Rozejście spojenia łonowego – przyczyny, objawy i postępowanie

Fot: Emma Kim / gettyimages.com

Rozejście się spojenia łonowego to rozciągnięcie chrząstkozrostu pomiędzy prawą a lewą kością łonową pod wpływem dodatkowego obciążenia i zmian hormonalnych zachodzących w ciąży. Zwykle nie pozostawia trwałych następstw, ale może wymagać wykonania cięcia cesarskiego i odstąpienia od próby porodu siłami natury.

Spojenie łonowe podlega w czasie ciąży zmianom wynikającym z obecności we krwi zwiększonych stężeń estrogenów. Pod ich wpływem, w ramach przygotowania do porodu, chrząstkozrost pomiędzy prawą a lewą kością łonową ulega rozluźnieniu, staje się bardziej rozciągliwy i elastyczny. Może to spowodować rozejście się spojenia łonowego i uciążliwych dolegliwości, które bywają odczuwane jeszcze przez jakiś czas po porodzie.

Spojenie łonowe w ciąży

Spojenie łonowe to miejsce połączenia kości łonowych, stanowiące element zamykający z przodu obręcz biodrową. Jest ona strukturą, na której opiera się swym ciężarem cała górna część ciała i która stanowi element nośny dla kończyn dolnych. Trwałość spojenia łonowego pozwala na utrzymanie sztywności całej miednicy. Połączenie kości łonowych jest złożone z elementów chrzęstnych i włóknistych pasm łącznotkankowych, co czyni spojenie odpornym na duże obciążenia statyczne i dynamiczne.

W okresie ciąży, pod wpływem działania wysokich stężeń estrogenów, dochodzi do zmiany struktury elementów wiążących. Stają się one bardziej elastyczne, rozciągliwe, spojenie łonowe nieznacznie się poszerza, a kości łonowe w bardzo niewielkim zakresie mogą się względem siebie przemieszczać. Zmiana ta pozwala w czasie porodu na łatwiejsze przechodzenie główki płodu przez otwór miedniczny i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zjawiska niewspółmierności porodowej. Polega ona na tym, że główka dziecka (będąca elementem o największej średnicy) nie może przejść przez zbyt wąski otwór miednicy, co uniemożliwia poród siłami natury.

Zobacz film i dowiedz się  jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Rozejście spojenia łonowego – objawy

Zwiększenie ruchomości i elastyczności w obrębie spojenia łonowego może powodować u ciężarnej nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości. Odczuwane są one najsilniej, gdy miednica jest najbardziej obciążona działającymi siłami: podczas długiego stania, chodzenia, siadania, przykucania i wstawania, noszenia cięższych przedmiotów, chodzenia po schodach. Niedogodności powiększane są przez fakt, że masa ciężarnej jest zdecydowanie większa niż normalnie. W późnej fazie ciąży powiększa się o nawet 20 kg.

Rozejście spojenia łonowego a poród

O ile niewielkie rozszerzenie szczeliny pomiędzy kośćmi łonowymi jest normalne, o tyle większe, powodujące wyraźne dolegliwości, może wymagać specjalnego postępowania oszczędzającego ciężarną. W wątpliwych przypadkach, kiedy lekarz spodziewa się ciężkiego i długiego porodu, można podjąć decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego, by w trakcie porodu nie doprowadzić do całkowitego rozerwania spojenia.

Rozejście może też powstać w czasie porodu – gdy przedłuża się jego druga faza związana ze skurczami partymi, a dziecko długo nie może się urodzić. Prawdopodobieństwo rozejścia spojenia łonowego jest zwiększone, gdy:

  • dochodzi do wykonania manewru Kristellera (silny ucisk na dno macicy, mający wypchnąć główkę dziecka do dolnych dróg rodnych),
  • do wydobycia dziecka stosuje się kleszcze,
  • poród odbywa się z użyciem próżniociągu.

Ból spojenia łonowego w czasie ciąży i po porodzie – zalecenia

Najważniejszym objawem rozejścia spojenia łonowego w czasie ciąży lub po porodzie jest ból. Jego zwalczanie może być utrudnione ze względu na sytuację, w jakiej znajduje się pacjentka.

Podstawowym postępowaniem zmierzającym do zwalczania bólu w rozejściu spojenia łonowego jest zapewnienie chorej możliwości wypoczynku w pozycji leżącej lub półleżącej. Pacjentka powinna zrezygnować z dłuższego chodzenia, noszenia różnych przedmiotów, wykonywania czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego.

W sytuacjach, gdy ból ma bardzo duże nasilenie, można ostrożnie, po konsultacji z lekarzem stosować niesterydowe leki przeciwzapalne (najlepiej miejscowo, w postaci kremu lub maści).

Bardzo ciężkie zespoły bólowe mogą być wskazaniem do wcześniejszego rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie, pod warunkiem, że stopień dojrzałości płodu określany jest w badaniach jako wystarczający.

Sytuację ciężarnej z rozejściem spojenia łonowego w 8–9 miesiącu ciąży pogarsza fakt, że do chwili porodu jej masa ciała będzie znacznie większa niż zwykle. Zrealizowanie zaleceń mających ograniczyć ból może być niemożliwe, gdy matka musi opiekować się noworodkiem, starszymi dziećmi i nie może pozwolić sobie na wypoczynek. Stosowanie leków może być bardzo ograniczone w okresie ciąży i karmienia, ponieważ mogą one przenikać przez barierę łożyskową do płodu, a po porodzie – bezpośrednio z krwiobiegu do mleka.

Duże znaczenie ma fakt, że intensywne zespoły bólowe w rozejściu spojenia łonowego w okresie ciąży zdarzają się niezbyt często, a w dłuższej perspektywie nie pozostawiają zwykle trwałych następstw. Taka wiedza pozwala pacjentom znosić niedogodności i cieszyć się z narodzin dziecka.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu 

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 15.10.2018,
Opublikowano: 15.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej