Skurcze przepowiadające – jak je rozpoznać? Czy są bardzo bolesne?

Fot: AntonioDiaz / fotolia.com

Skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Braxtona Hicksa, to nieskoordynowana czynność skurczowa macicy, która występuje po 20. tygodniu ciąży. Jej zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Skurcze przepowiadające poród początkowo nie są bolesne.

Skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona Hicksa) wskazują na zbliżający się poród i występują w zaawansowanej ciąży. Objawiają się trwającymi przez krótki czas napięciami mięśnia macicy, które przez kobiety odczuwane są jako uczucie spięcia i twardnienia brzucha. Około 20. tygodnia ciąży występują skurcze Alvareza, które są praktycznie nieodczuwalne, natomiast po 20. tygodniu ciąży występują prawidłowe skurcze przepowiadające ciążę, których odkrywcą jest Braxton Hicks (stąd ich nazwa). Przygotowują macicę do porodu, ale nie są na tyle silne, aby zapoczątkować akcję porodową.

Ile tygodni przed porodem zaczynają się skurcze przepowiadające?

Każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, na ile przed porodem pojawiają się bolesne skurcze przepowiadające i umieć odróżnić je od skurczów porodowych. Od połowy drugiego trymestru pojawiają się skurcze Alvareza. Są niebolesne, delikatne i wynikają z rozciągania się włókien mięśniowych macicy. Często kobiety w ogóle ich nie odczuwają, ale nie oznacza to braku skurczów porodowych – występują zawsze, jednak mogą być bardzo słabe.

Prawidłowe skurcze przepowiadające ciążę, czyli skurcze Braxtona Hicksa, występują po 20. tygodniu ciąży. Są bardziej odczuwalne niż skurcze Alvareza, a pod koniec ciąży mogą być bolesne.

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające Alvareza mogą wywoływać lekki dyskomfort i uczucie twardnienia brzucha w różnych miejscach. Ich siła nie wzrasta i nie maleje, pojawiają się nagle, ponieważ zwykle są efektem wysiłku lub gwałtownego ruchu. Ustępują po chwilowym odpoczynku, rozluźnieniu i kilku głębokich wdechach. Są nieregularne, niebolesne i lekkie. Nie trzeba się nimi przejmować, ponieważ nie zwiastują rozpoczęcia akcji porodowej. Z reguły nie są odczuwalne.

Skurcze Braxtona Hicksa występują zwykle w ostatnich miesiącach ciąży – po 20. tygodniu. Wynikają z napinania się macicy, która przygotowuje się w ten sposób do skurczów porodowych. Zadaniem skurczów przepowiadających jest wzmocnienie mięśni macicy. Od skurczów Alvareza różnią się tym, że są znacznie bardziej dokuczliwe i silniejsze. Bolesne i częste skurcze przepowiadające są szczególnie uciążliwe dla kobiet, które są w ciąży po raz kolejny. Trwają kilka minut i są dosyć regularne – występują co jakiś czas, nawet przez kilka godzin. Silne skurcze przepowiadające można złagodzić, zmieniając pozycję, rozluźniając się i głęboko oddychając.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe

Regularne skurcze przepowiadające nasilają się wraz ze zbliżaniem się terminu porodu. Im bliżej do rozwiązania, tym są silniejsze i częstsze. Nie prowadzą do rozwoju akcji porodowej. Po 36. tygodniu ciąży mogą być bardzo bolesne, ale nie prowadzą do skracania szyjki macicy. Przypominają trochę bóle menstruacyjne – ból odczuwany jest głównie w dole brzucha, niekiedy także w krzyżu, kroczu, udach i w pachwinach. Mogą być regularne lub nieregularne, zwykle występują nie częściej niż co 5 minut i trwają około 15–30 sekund. Od skurczów porodowych różnią się tym, że nie nasilają się z czasem i po około 1–2 godzinach zupełnie mijają. Wraz ze zbliżającym się porodem skurcze przepowiadające mogą trwać nawet do 2 minut i pojawiać się kilka razy w ciągu dnia. Nie towarzyszą im inne objawy, takie jak odejście czopa śluzowego, biegunka, plamienie czy odejście wód płodowych.

Skurcze porodowe są regularne, a odstępy czasu między nimi są coraz krótsze. Cechują się rozległością i bolesnością, ulegają nasileniu. Obejmują brzuch, podbrzusze, okolice lędźwiowe i krzyżowe. Zwykle na kilka dni przed porodem można zaobserwować kilka dodatkowych objawów, do których zalicza się:

Bardzo typowa dla skurczów porodowych jest zmiana natężenia bólu w czasie trwania skurczu – ból narasta aż do osiągnięcia szczytu, a następnie ustępuje. Typowe dla skurczów porodowych jest odejście wód płodowych.

Kiedy skurcze przepowiadające powinny zaniepokoić?

Nie każde skurcze pojawiające się w ciąży to skurcze przepowiadające. Z lekarzem należy skontaktować się, jeśli skurcze są tak bolesne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mogą one doprowadzić do przedwczesnego porodu, dlatego kobieta powinna być zbadana przez lekarza, który zadecyduje o podaniu leków.

Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy brzuch twardnienie często i na bardzo długo. Jeśli do tego pojawią się takie objawy, jak plamienie, gorączka, złe samopoczucie czy krwawienie z dróg rodnych, przyszła mama powinna udać się do szpitala. Na miejscu lekarz skontroluje jej stan i wykona wszelkie niezbędne badania.

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej