Przedwczesne odklejenie się łożyska – objawy, przyczyny i leczenie

Fot.: Valentina / stock.adobe.com

Odklejenie się łożyska daje takie objawy, jak silny ból oraz krwawienie. Jest to stan zagrażający życiu matki i płodu. Jego przyczynami są: palenie papierosów, urazy komunikacyjne, nadciśnienie tętnicze, a także czynniki, na które nie ma się wpływu – wady budowy macicy lub zbyt krótka pępowina.

Odklejenie się łożyska oznacza przedwczesne oddzielenie się prawidłowo umiejscowionego łożyska od ściany macicy. Towarzyszy mu krwiak pozałożyskowy. Odklejenie się łożyska obejmuje wiek ciążowy powyżej 20. tygodnia ciąży, czyli okres po całkowitym ukształtowaniu się łożyska. Zjawisko to dotyczy około 1% ciężarnych, przy czym prawdopodobieństwo odklejenia się łożyska w kolejnych ciążach (przy wystąpieniu przedwczesnego oddzielenia się łożyska we wcześniejszych) jest dużo większe niż u ogólnej populacji.

Przyczyny odklejania się łożyska

Podstawową przyczyną przedwczesnego odklejenia się łożyska jest zaburzenie dotyczące naczyń endometrium i myometrium (czyli kolejno: błony śluzowej i warstwy mięśniowej macicy) w miejscu, w którym przylega łożysko, a konkretnie w warstwie podstawnej łożyska. Dodatkowo dochodzi do zaburzeń w krążeniu maciczno-łożyskowym.

Jest wiele przyczyn mogących doprowadzić do odklejenia łożyska:

Objawy i kryteria diagnostyczne odklejającego się łożyska

Na podstawie kryteriów anatomicznych i klinicznych, jak ilość utraconej krwi, napięcie macicy, zaburzenia czynności serca płodu, zaburzenia homeostazy organizmu ciężarnej czy obecność wstrząsu, klasyfikuje się oddzielenie łożyska w skali od 0 do 3.

Główne objawy przedwczesnego odklejenia się łożyska w ciąży to ból brzucha, podbrzusza i okolicy krzyżowej, a także wzmożone napięcie macicy. Ból początkowo może przemijać. Ma tępy charakter, może przypominać drętwienie. Szczególnie trudny do odróżnienia jest ból występujący podczas skurczu. Objawy towarzyszące to nudności i wymioty w szczególnie ciężkich przypadkach. 

Napięta macica często utrudnia badanie płodu. Przedwczesne odklejenie się łożyska powinno być zawsze wzięte pod uwagę w przypadku krwawienia ciężarnej. Krwawienie wynika z krwiaka powstającego pozałożyskowo. Niekiedy krew, przenikając do worka owodniowego, zabarwia płyn owodniowy. Jeśli doszło do wcześniejszego całkowitego oddzielenia się łożyska, a do tego pojawienia się zaburzeń w układzie krzepnięcia, odklejenie się łożyska może przebiegać bez krwawienia, co jest niepomyślnym zjawiskiem. Zagrożenie i stan płodu zależą od powierzchni, na której doszło do oddzielenia się łożyska.

Lekarz zawsze powinien wykluczyć inne przyczyny krwawienia z macicy u ciężarnej. Czasami tego typu ból może pojawić się w wyniku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia otrzewnej, trzustki, a także patologii nerek.

Rozpoznanie i leczenie odklejającego się łożyska

Odklejające się łożysko rozpoznawane jest przede wszystkim na podstawie badania ultrasonograficznego (USG). Leczenie prowadzone jest wyłącznie w warunkach szpitalnych na oddziałach intensywnego nadzoru ginekologicznego nad płodem i matką. Podczas obserwacji ocenia się:

  • stan ogólny matki, czyli podstawowe parametry życiowe, jak ciśnienie i tętno,
  • stan płodu poprzez wykonywanie kardiotokografii i USG.

Ponadto opieka na oddziale ma na celu zapobiec wstrząsowi hipowolemicznemu, umożliwia częste badanie położnicze ciężarnej i wczesne wykrycie zaburzeń w zakresie dobrostanu płodu.

Jeśli lekarze stwierdzą zagrożenie dla życia i zdrowia matki lub płodu, podejmują decyzję o zakończeniu ciąży, szczególnie gdy płód osiągnął taki stopień rozwoju, który umożliwia mu przeżycie poza organizmem matki. W przypadku płodu martwego postępowanie polega na wywołaniu porodu. Tylko w sytuacji, kiedy poród nie postępuje, wykonuje się cięcie cesarskie. Jest to również metoda z wyboru w sytuacjach zagrożenia dla matki w ciężkich postaciach oddzielenia łożyska.

We wczesnej ciąży, w początkowych jej stadiach, kiedy płód jest niezdolny do życia, a zagrożenie dla matki niewielkie, podejmuje się próby leczenia z zastosowaniem środków tokolitycznych.

Skąd wiadomo, że poród już się rozpoczął? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Rozpoczęcie porodu. Źródło:

Powikłania odklejenia się łożyska

W zależności od nasilenia i szybkości postępowania odklejania się łożyska, a także czasu ciąży różne są możliwe powikłania tego stanu:

  • wstrząs hipowolemiczny,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi i zespół uogólnionego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego,
  • udar maciczno-łożyskowy,
  • uszkodzenie narządów matki,
  • zator płynem owodniowym.

Ryzyko śmierci okołoporodowej jest bardzo wysokie zarówno dla matki, jak i dla płodu.


Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 18.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej