Smoczek dla wcześniaka – jak wybrać odpowiedni i gdzie kupić?

Fot: Morgan_studio / gettyimages.com

Smoczek dla wcześniaka jest potrzebny, aby wykształcić u niego prawidłowy odruch ssania, który jest niezbędny do pobierania pokarmu i zdrowego rozwoju. Ze względu na mały rozmiar oraz konieczność sprostania potrzebom dzieci urodzonych przedwcześnie, smoczki takie są produktami specjalistycznymi dostępnymi tylko w sklepach medycznych.

Wcześniakiem określa się dziecko urodzone między 23 a 37 tygodniem ciąży. W związku z tym, że spędziły one w macicy niewystarczającą ilość czasu, nie wszystkie układy zdążyły się prawidłowo rozwinąć. W zależności od stopnia wcześniactwa mogą one zmagać się z niedorozwojem płuc, retinopatią wcześniaczą, zaburzeniami neurologicznymi i nieprawidłową termoregulacją. Większość z nich przychodzi na świat z niską masą urodzeniową (nieprzekraczającą 2500 g). Dodatkowo u dzieci urodzonych przedwcześnie nie wykształca się odruch ssania. Z tego powodu może okazać się pomocne zastosowanie specjalnych smoczków dla wcześniaków.

Smoczek dla wcześniaka a odruch ssania

Smoczek dla wcześniaka umożliwia dziecku naukę odruchu ssania. Powinien być on indywidualnie dobrany do wielkości noworodka. Za duży smoczek dla wcześniaka może być przyczyną problemów rozwojowych jamy ustnej. Czasem zniechęca dziecko do ssania.

Smoczek dla wcześniaka zapobiega również pojawieniu się nieprawidłowego ułożenia narządów jamy ustnej, które mogłoby prowadzić do poważnych zaburzeń karmienia na dalszych etapach rozwoju dziecka. Do złych nawyków zalicza się: unoszenie języka do podniebienia, zaciskanie szczęk, cofanie lub wypychanie języka. Natomiast prawidłowe ssanie jest możliwe dzięki różnicy ciśnień w jamie ustnej i jej pełnemu uszczelnieniu – żuchwa cofa się i unosi, czubek języka przyciska do podniebienia sutek lub smoczek, a wargi i policzki poruszają się rytmicznie.

Ssanie także uspokaja, wycisza dziecka i rozładowuje napięcie. Na badaniu ultrasonograficznym (USG) w ciąży często można zobaczyć obraz płodu, który ssie kciuk. Zdarza się również, że niemowlę domaga się piersi mamy, mimo że nie jest już głodne. Zaspokaja to jego potrzebę poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Smoczek dla wcześniaka także spełnia tę funkcję.

Czym wyróżnia się smoczek dla wcześniaka?

Smoczek dla wcześniaka musi sprostać potrzebom bardzo małego i niedojrzałego organizmu. Ważne jest, aby był on dostosowany do budowy anatomicznej dziecka. Najczęściej zwykłe smoczki w rozmiarze 0 są za duże dla wcześniaków. Produkty przeznaczone specjalnie dla nich mają nieco mniejsze gumki, dlatego pasują do jamy ustnej noworodków urodzonych przedwcześnie.

Smoczek dla wcześniaka ma także inny kształt gumki. Jest on bardziej anatomiczny, co oznacza, że naśladuje asymetryczny kształt brodawki sutkowej. Dzięki temu nauka odruchu ssania przebiega prawidłowo, ponieważ dziecko ćwiczy mięśnie i koordynację między poszczególnymi narządami jamy ustnej a oddechem i połykaniem. Taki kształt sprawia ponadto, że dziecku łatwiej jest ssać pierś mamy na późniejszych etapach rozwoju.

Zobacz film i dowiedz się jak rozwija się dziecko:

Zobacz film: Jakie są etapy rozwoju dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał, z którego wykonane są smoczki dla wcześniaków, jest miękki, elastyczny i ciepły. Naśladuje on brodawkę sutkową kobiety oraz dopasowuje się do kształtu jamy ustnej dziecka i nie wywiera dużego nacisku na dziąsła i język. Tworzywo, którego używa się do produkcji tego typu produktów, to delikatny silikon lub lateks. Jest on wytrzymały i odporny na rozerwanie lub przegryzienie. Jednocześnie osłonka smoczka dla wcześniaków nie powoduje podrażnienia skóry wokół ust.

Tarcza smoczkach dla wcześniaków jest odpowiednio wycięta, dzięki czemu nie przeszkadza ona w jednoczesnym stosowaniu sondy do karmienia lub innego specjalistycznego sprzętu medycznego.

Gdzie kupić smoczek dla wcześniaka?

Smoczek dla wcześniaka jest specjalistycznym sprzętem, dlatego można kupić go w sklepach medycznych lub aptekach oferujących produkty dla noworodków. Jego cena nie przekracza 30 zł. Niekiedy oddziały szpitalne dysponują jednorazowymi smoczkami uspokajającymi przeznaczonymi dla wcześniaków. Kiedy dziecko przybierze na wadze, podrośnie i wykształci się u niego odruch ssania, będzie mogło korzystać ze standardowych rozmiarów smoczka.

Przy zakupie smoczka dla wcześniaka warto kierować się:

  • materiałem, z którego został wykonany,
  • kształtem tarczy i gumki (najlepiej wybrać anatomiczną),
  • wielkością tarczy i gumki,
  • sposobem mycia,
  • możliwością sterylizacji.

Warto zwrócić uwagę na to, aby smoczek dla wcześniaka posiadał certyfikaty potwierdzające jego jakość i bezpieczeństwo oraz to, że nie został wykonany ze szkodliwych materiałów. Może zdarzyć się, że dziecko nie przyjmie smoczka. Należy wówczas wypróbować produkt innej marki lub o nieco innym kształcie.

Bibliografia:

1. J. Świetliński, Neonatologia i opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Data aktualizacji: 30.07.2019,
Opublikowano: 30.07.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Karola 10.03.2020r.

U nas sprawdził się natursutten z kauczuku, dzięki niemu synek zaczął ssać pierś i butelke na oiom'ie, mieliśmy malutka kuleczke z tarcza okrągła-najlepszy smoczek!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej