stanowi początek dróg oddechowych, a jego zadaniem jest ochrona przed niebezpiecznymi drobnoustrojami ze środowiska zewnętrznego, które próbują tą drogą wniknąć do organizmu. Drugą ważną funkcją nosa jest oczyszczanie powietrza. Błona śluzowa jest bardzo aktywna i spełnia wiele funkcji. Właśnie dlatego powinna ulegać szybkiemu złuszczaniu i regeneracji. Niestety zdarza się, że wielu pacjentów cierpi na zespół suchego nosa. Wśród objawów tego zaburzenia można wymienić uczucie swędzenia i pieczenia, pojawienie się wydzieliny z nosa, kichanie oraz drapanie w nosie i w gardle, a także obrzęk.

Polecamy: Przewlekły katar – przyczyny i leczenie

Można wyróżnić wiele przyczyn suchości w nosie:

  • suche powietrze w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Zwykle zespół suchego nosa pojawia się wtedy, gdy temperatura powietrza jest za wysoka, za niska lub zmienna. Tym samym uczucie suchości w nosie może występować (a także nasilać się) w pomieszczeniach ogrzewanych i klimatyzowanych;
  • kurz i dym papierosowy;
  • niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B;
  • chemikalia, pyły i opary substancji drażniących;
  • długotrwałe stosowanie niektórych kropli do nosa lub leków na katar;
  • choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mukowiscydoza, toczeń, nadczynność tarczycy;
  • nadużywanie sympatykomimetyków (leków miejscowo obkurczających śluzówkę), leków przeciwnadciśnieniowych i przeciwwrzodowych;
  • wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne nosa;
  • alergia i ekspozycja na alergeny.

Warto dodać, że wśród przyczyn suchości w nosie i gardle wymienia się choroby autoimmunologiczne oraz ogólnoustrojowe. Suchy nos to dolegliwość, która może pojawiać się także u kobiet w okresie menopauzy ze względu na zaburzenia hormonalne, zachodzące w organizmie. Dosyć często występującym zjawiskiem jest suchość nosa w ciąży. Dobrze pamiętać o tym, że suchość w nosie zwykle nie jest objawem poważnych chorób, tylko nieprawidłowego nawilżenia śluzówki nosa lub nadmiernej suchości otoczenia. Niestety konsekwencją suchej śluzówki w nosie może być zapalenie zatok. Schorzenie to jest wywoływane przez bakterie wnikające do nosa.

Zobaczcie, jak załagodzić objawy kataru:

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6

Suchość w nosie: jak nawilżyć nos?

Podstawą zapobiegania i leczenia suchości w nosie jest nawilżanie błony śluzowej. Istnieje wiele domowych sposobów na suchość w nosie:

  • wykonywanie inhalacji wodą z solą lub z dodatkiem olejków (na przykład eukaliptusowego i sosnowego);
  • aerozole i żele dostępne w aptekach, które pomagają w nawilżeniu śluzówki;
  • maści nawilżające do nosa;
  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, na przykład umieszczanie mokrych ręczników na kaloryferach, zakup nawilżaczy powietrza;
  • stosowanie kropli nawilżających do nosa.

Preparaty z apteki zwykle wzbogacone są o witaminy A oraz B, a także o kwas hialuronowy, glicerol i olej sezamowy. Wszystkie te składniki mają za zadanie nawilżać nos i usuwać uczucie suchości. Osoby palące papierosy powinny pozbyć się nałogu, z kolei przebywające w zanieczyszczonym środowisku – zaopatrzyć się w domowy odświeżacz powietrza. Warto, by pracownicy narażeni na czynniki chemiczne i toksyczne, a także drażniące śluzówkę nosa jak najczęściej stosowali inhalacje.

Zdaniem laryngologów osoby, które cierpią na przewlekłą suchość nosa, powinny unikać zakurzonych pomieszczeń, nawilżać śluzówkę nosa. Warto pamiętać o tym, że na zespół suchego nosa negatywnie wpływa nałóg palenia, ponieważ dym papierosowy paraliżuje rzęski wewnątrz jamy nosowej. Suchość nosa może być więc kolejnym dobrym powodem do rzucenia palenia. Pacjentom cierpiącym na suchość nosa zaleca się picie dużych ilości wody, aby organizm był nawodniony, a także unikanie napojów zawierających kofeinę. Bardzo dobrym pomysłem jest wyjazd na wakacje lub na dłuższy czas nad morze. Klimat morski bardzo dobrze wpływa na śluzówkę nosa. Pacjenci cierpiący na suchość w nosie mogą także przyjmować symbioflor do nosa, co polepszy stan flory bakteryjnej.

Jeżeli suchość w nosie utrzymuje się przez dłuższy czas, warto udać się na wizytę do laryngologa. Specjalista może postawić dokładną diagnozę. Rozpoznanie przyczyny zapewni skuteczność leczenia.

Data aktualizacji: 29.03.2019,
Opublikowano: 26.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej