Starczowzroczność - wada wzroku występująca u ludzi po 40. roku życia
Fot. Prof. Krzysztof Łabuzek tłumaczy, czym jest starowzroczność / x-news.pl
Starczowzroczność brzmi sędziwie, jednak schorzenie występuje często u osób po 40. roku życia. Na czym polega starczowzroczność? Jak ją leczyć? Przekonajcie się - prof. Krzysztof Łabuzek tłumaczy na czym polega schorzenie.
Kiedy mamy sprawny układ mięśniowy wokół soczewki bez problemów soczewka uwypukla się i widzi ostro. Niestety wraz z wiekiem, a trzeba wiedzieć, że wzrok starzeje się jako pierwszy, soczewka jest coraz bardziej miękka, a mięśnie nie pracują już tak dobrze, jak wcześniej.
Prostym testem na sprawdzenie, czy starczowzroczność Was dotyczy jest test kartki. Na odległość około 30 cm od oczu trzymamy kartkę A4 z tekstem. Jeśli bez problemu możemy przeczytać cały tekst to oznacza, że problem ten nas nie dotyczy.
Zobaczcie więcej na filmie poniżej. Prof. Łabuzek dokładnie tłumaczy na czym polega schorzenie. Dodatkowo możecie zobaczyć, jak wygląda badanie wzroku w tym kierunku:
Zobacz film: Starczowzroczność - wada wzroku dotykająca ludzi po 40. Źródło: 36,6
Fałszowanie wyników badania i sugerowanie wady wzroku mogą powodować:
cały dzień spędzony przed komputerem, a następnie przyjście na badanie wzroku;
czytanie na telefonie lub tablecie bezpośrednio przed wejściem na badanie.
Metody korekcji starczowzroczności to najczęściej okulary do czytania. W przypadku osób, które mają dodatkową wadę (krótkowzroczność lub dalekowzroczność) lepszym rozwiązaniem będą okulary progresywne.
W programie 36,6 poznaliśmy historię Roberta, który miał wadę wzroku minus 11 oraz astygmatyzm. Po 40. roku życia doszła jeszcze... starczowzroczność! U Roberta prof. Iwona Grabska-Liberek wykonała zabieg wymiany soczewki. Zabieg jest bezbolesny, krótki i mogą przejść osoby nie tylko z poważnymi wadami wzroku, lecz także pacjenci, którym doskwiera tylko starczowzroczność. Okres rekonwalescencji trwa około 2 tygodni. Implant soczewki wystarczy do końca życia.
Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie?
Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?
Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.
Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.
Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.
Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.
Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych.
Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.
Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.