Przezierność karkowa – jaka jest norma i kiedy jest za wysoka?

Fot: Piotr Adamowicz / fotolia.com

Przezierność karkowa to podskórny zbiornik płynu, leżący w okolicy karku płodu. Jej badanie pozwala określić ryzyko wystąpienia zaburzeń chromosomalnych. Im przezierność karkowa jest większa, tym wyższe zagrożenie dla zdrowia płodu. Nie zawsze jednak przekroczenie normy musi oznaczać problemy.

Przezierność karku, zwana po angielsku Nuchal Translucency (NT), jest widoczna w 1. trymestrze ciąży. Na początku rośnie wraz z płodem, a po 14. tygodniu samoistnie zanika. Grubość przezierności karkowej jest wskaźnikiem ryzyka wystąpienia zaburzeń chromosomalnych. Prawidłowa nie przekracza 2,5 mm.

Przezierność karkowa – norma, wynik badania

Przezierność karku u płodu jest mierzona podczas pierwszego badania ultrasonograficznego (USG). Wykonuje się je między 11. a 14. tygodniem ciąży, kiedy długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) płodu wynosi między 45 a 84 mm. Za nieprawidłową uznaje się grubość przezierności powyżej 2,9mm. Może ona być oznaką zaburzeń struktury lub liczby chromosomów. Jak wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Poznańskiego z 2012 r., im większe jest pogrubienie przezierności, tym większe ryzyko ich wystąpienia. Jak jednak wynika z tych samych badań, ok. 65% płodów z pogrubioną przeziernością rozwija się normalnie. By wykluczyć lub potwierdzić występowanie zaburzeń chromosomalnych, wykonuje się inwazyjne badania diagnostyczne.

Wysoka przezierność karkowa

Płody, u których stwierdzono pogrubienie przezierności karkowej, ale z prawidłową strukturą chromosomów, najczęściej rozwijają się bez zaburzeń. Dotyczy to także ich życia po narodzinach. 

Nieprawidłowości chromosomalne związane z przeziernością karkową to w głównej mierze trisomie, polegające na obecności dodatkowego chromosomu w danej parze. Są one przyczyną takich chorób, jak zespół Pataua, zespół Edwardsa, zespół Downa, zespół Cornelii de Lange, zespół Noonan, zespół Turnera, zespół Smitha-Lemliego-Opitza, zespół Joubert czy zespół Escobara. Bardzo częste są również wady serca, m.in.:

  • zespół niedorozwoju lewego serca,
  • zarośnięcie zastawki trójdzielnej,
  • przełożenie wielkich pni tętniczych,
  • ubytek przegrody międzykomorowej,
  • wspólny kanał przedsionkowo-komorowy,
  • tetralogia Fallota,
  • zwężenie lub zarośnięcie pnia płucnego,
  • zespoły heterotaksji.

Możliwe są też inne zaburzenia, np. wady układu kostno-szkieletowego (w tym jego dysproporcje), uogólniony obrzęk płodu czy brak kości nosowej. Bardzo wysokie jest też ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia, a nawet śmierci płodu. Do wczesnych zgonów często dochodzi także wśród już urodzonych dzieci. W życiu pozapłodowym zmagają się one również z takimi schorzeniami, jak:

Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości związanych z przeziernością karkową jest tym wyższe, im większe jest jej pogrubienie. Przy poszczególnych grubościach wynosi ono:

  • 3 mm – ryzyko jest 3 razy wyższe niż u płodu z niepogrubioną przeziernością,
  • 4 mm – ryzyko jest 18 razy wyższe,
  • 5 mm – ryzyko jest 28 razy wyższe,
  • powyżej 5 mm – ryzyko jest 36 razy wyższe.

Przyczyny pogrubienia przezierności karkowej

Wady układu krążenia mogą być nie tylko wynikiem zaburzeń towarzyszących pogrubieniu przezierności, ale też jej przyczyną. Powodować ją może także ucisk głowy i szyi, wywołujący zastój krwi żylnej. Przyczyniają się do niej także nieprawidłowości budowy układu limfatycznego, niedokrwistość płodowa lub zbyt niskie stężenie białek we krwi. Może je spowodować ponadto zakażenie wewnątrzmaciczne, wywołujące niedokrwistość lub niewydolność krążenia.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Badania przezierności karkowej

Wielkość przezierności karkowej ocenia się podczas USG. Wytyczne, jak powinno ono przebiegać, zostały ustalone w 2015 r. przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. By zostało ono przeprowadzone prawidłowo, konieczne jest odpowiednie powiększenie – głowa i 1/3 klatki piersiowej płodu powinny zajmować cały ekran. Głowa płodu powinna znajdować się w neutralnej pozycji, bez nadmiernego przygięcia lub odgięcia głowy do tyłu. Sam płód powinien być ułożony w pozycji przekroju strzałkowego, czyli pokazującej czubek nosa, kość nosową, skórę nosa, międzymózgowie i szczękę. Należy także odróżnić skórę płodu od błony owodniowej, jeżeli jest widoczna.

Oprócz grubości przezierności karkowej wskaźnikami ryzyka zaburzeń chromosomalnych jest też kość nosowa (jej obecność lub nieobecność), indeks pulsacji w przewodzie żylnym oraz przepływ przez zastawkę trójdzielną. Występowanie zaburzeń chromosomalnych u płodu diagnozuje się podczas amniopunkcji, która jest już badaniem inwazyjnym. Polega ono na pobraniu próbki płynu owodniowego po nakłuciu igłą jamy owodni. Pierwszą amniopunkcję wykonuje się po 14. tygodniu ciąży. Oprócz powiększenia przezierności, badanie to przeprowadza się m.in. także wówczas, gdy matka jest w wieku powyżej 35 lat, a ojciec powyżej 55 lat. Wskazaniem jest też urodzenie wcześniejszego dziecka z zaburzeniami chromosomalnymi, wadami układu nerwowego lub z chorobą metaboliczną. 

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 23.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej