Sucha skóra noworodka – jakie są przyczyny i jak ją pielęgnować?

Fot: LSOphoto / gettyimages.com

Sucha skóra noworodka może być wynikiem chorób, jak np. atopowe zapalenie skóry, choroby tarczycy. Częściej jednak wynika z niedojrzałości i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, z zastosowaniem np. emolientów.

Skóra noworodka i niemowlęcia różni się od skóry dorosłego człowieka. Skóra noworodka donoszonego jest dużo cieńsza niż skóra osoby dorosłej. Ma mniej kwaśny odczyn, jest jaśniejsza, mniej elastyczna i bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Na skórze noworodka znajduje się dużo mniej gruczołów potowych, co powoduje, że utrudnione są u niego procesy termoregulacji i łatwo dochodzi do przegrzania. Sucha skóra noworodka to bardzo częsty problem, najczęściej przejściowy, a odpowiednia pielęgnacja pozwala mu zaradzić.

Sucha skóra noworodka – przyczyny

Noworodek po przyjściu na świat zupełnie zmienia środowisko. W brzuchu mamy płód opływają cały czas wody płodowe, a jego skóra pokryta jest mazią płodową. Po porodzie skórę dziecka zaczynają kolonizować bakterie, ma ona styczność z suchym powietrzem, a także z innymi czynnikami zewnętrznymi, powodującymi, że na początku jest sucha. Bardzo często można spotkać się z intensywnym ogrzewaniem pomieszczeń ze względu na pojawienie się nowego członka rodziny. Zbyt suche powietrze, wpływ klimatyzatorów czy kaloryferów powodują, że skóra nawet dorosłego człowieka się przesusza, a co dopiero niedojrzała skóra noworodka.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Nie można jednak zapominać o chorobach mogących spowodować suchą skórę u noworodka. Może być ona konsekwencją chorób i leków przyjmowanych przez matkę w ciąży. Zalicza się tu np. cukrzycę ciążową. Inną przyczyną jest niedoczynność tarczycy, choć ze względu na badania przesiewowe u noworodków jest ona wykrywana i leczona, zanim zdąży dać objawy kliniczne u noworodka. Sucha skóra może być także objawem atopowego zapalenia skóry.

Sucha skóra noworodka a atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry należy do grupy chorób alergicznych o podłożu genetycznym. Związane jest z reakcją alergiczną, czyli nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na alergeny. Początek choroby najczęściej dotyczy wczesnego dzieciństwa. U noworodków atopowe zapalenie skóry może objawiać się wyłącznie suchą skórą. Dopiero w starszym wieku dochodzi do występowania uporczywego świądu, rozdrażnienia. Noworodek z atopowym zapaleniem skóry jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Kontakt z alergenami w postaci kosmetyków czy perfum wywołuje niepokojąco silne zmiany skórne.

Zobacz film: Pieluszkowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Reakcja następuje też po noszeniu wełnianych ubrań. Ostra faza choroby charakteryzuje się rumieniowatymi ogniskami, wyraźnie ograniczonymi od otoczenia. Na ich podłożu powstają grudki, pęcherzyki i nadżerki.

Pielęgnacja suchej skóry u noworodka

Skóra noworodków wymaga bardzo troskliwej opieki. Stosuje się w tym celu odpowiednie środki kosmetyczne. Zdarza się, że noworodki z bardzo suchą skórą źle reagują na standardowe preparaty i konieczne jest zastosowanie środków specjalistycznych, czyli tzw. emolientów.

Kąpiel, szczególnie w bardzo ciepłej wodzie, powoduje dodatkowe wysuszanie skóry. Bardzo ważne jest stosowanie płynów do kąpieli dostosowanych do skóry noworodka. Po kąpieli konieczne jest naoliwienie skóry. W zależności od stopnia nasilenia suchości albo stosujemy emolienty, czyli wysoce specjalistyczne preparaty do pielęgnacji, albo sięgamy po standardowe środki pielęgnacyjne. Nie każde dziecko wymaga emolientów, należy więc dobrze obserwować jego skórę, a w razie wątpliwości należy skonsultować się z położną bądź pediatrą.

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 26.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej