Skarpetki złuszczające: efekty, wady i zalety, przeciwwskazania. Jak stosować?

Fot: staras / stock.adobe.com

Skarpetki na zrogowaciałe stopy są alternatywą dla pedicure’u. Proces złuszczania trwa jednak o wiele dłużej, a po zastosowaniu kwasów skóra stóp może przebarwiać się i ulegać podrażnieniom, jeśli zostanie wystawiona na słońce. Skarpetki złuszczające najlepiej stosować poza sezonem letnim.

Jak działają skarpetki złuszczające? Dzięki zawartości kwasów, mocznika i allantoiny w różnych proporcjach w zależności od produktu skarpetki eksfoliujące sprawiają, że suchy i twardy naskórek ze stóp się złuszcza. Kwasy glikolowy, mlekowy i salicylowy mają silne właściwości złuszczające, a mocznik i alantoina – nawilżające i łagodzące. Eksfoliacja działa tylko na martwy, zgrubiały i zrogowaciały naskórek stóp i pięt.

Jak stosować skarpetki złuszczające? Używanie krok po kroku

Złuszczające skarpetki są proste w użyciu, jeśli wystarczająco dużo czasu można spędzić bez poruszania się na nogach. Stopy najpierw należy umyć i osuszyć ręcznikiem, a następnie znaleźć wygodną pozycję i zorganizować sobie rozrywkę na najbliższą godzinę lub dwie (w zależności od czasu podanego w instrukcji producenta skarpetek). Chodzenie w nich może być niebezpieczne, ponieważ jest w nich bardzo ślisko.

Kolejnym krokiem jest założenie na stopy foliowych skarpetek. Jeśli do zestawu dołączone są saszetki z substancjami złuszczającymi i mocznikiem, należy ich zawartość wlać do środka.

Potem ostrożnie na wierzch nakłada się grube skarpetki, np. bawełniane, i trzyma wszystko na nogach przez czas zalecony na opakowaniu. Zwykle to od 60 do 120 minut, w zależności od produktu i stanu stóp. Im bardziej zrogowaciałe stopy, tym więcej czasu potrzebują. Nie należy jednak przekraczać czasu zalecanego na opakowaniu.

Żeby zakończyć zabieg, zdejmuje się ostrożnie najpierw grubsze skarpetki, a następnie foliowe, a potem myje stopy ciepłą wodą i osusza je ręcznikiem.

Zobacz film: Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Źródło: Stylowy Magazyn.

Skarpetki złuszczające: efekty, wady i zalety

Skarpetki złuszczające efekty dają już po od 3 do 10 dniach. W tym czasie powinno rozpocząć się złuszczanie zrogowaciałego naskórka ze stóp. Żeby przyspieszyć ten proces, należy moczyć nogi w ciepłej wodzie przynajmniej raz dziennie przez 20 minut. Nie wolno natomiast aż do czasu całkowitego złuszczenia naskórka stosować pumeksów ani innych ścieraków czy substancji eksfoliujących.

Wedle informacji zawartych przez producenta na opakowaniu proces złuszczania powinien zakończyć się do 10 dni po zabiegu. W rzeczywistości może to potrwać nawet 2 tygodnie i więcej. Pomiędzy kolejnymi zabiegami powinno upłynąć minimum 14 dni. Rezultaty zależą od pierwotnego stanu stóp oraz od tego, jak długo skarpetki były na nogach.

Zaletą skarpetek złuszczających jest uzyskanie gładkich stóp bez większego wysiłku. Długi czas złuszczania naskórka i ich wygląd w trakcie tego procesu to z kolei wady tej metody. W wielu przypadkach skóra odchodzi płatami, co nie wygląda estetycznie i uniemożliwia noszenie odkrytych butów. Skarpetki złuszczające nie są polecane zatem na lato, zabieg lepiej przeprowadzić wcześniej lub dopiero jesienią czy zimą.

Zobacz także: Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty

Na plus skarpetek złuszczających są ostateczne efekty podobne do tych, które przy o wiele niższych kosztach można uzyskać podczas profesjonalnego zabiegu u kosmetyczki. Stopy po całkowitym złuszczeniu naskórka są gładkie, odświeżone, pozbawione odcisków i zgrubień. Zaletą tej metody jest też fakt, że można zastosować ją samodzielnie. 

Wady skarpetek złuszczających to możliwość wystąpienia skutków ubocznych, długi czas złuszczania naskórka (nawet 2 tygodnie) oraz uciążliwość samego zabiegu, podczas którego swobodne przemieszczanie się nie jest dobrym pomysłem, ponieważ grozi upadkiem lub wypłynięciem substancji ze skarpetek.

Przeciwwskazania do użycia skarpetek złuszczających i skutki uboczne

 Skarpetki złuszczające w ciąży są bezwzględnie zakazane, tak jak inne zabiegi kosmetyczne wykonywane przy użyciu kwasów. Tego typu substancje chemiczne mogą negatywnie wpływać na płód i sprzyjają powstawaniu przebarwień na skórze ciężarnej z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.

Pozostałe przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających to:

  • cukrzyca – ze względu na zaburzenia czucia w stopach, skarpetki złuszczające są absolutnie zakazane u osób z rankami i stopą cukrzycową,
  • rany, zadrapania i obtarcia na stopach,
  • fawizm powodujący niedokrwistość – choroba genetyczna, która może prowadzić do niedokrwistości hemolitycznej,
  • zespół Reye’a – choroba powodująca patologiczne zmiany w narządach wewnętrznych, często w mózgu i w wątrobie, występuje przeważnie u dzieci,
  • wiek dziecięcy – skarpetki złuszczające do stóp nie mogą być stosowane u dzieci,
  • uczulenie na salicylany.

Zobacz także: Produkt, który zazwyczaj wyrzucasz, może wyleczyć popękane pięty!

Skarpetki złuszczające skutki uboczne mogą mieć wtedy, gdy zastosuje się je nieprawidłowo i nie zważając na ostrzeżenia producentów. Założone na zbyt długi czas mogą podrażnić skórę, wywołać wysypkę, świąd i zaczerwienienie. Stosowane na podrażnioną skórę prawdopodobnie spowodują pieczenie i powstanie ranek na stopach, które trudno zagoić w czasie złuszczania w kolejnych dniach. Z kolei niedokładne umycie rąk po zastosowaniu skarpetek eksfoliujących może spowodować przypadkowe zaaplikowanie kwasów na błony śluzowe lub do oka – powoduje to ból i podrażnienie, w przypadku oczu może być niebezpieczne.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 17.10.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kasia 16.04.2020r.

czy mogę stosować skarpetki złuszczające jeżeli mam tatuaż na całej stopie i kostce?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej