Skala Apgar - co oznaczają punkty przyznawane noworodkom?

Fot: stock.adobe.com / bevisphoto

Każda mama chce, by noworodek po porodzie otrzymał 10 punktów w skali Apgar. Są one wyznacznikiem dobrego stanu dziecka i przyznawane są m.in. za oddech, czynność serca czy kolor skóry. Skala Apgar służy do oceny noworodka w 1. i 5. minucie życia.

Skala Apgar jest podstawową skalą oceny stanu noworodka. Za kilka objawów ocenianych u noworodka przyznawana jest określona ilość punktów. Maksymalnie dziecko może zdobyć 10 punktów.

Co to jest skala Apgar?

Początek skali Apgar przypada na rok 1952. Jej nazwa powstała od pierwszych liter angielskich określeń poszczególnych cech:

A – appearance (wygląd)

P – pulse (tętno)

G – grimace (grymas)

A – activity (aktywność)

R – respiration (oddychanie).

Skala służy ocenie stanu noworodka w pierwszych minutach życia, co pozwala na szybką interwencję i odpowiednie postępowanie w razie nieprawidłowości. Najczęściej klasyfikacja według skali Apgar dokonywana jest na sali porodowej, na stanowisku neonatologicznym wyposażonym w odpowiedni promiennik ciepła, zapewniający dziecku komfort termiczny, jak i potrzebny sprzęt do monitorowania czynności życiowej płodu, cewniki, a także zestaw do resuscytacji. Coraz częściej zdarza się, że kobieta chce, by badanie było przeprowadzone na jej brzuchu. Jeśli neonatolog nie widzi zagrożenia dla dziecka i wstępnie ocenia, że jest ono w dobrym stanie, może się na to zgodzić. Do oceny w skali Apgar konieczny jest czasomierz, uruchamiany w momencie wydobycia dziecka. Jest on konieczny, by dokładnie określić moment ponownej oceny.

Kiedy ocenia się noworodka w skali Apgar?

Stan noworodka w skali Apgar ocenia się od razu po urodzeniu – w 1. i 5. minucie. To właśnie z tego powodu nad promiennikiem, na którym badane jest dziecko, uruchamiany jest zegar odliczający czas. Jeśli noworodek jest w dobrym stanie, wystarczą dwa pomiary. Jeśli jednak jego stan jest średni lub ciężki, ocenia się go w 1., 3., 5. i 10. minucie.

Za co przyznawane są punkty w skali Apgar?

Skala Apgar ocenia 5 głównym objawów świadczących o dobrostanie płodu:

  • czynność serca
  • napięcie mięśniowe
  • reakcję na cewnik

Za każdy z tych objawów dziecko może otrzymać 0 punktów, 1 punkt lub 2 punkty. Czynność serca u noworodka powinna wynosić powyżej 100 uderzeń na minutę; ocenia się ją bezpośrednio poprzez osłuchanie klatki piersiowej. Nie powinno się tego dokonywać poprzez ocenę tętnienia pępowiny. Noworodek od razu po porodzie ma założony specjalny czujnik oceniający wysycenie tlenem krwi i inne parametry, jak tętno, a wyniki prezentowane są na monitorze. Nie wolno jednak oceniać akcji serca wyłącznie na podstawie wyświetlanej liczby. Osłuchanie noworodka jest konieczne. Za prawidłową akcję serca przyznawane są 2 punkty, akcja serca poniżej 100/min oceniana jest na 1 punkt, a 0 punktów świadczy o braku akcji serca.

Kolejnym parametrem opisywanym w skali Apgar jest czynność oddechowa, również oceniana poprzez osłuchanie dziecka. Najlepszym wyznacznikiem procesu upowietrznienia płuc jest głośny płacz, za który dziecko dostaje 2 punkty. Nie należy więc się dziwić neonatologowi, który skłania noworodka do płaczu. Na uspokajanie dziecka przyjdzie jeszcze czas. W pierwszych minutach życia płacz stanowi najlepszą stymulację prawidłowej funkcji płuc.

Kolor skóry świadczy o dotlenieniu dziecka. Noworodek urodzony w zamartwicy jest siny i blady. Dostaje wówczas za kolor 0 punktów. Często dziecko rodzi się z sinicą obwodową, za co przyznawany jest mu 1 punkt. Rzadko w pierwszej minucie noworodek otrzymuje 2 punkty za różowy odcień skóry.

Kolejnym objawem ocenianym w klasyfikacji Apgar jest napięcie mięśniowe. Jeśli dziecko wierzga, wykonuje aktywne ruchy, dostaje 2 punkty. Wiotki noworodek otrzymuje 0 punktów.

Prawidłową reakcją noworodka na cewnik jest kichnięcie – wtedy może otrzymać 2 punkty. Lekki grymas oznacza tylko 1 punkt, a brak reakcji – 0 punktów.

Dokładną skalę Apgar prezentuje tabela:

Cecha 1 punkt  2 punkty  3 punkty 
Czynność oddechowa Brak

Nieregularny, płytki oddech

Głośny płacz
Czynność serca Brak Powyżej 100/min Poniżej 100/min
Reakcja na cewnik Brak Grymas Kichanie
Kolor skóry Sina, blada Sinica obwodowa Różowa
Napięcie mięśniowe Brak Obniżone Prawidłowe, aktywność ruchowa

Normy punktowe w skali Apgar

Zakres norm dla punktów uzyskanych w skali Apgar jest następujący:

8–10 – stan dobry

4–7 – stan średni

0–3 – stan ciężki.

Bardzo często wyniki różnią się w kolejnych minutach. Zaledwie 15% noworodków otrzymuje w pierwszej minucie 10 punktów, ponieważ większość z nich ma odjęty punkt za kolor skóry. W kolejnej ocenie wynik powinien się poprawić.

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN.





Data aktualizacji: 29.03.2018,
Opublikowano: 26.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej