Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie

Fot: leszekglasner / fotolia.com

Ropiejące oczy to częsty problem, spowodowany zwykle zapaleniem spojówek, uogólnioną infekcją wirusową albo zapaleniem górnych dróg oddechowych. Łagodne objawy można leczyć sposobami domowymi, o ile nie dochodzi do nasilenia symptomów lub nawrotów choroby.

Ropiejące oczy to najczęściej reakcja organizmu na podrażnienie spojówek w przebiegu infekcji (spowodowanej przez bakterie, wirusy lub chlamydie) lub pod wpływem czynników drażniących (alergeny, pyłki, światło ultrafioletowe).

Ropienie oczu – mechanizm powstawania

Ropienie oczu to reakcja zapalna na różnego typu czynniki wpływające na spojówki oraz drogi łzowe. Pokrywające część powierzchni gałki ocznej i wewnętrzną powierzchnię powiek spojówki biorą udział w oczyszczaniu, nawilżaniu i odżywianiu rogówki oraz stanowią barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem oczodołu. Zbierane podczas ruchów powiek zanieczyszczenia, czynniki drażniące, bakterie lub wirusy gromadzą się w worku spojówkowym i dzięki przepływowi łez są wypłukiwane do jamy nosowej. Nadmiar czynników chorobotwórczych albo zaburzenia produkcji lub odpływu łez prowadzą do powstawania miejscowego stanu zapalnego.

Objawy powiązane z ropieniem oczu

Ropienie oczu jest najlepiej dostrzegalne rano – powieki mogą być posklejane wydzieliną ropną, która może też gromadzić się w kąciku przyśrodkowym oka. Najczęściej towarzyszą temu inne objawy:

  • pieczenie, uczucie piasku pod powiekami,
  • obrzęk lub przekrwienie spojówek,
  • zaczerwienienie brzegów powiek,
  • łzawienie albo suchość oka,

Chory może zgłaszać nieostre, zamazane widzenie, które ustępuje lub zmniejsza się po przemyciu oczu lub podaniu kropli.

Ropienie oczu u niemowląt i małych dzieci

Ropienie oczu u niemowląt może być związane z relatywnie często występującym zapaleniem dróg łzowych. Dochodzi do ich obrzęku i zaburzenia wydzielania łez. Powoduje to utrudnienie w odpływie łez do jamy nosowej i powstania reakcji zapalnych. U większych dzieci przyczyną ropienia może być tarcie oczu rękami. Pod wpływem drażnienia dochodzi do miejscowego obrzęku spojówek, który nasila się dodatkowo w sytuacji, gdy ręce są brudne.

Ropienie oczu jest często związane z ogólnoustrojową infekcją wirusową. Wirusy (najczęściej z grupy rhinowirusów) mają powinowactwo do wszystkich błon śluzowych, więc nawet w przebiegu zapalenia nosogardła gromadzą się w komórkach spojówki i powodują wtórne miejscowe zapalenie. Może być ono dodatkowo nasilone w związku z zaburzeniem odpływu łez wywołanym przez obrzęk śluzówki nosa i zamknięcie ujścia przewodu nosowo- łzowego.

Ropienie oczu w przebiegu zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może powstać pod wpływem różnych czynników. Najczęściej są to wirusy (których niektóre postacie są bardzo zakaźne), bakterie lub chlamydie. Objawy zapalne nie ograniczają się wtedy do krótkotrwałych incydentów, lecz trwają dłużej i zwykle wymagają konsultacji lekarskiej.

Ropienie oczu może być objawem zapalnej reakcji na czynniki drażniące, takie jak pył, suchość powietrza, jego długotrwały intensywny przepływ (np. jazda na motocyklu bez okularów), ekspozycja na intensywne światło lub promieniowanie ultrafioletowe (np. pobyt w wysokich, ośnieżonych górach lub nad wodą).

Ropienie oczu w przebiegu alergii

Przyczyną ropienia oczu może być alergia. Objawy ze strony spojówek są jedną z najczęstszych manifestacji nadwrażliwości na alergeny. Stanowią je np. roztocza, sierść zwierząt domowych, trawy lub składniki pokarmu.

Pod wpływem kontaktu z substancjami uczulającymi dochodzi do (często gwałtownego) obrzęku spojówek, nadmiernego łzawienia lub powstawania dużej ilości śluzowej wydzieliny, a w konsekwencji do ropienia oczu. Symptomy te pojawiają się zwykle napadowo i najczęściej ustępują samoistnie, gdy chory nie ma kontaktu z czynnikiem wywołującym alergię.

Domowe leczenie ropiejących oczu

Ropiejące oczy można leczyć domowymi sposobami, o ile takie epizody pojawiają się sporadycznie. Zwykle zaleca się przemywanie oczu wodą lub izotonicznym roztworem soli (dostępnym w aptekach) za pomocą czystych, najlepiej jałowych, gazików. Ważne jest to, by stosować je tylko raz, co uniemożliwi przenoszenie ewentualnych drobnoustrojów i czynników drażniących do drugiego oka.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o oczy:

Zobacz film:Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Często zalecanym sposobem jest przemywanie oka słabym roztworem rumianku, który ma działać ściągająco i przeciwbakteryjnie. Przez niektóre osoby nie jest on jednak dobrze tolerowany. Ważne jest zachowanie na co dzień podstawowych zasad higieny. Niezbędne jest:

  • regularne mycie rąk i twarzy,
  • dokładne zmywanie makijażu,
  • niestosowanie drażniących mydeł i kosmetyków,
  • posiadanie ręczników i pościeli do swojego wyłącznego użytku,
  • regularne wietrzenie pomieszczeń, unikanie ich przegrzewania,
  • stosowanie odpowiednich okularów ochronnych w zapylonym środowisku,
  • używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV latem lub podczas przebywania w górach lub nad wodą.

Ropiejące oczy – wskazania do konsultacji okulistycznej

W przypadku ropienia oczu wskazaniem do konsultacji jest nasilanie się i utrzymywanie objawów przez dłuższy czas. Zaniepokojenie powinny również budzić nawracające, podobne do siebie epizody choroby lub dołączanie się innych symptomów. Wstępne badanie wykonuje w takich sytuacjach okulista, który odpowiednio do stanu chorego najczęściej zleca działające miejscowo leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne w postaci kropli, żelu lub maści.

W przypadku zmian alergicznych leczenie uzupełnia się o leki znoszące objawy lub zapobiegające ich wystąpieniu. Niezbędna może być konsultacja alergologa, szczególnie jeśli zmianom ocznym towarzyszą symptomy ze strony innych narządów. Zaburzenie przepływu łez przez kanaliki łzowe lub przewody nosowo-łzowe może być wskazaniem do ich zabiegowego udrożnienia.



Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 22.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Pamefloxe 23.11.2018r.

Mi oko zaropiało jak cement mi chlapnął do oka to na następny dzień musiałem ręką sobie pomóc żeby je otworzyć bo tak zaropiały

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej