Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Fot: soupstock / fotolia.com

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Przyczyn przekrwionych oczu może być bardzo wiele. Do tzw. zespołu czerwonego oka dochodzi na skutek rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej, najczęściej w wyniku zapalenia spojówki, podrażnienia błony naczyniowej, rogówki czy twardówki.

Przekrwione oczy u dziecka i u dorosłego – możliwe objawy

Oko jest bardzo skomplikowanym i wrażliwym narządem, który odpowiada za jeden z ważniejszych zmysłów człowieka. Dlatego żadna infekcja w obrębie gałki ocznej nie może być bagatelizowana. Zawsze należy podjąć próbę określenia źródła problemu, aby wykluczyć rozwijające się choroby. Przy stawianiu diagnozy ważne są objawy towarzyszące. Przekrwione oczy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą też powodować dyskomfort przez świąd, ból, uczucie drapania, nadmierne łzawienie czy ropną lub łzawą wydzielinę. W niektórych przypadkach pojawiają się wymioty, ból głowy opisywany często jako pulsujący, światłowstręt, upośledzenie ostrości widzenia, odblaski wokół źródeł światła (tzw. halo), a także wyciek z nosa i kichanie. Przy diagnozie zawsze należy uwzględnić alergie i ostatnio przyjmowane leki, które mogą wywoływać tego typu skutki uboczne.

Zobacz film: Jaki jest wpływ komputera na oczy naszego dziecka? Źródło: 36,6

Przekrwione oczy u dziecka – zapalenie spojówek najczęstszą przyczyną zespołu czerwonego oka

Ponieważ układ odpornościowy małych dzieci dopiero się kształtuje, wiele z atakujących je wirusów, grzybów czy bakterii może powodować infekcje oka. Najczęściej, podobnie jak w przypadku dorosłych, za przekrwione oczy u dziecka odpowiada zapalenie spojówek wywołane przez wirusy lub choroby alergiczne. W większości przypadków jest przyczyną dyskomfortu i bólu, ale nie jest chorobą, która może wpłynąć na poprawne funkcjonowanie narządu wzroku. Spojówki to przezroczyste błony, które pokrywają wewnętrzną stronę powiek i gałki oka, pełniąc w ten sposób funkcje ochronne i zabezpieczające oko przed wysuszeniem.

Zapalenie spojówek może towarzyszyć innym infekcjom, jak przeziębienie, zapalenie zatok, uszu, a także reakcja alergiczna. Wywołują je również podrażnienia mechaniczne typu zatarcie oka czy podrażnienie środkami higienicznymi, np. szamponem do włosów, mydłem, płynem do kąpieli, a w przypadku dorosłych kobiet również kosmetykami do makijażu i demakijażu oka. Wywołuje je także długie przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, np. w miejscach, gdzie przebywają palacze.

Objawy zapalenia spojówek różnią się w zależności od przyczyny, ale najczęściej występuje widoczne zaczerwienienie oka, świąd, pieczenie, a niekiedy ból. Można zaobserwować opuchnięte powieki i światłowstręt z nadmiernym łzawieniem.

Ponieważ choroba często mija sama, w większości przypadków stosuje się nawilżająco-łagodzące krople do oczu. Jeżeli za infekcję odpowiedzialne są bakterie, wówczas lekarz może zalecić dzieciom i  dorosłym stosowanie maści i kropli z antybiotykiem dostępnych na receptę. Zapalenie o podłożu alergicznym wymaga leczenia przyczyny. We wszystkich przypadkach pomocne są ciepłe lub chłodne kompresy i przemywanie oka tzw. sztucznymi łzami bądź roztworem soli fizjologicznej.

Przekrwione oczy – przyczyny. Choroby rogówki i twardówki

W przypadku zapalenia spojówek dominującymi dolegliwościami, poza zaczerwienieniem, są świąd i swędzenie, a przy infekcjach rogówki pojawia się charakterystyczny ból i uczucie obcego ciała w oku.

Zapalenie rogówki często jest wywołane przez podrażnienie soczewkami kontaktowymi. Jego przyczyną mogą być też wirusy – wirusowe zapalenie rogówki objawia się bólem i kłuciem oraz uczuciem ciała obcego w oku. Oko jest czerwone, spuchnięte i nadmiernie łzawi. W takich przypadkach niezbędne jest leczenie kroplami lub maścią z antybiotykiem. U osób, które śpią w soczewkach kontaktowych, może dojść nawet do owrzodzenia rogówki. Przyczyną przekrwionych oczu może być też uszkodzenie rogówki przez ciało obce (tzw. erozja rogówki). Zapalenie bądź uszkodzenie rogówki może być bardzo groźne (w porównaniu do zwykle łagodnego zapalenia spojówki), dlatego zawsze należy zgłosić się do lekarza.

Infekcje mogą obejmować także twardówkę. Stany zapalne nadtwardówki powodują, poza świądem i zaczerwienieniem, nieznaczne podrażnienie, ale infekcje twardówki dają już dotkliwy ból (określany często jako świdrujący), światłowstręt i łzawienie.

Przekrwienie oka a choroby powiek i inne przyczyny

Najczęstszą chorobą powiek jest tzw. jęczmień, ale stany zapalne mogą wywoływać też nieprawidłowo rosnące rzęsy, źle przeprowadzone zabiegi kosmetyczne polegające na doklejeniu sztucznych rzęs, podwinięcie lub odwinięcie powieki, zapalenie brzegów powiek czy niedomykalność powiek.

Przekrwienie oka występuje też w ostrym ataku jaskry – charakterystycznym objawem towarzyszącym jest wówczas tęczowe „halo”, kiedy dotknięta schorzeniem osoba patrzy na inne źródła światła oraz bardzo silny ból oka oraz głowy. Są również następstwem zażycia marihuany, a także nieprawidłowo skorygowanej wady wzroku i nadużycia alkoholu.

Wszelkie utrzymujące się dolegliwości w obrębie narządu wzroku wymagają konsultacji z lekarzem okulistą, który ustali przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.10.2022,
Opublikowano: 14.10.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej
Operacja zaćmy – postępowanie po zabiegu. Jakie są powikłania?

Zabieg usuwający zaćmę to jedna z częstszych procedur wykonywanych na oddziałach okulistycznych. Odpowiednie postępowanie po zabiegu na zaćmę pozwala uniknąć nieprzyjemnych komplikacji i daje szansę na prawidłowe widzenie.

Czytaj więcej