Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć?

Fot.: Hero Images / Getty Imges

Zgaga w ciąży oznacza nadmierne owłosienie dziecka, depilacja w ciąży – łyse dziecko. Chrzest i pogrzeb to uroczystości, w których kobieta w ciąży nie powinna uczestniczyć. Przesądy te co prawda nie są szkodliwe, a ich przestrzeganie nie jest groźne, nie powinny być jednak traktowane poważnie.

Czy można w ciąży przechodzić pod sznurami na pranie, pójść na pogrzeb, zostać chrzestną? Ufając przesądom, na te i podobne pytania odpowiemy przecząco. Czy jednak warto wierzyć w zabobony? Żyjemy w XXI wieku, więc powinniśmy opierać swoją wiedzę na badaniach i danych naukowych. Tymczasem przesądy nadal są popularne, a wiele kobiet stosuje się do tych wskazówek ze strachu przed konsekwencjami.

Przesądy w ciąży – skąd się biorą?

Przesądów na czas ciąży jest wiele. Niegdyś opieka nad ciężarną była ograniczona do minimum. Kobiety nieraz ciężko pracowały w polu do czasu rozwiązania, rodziły w brudnych stodołach lub w domach. Nieprawidłowego ułożenia dziecka czy stanów zagrożenia życia nie diagnozowano, ponieważ nie było ultrasonografii i szerokiego dostępu do zabiegowych porodów. Dlatego też niemowlęta i ich matki często umierały przy porodach. Ze względu na to, iż nie było jeszcze tak szerokiej wiedzy z zakresu położnictwa, ciąży i porodu, kobiety na swój sposób starały się tłumaczyć odmienny stan. Powstawały różne teorie, które w dzisiejszych czasach nie powinny być przez kobiety w ciąży traktowane poważnie.

Zobaczcie na filmie, jak zadbać o skórę brzucha w trakcie ciąży:

Zobacz film: Jak dbać o skórę brzucha podczas ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie są najczęstsze przesądy o ciąży?

Najczęstsze przesądy o ciąży to te dotyczące płci dziecka. W badaniu ultrasonograficznym można wstępnie ocenić płeć około 13 tygodnia ciąży. Mimo to lekarze są powściągliwi w przekazywaniu takich informacji we wczesnym okresie ciąży. Najczęściej kobiety dowiadują się o płci około 20 tygodnia ciąży, gdy brzuszek jest nieco zaokrąglony w związku z odmiennym stanem. Przesądy ciążowe wskazują na to, że dziewczynki odbierają przyszłej mamie urodę. Zatem jeśli kobieta w ciąży wygląda ładnie, najpewniej urodzi chłopca. Problemy z cerą, nadmierne tycie czy rozstępy skórne tłumaczone są natomiast noszeniem w łonie dziewczynki. Podobnie ocenie podlega brzuch. Brak talii i nisko osadzony brzuch wskazuje na dziewczynkę. Zupełnie abstrakcyjne wydają się przesądy dotyczące znamion. Okazuje się, że gdy kobieta się przestraszy bądź oparzy, a potem złapie ręką jakiejś części swojego ciała, w tym miejscu dziecko będzie miało znamię. Nie ma to żadnego przełożenia na powstawanie znamion u dzieci. Podobnie jak jedzenie truskawek przez kobiety w ciąży nie wpływa na pojawienie się znamion truskawkowych u dzieci.

Przesądy w ciąży mówią, że kobieta ciężarna nie może przechodzić pod sznurem z praniem, nosić łańcuszków, apaszek, szalików czy innych ozdób wiązanych na szyi, gdyż zwiększa to ryzyko owinięcia się dziecka pępowiną. Na wystąpienie konfliktu pępowinowego w rzeczywistości kobieta nie ma najmniejszego wpływu.

Czy znasz przesądy związane z ciążą?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Niektóre zabobony są szczególnie abstrakcyjne, jak ten, który wskazuje na pewną nieoczywistą zależność. Otóż gdy kobiecie w ciąży dokucza zgaga, dziecko będzie prawdopodobnie bardzo owłosione. Inne zbudowane są w oparciu o proste skojarzenia. Gdy kobieta w ciąży się depiluje – dziecko długo będzie łyse. Farbowanie włosów w ciąży prowadzi do urodzenia rudego dziecka, a strzyżenie skraca dziecku rozum. Zadziwia fakt, że chociaż jedyną rozsądną reakcją na takie wróżby jest śmiech, wiele przyszłych mam stosuje się do nich na wszelki wypadek – żeby nie kusić losu.

Przesądy w ciąży a chrzest i inne obrzędy kościelne

Przesądy związane z Kościołem katolickim również są bardzo zróżnicowane, lecz wszystkie łączą poważne kwestie i w związku z tym u wielu wzbudzają lęk. Kobieta w ciąży na przykład nie powinna być chrzestną dziecka. Jeśli ciężarna podejmie się tej funkcji, jej chrześniak (chrześnica) bądź jej przyszłe dziecko będzie bardzo chore. Przyszła mama nie powinna również uczestniczyć w pogrzebie. Przesąd ten brzmi „życie za życie”, możliwe więc, że urodzi dziecko przed terminem. Poza tym kobieta w ciąży nie może mieć styczności z osobami ciężko chorymi i umierającymi. Przesądy obejmują również wierzenie, że jeśli najbliższy członek rodziny zmarł niedawno, nie wolno wybrać dla dziecka jego imienia. Jedynie w przypadku, gdy śmierć tej osoby miała miejsce przed zajściem w ciążę, imię nieboszczka może być bezpiecznie nadane nowo narodzonemu dziecku.

Data aktualizacji: 19.02.2019,
Opublikowano: 19.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej