Siatki centylowe. Jak je odczytywać? Do czego służą?

Fot: Steve Debenport / gettyimages.com

Siatki centylowe określają normy według płci niemowląt dla wartości, takich jak wzrost, masa ciała, ciśnienie, BMI czy obwód głowy. Wyniki poszczególnych pomiarów powinny być regularnie nanoszone na siatki centylowe, by szybko wyłapać zaburzenia w rozwoju dziecka.

Dorośli są przyzwyczajeni, że wszelkie wskaźniki, typu waga, wskaźnik masy ciała (BMI – Body Mass Index), ciśnienie tętnicze, mają liczbowy zakres norm. Jednak ze względu na rozwój dzieci, intensywny wzrost i dojrzewanie, a także indywidualność, z jaką te procesy przebiegają, stworzono tzw. siatki centylowe. To właśnie według nich ocenia się, czy dziecko rozwija się odpowiednio.

Co to są siatki centylowe i po co się je stosuje?

Siatki centylowe mają formę wykresów. Na jednej osi naniesiony jest wiek dziecka, a na drugiej znajdują się wartości, które chce się sprawdzić. Na taki układ współrzędnych naniesionych jest kilka linii (zwykle 7), pokazujących, jaki procent dzieci w danej populacji osiągnęło określoną wartość pomiaru wzrostu, obwodu głowy, masy ciała, BMI, ciśnienia tętniczego w danym wieku i dla danej płci. Nakreślone linie przebiegają przez kolejne wartości procentowe populacji: 3%, 10%, 25%, 75%, 97% i określane są mianem centyli (percentyli). Pomiędzy nimi znajdują się tzw. kanały centylowe. Nanoszenie wyników pomiarów dziecka na siatki centylowe pozwala nie tylko ocenić, czy dziecko w danym momencie rozwija się w granicach normy, ale przede wszystkim wyłapać moment, w którym doszło do zaburzeń wzrostu, nadmiernego przyrostu wagi itp.

Siatki centylowe znajdują się na końcu książeczki zdrowia dziecka. Na siatkach centylowych używa się pojęcia tzw. wąskich norm i szerokich norm. Wąskie normy to wartości pomiędzy 10. a 90. centylem. Szeroka norma obejmuje zakres od 3% do 97%. Osobno stworzono siatki centylowe dla chłopców, a osobno siatki centylowe dla dziewczynek.

Jak odczytać siatki centylowe?

Dla przykładu można podać dziewczynkę mającą 9 miesięcy i ważącą 8,5 kg. Przede wszystkim należy spojrzeć na właściwą siatkę centylową określającą normy wagi dla dziewczynek. Następnie zaznaczamy na polu punkt będący na wysokości zarówno danej wagi, jak i aktualnego wieku dziecka. Ten wynik mieści się akurat nieco powyżej 50. centyla. Oznacza to, że przeszło 50% populacji dziewczynek w tym wieku waży mniej, a niecałe 50% – więcej.

Rodzaje siatek centylowych

W książeczkach zdrowia dziecka znajdują się siatki centylowe Instytutu Matki i Dziecka, które zostały opracowane w 1999 r. Bazowano na badaniach warszawskich dzieci w wieku od pierwszego miesiąca do 18 lat. Siatki te są obszerne i nadal aktualne, jednak nie jedyne, z których można korzystać.

W 2010 r. ukazał się artykuł porównujący siatki centylowe Instytutu Matki i Dziecka z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na jego podstawie zaczęto opracowywać siatki centylowe dla polskich dzieci bazujące na wzorcach WHO. Porównano rozwój dzieci karmionych piersią i sztucznie. Wzięto pod uwagę dzieci karmione optymalnie, czyli przez 6 miesięcy wyłącznie piersią, a przez kolejne pół roku dokarmiane piersią, mające korzystne warunki rozwoju zarówno pod kątem opieki medycznej, jak i środowiska życia.

Ostatnim rodzajem siatek centylowych są siatki projektu OLAF, bazujące na badaniach prawie 20 tys. polskich dzieci, jednak wyłącznie w wieku szkolnym. Dlatego też obejmują one przedział wiekowy po 7. roku życia. Celem projektu OLAF było opracowanie siatek centylowych norm dla ciśnienia tętniczego, wzrostu, masy ciała i BMI dla starszych dzieci i młodzieży.

Siatki centylowe dla wzrostu i wagi dziecka

Wzrost dziecka jest indywidualną cechą. Nakładają się na niego zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe. Duży wpływ na wzrost dziecka ma to, jak jest karmione, czy jest zdrowe, jakie są warunki socjoekonomiczne rodziny. W okresie niemowlęcym częstsze są wizyty u pediatry, który sprawdza przede wszystkim wagę, długość niemowlęcia i obwód głowy. Powinien zawsze umieścić wartości w książeczce zdrowia dziecka. Wartości znajdujące się powyżej 97 centyli oznaczają, że dziecko cierpi na otyłość, z kolei poniżej 3 centyli wskazują na niedowagę.

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN.




Data aktualizacji: 25.04.2018,
Opublikowano: 25.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej