Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

mat. prasowe 

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Puszące się włosy wyglądają niezdrowo, zazwyczaj są przesuszone, nie chcą się układać, a niektórzy obrazowo opisują je jako „siano na głowie”. Duży wpływ na to czy włosy się puszą, czy tworzą gładką i lśniącą taflę, ma ich odpowiednia pielęgnacja i stosowane kosmetyki. Dowiedz się jak okiełznać puszące się włosy i jakich produktów używać, aby jak najlepiej o nie zadbać.

Dlaczego włosy się puszą?

Najbardziej podatne na puszenie są włosy cienkie i kręcone. Im mocniejszy skręt, tym większa skłonność do puszenia się. Również włosy zniszczone i przesuszone będą puszyć się dużo bardziej niż te zdrowe i odpowiednio nawilżone. Dzieje się tak dlatego, że łuski takich włosów są uszkodzone. Przez to wilgoć łatwiej w nie wnika, włosy rozpulchniają się i zaczynają puszyć.

Łuski włosa można uszkodzić np. poprzez zbyt intensywne wycieranie ich bawełnianym ręcznikiem. Innym z powodów może być np. mycie w za gorącej wodzie, która rozchyla łuski włosa pozostawiając je otwarte. Również częste szczotkowanie włosów, szczególnie nieodpowiednią szczotką, przyczynia się do mechanicznych uszkodzeń.

mat. prasowe 

Jak pielęgnować włosy, żeby zapobiegać ich puszeniu się?

Istnieje wiele sposobów, które stosowane regularnie mogą pomóc raz na zawsze rozprawić się z puszeniem włosów. Warto zacząć od podcięcia rozdwojonych końcówek. Dobrym rozwiązaniem jest proste cięcie, bez cieniowania, które w naturalny sposób doda włosom ciężkości. Podczas codziennego układania kosmyków, lepiej unikać stylizacji na gorąco, np. za pomocą lokówki czy prostownicy, które przez bezpośredni kontakt ciepła z włosami, dodatkowo je wysuszają i uszkadzają łuski. Jeśli jednak nie chcesz z tego rezygnować, warto sięgnąć pod odpowiednie kosmetyki, zabezpieczające włosy przed działaniem wysokiej temperatury.

Warto też zwrócić uwagę na codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Na koniec mycia, dobrze jest spłukać włosy nieco chłodniejszą wodą. Pozwoli to w naturalny sposób zamknąć łuski włosa. Woda nie musi być bardzo zimna, jednak powinna być letnia, a nie gorąca. Po umyciu warto założyć na głowę delikatny, bambusowy turban, który wchłonie wodę i pomoże osuszyć włosy, bez ich uszkadzania.

Jakie kosmetyki stosować do puszących się włosów?

Nie wszystkie dostępne kosmetyki są równie dobre i nadają się do każdego rodzaju włosów. Szampony zawierające w swoim składzie np. alkohol czy siarczany, będą powodować przesuszanie się włosów, a tym samym ich większą podatność na puszenie się. Dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające glicerynę, jak np. Hair Growth & Repair Shampoo od Hairlust. Gliceryna tworzy ochronną powłokę wokół włosa, zapobiegając wnikaniu wilgoci do jego wnętrza.

Po każdym myciu warto sięgać po odżywkę, która nawilży i zregeneruje przesuszone włosy, pomagając domknąć ich łuski, a raz na tydzień nałożyć specjalna maskę. Dzięki temu włosy stają się silniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące. Łuski zamykają się, a problem puszenia się włosów znika. Odpowiednią dla puszących się włosów odżywkę, również znajdziesz wśród produktów Hairlust. Polecamy szczególnie Hair Growth & Repair Conditioner, która dodatkowo przyspiesza wzrost włosów, podobnie jak maska Hair Growth & Protection Mask.

Data aktualizacji: 24.02.2022,
Opublikowano: 24.02.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Przetłuszczające się włosy - jak sobie z nimi poradzić, co robić, by dłużej wyglądały świeżo?

Przyklapnięte, płaskie, często posklejane włosy. Brzmi znajomo? Dla właścicielek przetłuszczających się włosów na pewno. Jak pielęgnować włosy, które się przetłuszczają, i co robić, by wyglądały  świeżo i ładnie przed dłuższy czas? Oto kilka sprawdzonych, domowych metod.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej