Przełom w leczeniu raka płuc

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6

Statystyki w leczeniu nowotworów płuc są niekorzystne - zaledwie 10 proc. pacjentów ma szansę na normalne życie po diagnozie i operacyjnym usunięciu zmian. Gdyby nowotwory były wykrywane wcześniej - w I stadium zaawansowania, wtedy 90 proc. chorych miałoby szanse na powrót do zdrowia. Odwrócić statystyki? Czy to możliwe?

Okazuje się, że tak - prof. dr hab. n.med. Witold Rzyman jest przekonany, że dzięki metodzie mało inwazyjnej, którą można usunąć guzki do 4 cm, chorzy mieliby większe szanse na powrót do zdrowia. Klasyczna metoda stosowana obecnie w usuwaniu raka płuc jest bardzo obciążająca dla organizmu - przecinane są największe mięśnie, rozwieramy żebra, sama rekonwalescencja po zabiegu musi trwać bardzo długo. 

Jak najszybciej zdiagnozować raka płuc? 

Podstawową sprawą jest profilaktyka pierwotna, czyli zaprzestanie palenia papierosów, z kolei wtórna profilaktyka polega na badaniach przesiewowych - w obecnych czasach jest to RTG. Zdaniem profesora rentgen odejdzie niebawem do lamusa, bowiem dużo bardziej skuteczna jest niskodawkowa tomografia komputerowa. Koszt takiego badania to około 250 zł, ale jego jakość jest znacznie większa niż zdjęcia RTG. 

Zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Rzymana pracuje także nad testami z krwi, które mogą dać odpowiedź, czy nowotwór płuc u pacjenta występuje. 

Testy z krwi dają jasną odpowiedź: ma się lub nie ma się raka płuc. 

Profesor zachęca do profilaktycznych badań, bowiem tylko dzięki nim jesteśmy w stanie szybko wykryć raka płuc i skutecznie go wyleczyć. 

Historia pani Teresy

U pani Teresy zdiagnozowano raka płuc, który był wykryty na wczesnym etapie. Dzięki temu można było usunąć guzy metodą mało inwazyjną. Jak wygląda taki zabieg? 

Pacjentowi nacina się w ciele trzy otwory, przez które wsuwa się kamery oraz narzędzia operacyjne. Chirurg separuje fragment płuca zajętego przez nowotwór, następie odcina i zamyka tętnice, żyły i oskrzela. Po zamknięciu naczyń usuwa fragment płuca oraz pobiera do badań węzły chłonne. 

Po takiej operacji pacjent może wrócić do domu nawet po 2-3 dniach. 

Zobacz film: Poznaj historię pani Teresy, która zachorowała na raka płuc. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.05.2018,
Opublikowano: 08.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej