Smoczek dla noworodka - zalety, wady, rodzaje

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Smoczek dla noworodka to podstawowy element dziecięcej wyprawki. Stosowanie go ma jednak swoje plusy i minusy. Zdaniem jego zwolenników jest to jeden z lepszych sposobów na uspokojenie dziecka, a jego przeciwnicy twierdzą, że predysponuje do wad zgryzu.

Rodzice, przygotowując wyprawkę dla dziecka, muszą zmierzyć się z wieloma niewiadomymi. Jedną z nich stanowi odpowiedni smoczek dla noworodka. Małe dzieci wykazują przeważnie dużą potrzebę ssania, które daje im przyjemność i działa uspokajająco. Dla jednych noworodków wystarczające będzie ssanie piersi przy karmieniu, zaś inne potrzebują doświadczać go częściej. Wtedy sprawdza się smoczek.

Czy dawać smoczek noworodkowi?

Smoczek dla noworodka nie jest wrogiem, jeśli jest odpowiednio dobrany i stosowany. Stanowi jeden z najlepszych sposobów na uspokojenie płaczącego dziecka. Amerykańska Akademia Pediatrii donosi, że zasypianie ze smoczkiem zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Jest to sposób radzenia sobie z napięciem i stresem. Ważne jest, aby nie uzależnić dziecka od smoczka, wykorzystując go jako rozwiązanie na wszystkie problemy. W związku z tym rodzice powinni kontrolować długość korzystania ze smoczka i pamiętać o wyjmowaniu go z buzi dziecka, kiedy zaśnie.

W opinii niektórych specjalistów smoczek u noworodka powoduje problemy ze zgryzem i zmiany w aparacie mowy, które będą skutkować wadami wymowy. Źle dobrany smoczek może powodować zmiany w napięciu mięśnia okrężnego ust. Wówczas dziecko nie domyka warg i zaczyna oddychać ustami, co predysponuje do infekcji górnych dróg oddechowych.

Cechy najlepszego smoczka dla noworodka

Najlepszy smoczek dla noworodka powinien posiadać:

  • anatomiczny kształt – wzorowany jest na wyglądzie brodawki piersiowej, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu buzi dziecka; gumka smoczka rozciąga się pod wpływem ssania; jest spłaszczona od dołu i wypukła od góry, co wpływa na właściwe ułożenie języka i kształt podniebienia;
  • rozmiar dostosowany do wieku – za duży smoczek prowokuje wymioty, a za mały zaburza pracę mięśni i predysponuje do wad zgryzu; dla noworodka należy wybierać smoczki oznaczone 0+ i 0–3 m;
  • otwory w tarczce – wykonana z plastiku tarczka smoczka powinna posiadać otwory zapewniające dostęp powietrza, zapobiegające zastojom śliny i pozwalające na wygodne ułożenie ust w czasie ssania;
  • odpowiedni skład – smoczek może być wykonany z silikonu i wtedy jest przezroczysty, nie odkształca się, nie ulega przebarwieniom, jest łatwy w czyszczeniu, bezsmakowy i bezzapachowy, twardy lub z lateksu i ma żółty kolor, pachnie gumą, jest miękki, lepiej udaje pierś mamy;
  • cienką i miękką podstawę, która zapewnia prawidłowe zamknięcie buzi i zapobiega problemom dentystycznym;
  • bezpieczny uchwyt w kształcie pierścienia, umożliwiający łatwe wyjęcie smoczka.

Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Należy wybierać wyłącznie smoczki opatrzone certyfikatami i atestami bezpieczeństwa. Ważne, aby nie posiadały w składzie bisfenolu A – środka chemicznego stosowanego w produkcji tworzyw sztucznych. Na opakowaniu powinien znajdować się napis BPA free, co oznacza, że nie zawierają tej szkodliwej dla zdrowia substancji. W sprzedaży dostępne są specjalnie dobrane do płci dziecka wzory i kolory smoczków. Można je nabyć w aptekach, drogeriach lub sklepach z akcesoriami dla dzieci, które często oferują także sprzedaż internetową.

Pierwszy smoczek dla noworodka powinien być silikonowy. Smoczek ortodontyczny dla noworodka stymuluje funkcjonalno-anatomiczny rozwój podniebienia, rozwija mięśnie języka i żuchwy i zachęca do naturalnego odruchu ssania. Ważne jest, aby smoczek anatomiczny był rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ortodontyczne.

Smoczek dynamiczny dla noworodka ma symetryczny kształt odzwierciedlający brodawkę sutkową. Posiada unikalną dynamiczną konstrukcję umożliwiającą ssanie w naturalnym rytmie – rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania, zapewnia swobodne oddychanie i połykanie śliny, nie zaburza rozwoju mowy i zgryzu.

Smoczek do butelki dla noworodka powinien posiadać otwór odpowiedniej wielkości. Jeśli jest za duży, mleko wycieka za szybko – dziecko może się zakrztusić i połykać pęcherzyki powietrza powodujące kolkę. Za mały będzie powodować zmęczenie ssaniem bez efektu.

Kiedy dać smoczek noworodkowi?

Smoczek dla noworodka karmionego piersią powinien być podany, gdy dziecko opanuje umiejętność ssania piersi, w innym razie może zaburzyć technikę ssania i spowoduje problemy z karmieniem. Zdaniem niektórych specjalistów smoczka nie powinno się dawać noworodkom, a dopiero dzieciom od 6. tygodnia życia. Nie powinno się korzystać ze smoczka w okolicach karmienia, bo zaspokojenie odruchu ssania może je skracać.

Jak wyparzyć smoczek dla noworodka?

Smoczek musi być wysterylizowany przed pierwszym użyciem. Najlepszym sposobem jest wygotowanie. Usunięcie wszystkich bakterii wymaga potraktowania akcesoriów wodą o temperaturze przynajmniej 90°C. Czysty smoczek należy umieścić w naczyniu z wrzącą wodą i gotować przez minimum 5 minut, ale nie dłużej niż kwadrans.

Jeżeli chodzi o codzienną higienę, to niektóre smoczki można myć w zmywarce do naczyń, jeśli zezwala na to producent. Nie powinno się stosować żadnych silnych żrących środków czyszczących. Smoczki najlepiej myć w ciepłej wodzie, z wykorzystaniem zwykłego płynu do naczyń. Następnie akcesoria płucze się pod bieżącą wodą i odstawia na suszarkę do wyschnięcia. Na rynku dostępne są specjalne stojaki do suszenia smoczków.

Codziennie można korzystać ze specjalnych sterylizatorów. Najbardziej popularne są parowe i mikrofalowe. Proces sterylizacji trwa 8–12 minut. W sprzedaży dostępne są płyn i rozpuszczalne tabletki sterylizujące, które można stosować na zimno. Dodaje się je do naczynia z wodą, w którym przez pół godziny będą moczyć się smoczki.

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce?Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Zawitkowski P., Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Warszawa, Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI, 2002.

2. Rogala D., Kulik-Kupka K., Spychała A. i wsp., Bisfenol A – niebezpieczny związek ukryty w tworzywach sztucznych, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2016, 97(3), s. 213-219.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 23.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej