Skurcze łydek w ciąży – jakie mogą być ich przyczyny?

Fot: RioPatuca Images / fotolia.com

Skurcze łydek w ciąży to częsta przypadłość wielu przyszłych mam. Najczęściej przychodzą w nocy, tym samym skutecznie uniemożliwiając spokojny sen. Kiedy skurcze w łydkach pojawią się w ciąży, warto wiedzieć, jak z nimi walczyć i jak im zapobiegać. 

Skurcze łydek w ciąży stają się dotkliwe zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Po rozmasowaniu mięśnia ból ustępuje. Jednak warto wiedzieć nie tylko jak likwidować już dokuczające skurcze, ale również jak zapobiegać ich powstawaniu.

Skurcze łydek w ciąży – przyczyny

Pojawienie się skurczów w łydkach, zwłaszcza w nocy, wywołuje spory dyskomfort u przyszłej mamy. Zakłócają one spokojny sen, niezwykle istotny u ciężarnej, ponieważ wpływa na zdrowy rozwój dziecka i dobre samopoczucie kobiety.

Przyczyny skurczów są różne. Wpływ na ich występowanie mogą mieć zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu. Kiedy występuje zbyt wysoka podaż fosforu, a inne pierwiastki – potas, magnez i wapń – pozostają w deficycie, mogą pojawić się skurcze.

Innym, dość nieoczywistym powodem skurczów w łydkach, może być powiększanie się brzucha. Wraz ze wzrostem dziecka zwiększa się obciążenie kręgosłupa. W związku z tym pogłębiają się nienaturalne skrzywienia tej części układu szkieletowego. W konsekwencji krzywizny te przyczyniają się do występowania ucisków na nerwy, głównie takie, które biegną od miednicy do mięśni nóg.

Przyczyną skurczów może być także powiększająca się macica. Najszybszy wzrost płodu następuje w pierwszym trymestrze, a wraz z nim rozciągają się więzadła i powiększa się macica. Narząd naciska na naczynia tętnicze, powodując problemy z właściwym ukrwieniem nóg.

Skurcze łydek w ciąży a dieta

Częste skurcze w łydkach w ciąży można wyeliminować, stosując odpowiednio zbilansowaną dietę. Sposób żywienia kobiety powinien być urozmaicony ze względu na duże zapotrzebowanie na składniki mineralne zarówno przyszłej mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Pokarmy powinny być bogate w magnez, potas i wapń. Brak tych składników w pożywieniu może skutkować bolesnymi skurczami w łydkach.

Zobacz także: Witaminy dla kobiet – jakie należy brać przed ciążą, a jakie podczas ciąży?

Bogatym źródłem magnezu jest kakao – 100 g produktu zawiera aż 420 mg tego pierwiastka. Kasza gryczana, biała fasola oraz gorzka czekolada i płatki owsiane również dostarczą do organizmu jego sporą dawkę. Magnez pozwoli także przyszłej mamie uspokoić się i poprawić komfort snu.

Potas w bardzo wysokiej dawce znajduje się w suszonych morelach – tak przygotowane owoce zawierają aż 1666 mg w 100 g. Inne produkty suplementujące ten pierwiastek w naturalny sposób to: suszone figi, awokado, banany, ziemniaki, seler i kiwi.

Źródłem dobrze przyswajalnego wapnia są głównie produkty mleczne – w tym parmezan. Przetwory rybne z puszek razem z ośćmi także dostarczą jego sporą dawkę.

Dokuczliwa przypadłość, jaką są nawracające skurcze, powinna zostać skonsultowana z ginekologiem. W zależności od wskazań lekarza konieczne może być zażywanie suplementów wapnia, magnezu i potasu. Należy pamiętać o tym, by nie stosować ich bez uzgodnienia z lekarzem, mimo że są ogólnodostępne i nie wymagają recepty.

Skuteczne ćwiczenia na skurcze łydek w ciąży

Skurcze w łydkach powstają najczęściej u osób, które długo przebywają w jednej pozycji. Dlatego, aby ich uniknąć, wystarczy częściej się ruszać. Podczas siedzenia należy często robić przerwy: wstać, przeciągnąć się kilka razy oraz wykonać proste ćwiczenie rozciągające i rozluźniające mięśnie – stawanie na przemian na palcach i piętach. Długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej natomiast warto przerywać krótkimi spacerami. Warto także pamiętać o tym, by podczas ciąży nosić wygodne obuwie z szerokimi noskami w celu uniknięcia dyskomfortu. Buty powinny mieć trochę grubszą i elastyczną podeszwę. Przyszła mama powinna także unikać obcisłych spodni, które krępują ruchy ciała, ponieważ mogą powodować ucisk i wstrzymywać krążenie.

Ćwiczenia gimnastyczne ułożone specjalnie dla kobiet w ciąży pomogą w zapobieganiu skurczom. Instruktorzy ze szkół rodzenia i klubów fitness dobiorą indywidualny program ćwiczeń i powiedzą, jak je poprawnie wykonywać, by nie zaszkodzić sobie ani dziecku. W zapobieganiu tej przypadłości pomogą także masaże nóg.

Kiedy jednak skurcz dopada przyszłą mamę, należy działać szybko. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji to postawienie stopy na chłodnym podłożu, np. terakocie, i uciskanie ręką kolana z jednoczesnym unoszeniem palców stopy. Łydkę, w której pojawił się skurcz, należy rozmasować, najlepiej ręką w rękawicy z lekko chropowatą powierzchnią, np. frotte. W ten sposób można pobudzić krążenie krwi.

Zobacz także: Jak i na którym boku spać w ciąży? Czy można spać na brzuchu?

Kładąc się spać, warto przybrać jak najwygodniejszą pozycję. Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych skurczów jest leżenie na lewym boku. Pomocna będzie także specjalna ortopedyczna poduszka przeznaczona dla kobiet w ciąży. Warto położyć na niej wyprostowane nogi. Jej wyprofilowanie pozwala lekko unieść stopy, by zapewnić komfort i lepszy przepływ krwi.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej