Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Zobacz film: Jak usunąć przebarwienia? Źródło: Discovery life

Pani Milena bardzo chętnie korzysta z zabiegów medycyny estetycznej. Niestety nie wszystkie były wykonywane przez specjalistę. W konsekwencji na skórze kobiety zaczęły pojawiać się przebarwienia. Co można z nimi zrobić?

Przebarwienia skóry to zaburzenia procesów pigmentacyjnych skóry. Powoduje je nadmiar bądź niedobór ciemnego barwnika skóry – melaniny, która produkowana jest w komórkach barwnikowych, tzw. melanocytach. Przebarwienia na twarzy to nierównomierne rozmieszczenie melaniny, na skutek którego powstają ciemne, nieregularne plamy. Ponadto mogą powstawać niezależnie od wieku i mieć różne przyczyny. Rozróżniamy przebarwienia naskórkowe, skórne lub mieszane.

Zobacz także:

 Ostuda na twarzy. Objawy schorzenia i domowe sposoby, by pozbyć się melanodermii

Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Obrzęk limfatyczny - skąd się bierze i jak można go leczyć?

Przebarwienia na twarzy – jak i kiedy powstają?

Przebarwienia skórne mogą powstawać na skutek czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do wewnętrznych zalicza się: fototyp skóry, czyli uwarunkowania genetyczne, schorzenia i stany chorobowe (trądzik, nadczynność tarczycy, choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy), a także zmiany hormonalne (ciąża, terapia hormonalna, menopauza, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie przydatków) i procesy starzenia się skóry (tzw. plamy starcze). Czynniki wewnętrzne, które powodują przebarwienia na twarzy, to: nadmierna ekspozycja na słońce (wpływ promieni UVA i UVB), korzystanie z solarium, substancje fotouczulające w kosmetykach, lekach lub perfumach, wpływ niektórych metali (srebro, złoto, żelazo, miedź).

Przebarwienia skórne najczęściej występują na twarzy i obejmują czoło, nos, policzki, usta i brodę. Problem ten dotyczy wielu kobiet, szczególnie po 50. roku życia, u których jest to związane z aktywnymi od wielu lat procesami starzenia się skóry. Przebarwienia skórne na twarzy mogą mieć formę piegów, plam starczych, melasmy (plamy ciążowe i hormonalne) i występować w miejscach wcześniejszych zmian trądzikowych (przebarwienia po trądziku), oparzeń słonecznych, wysypek itp.

Przebarwienia na skórze mogą się także pojawić u tych osób, które zbyt często korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Właśnie z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambrozika zgłosiła się pani Milena - bohaterka programu Klinika bez tajemnic, który można oglądać na antenie Discovery life. Jakie leczenie zaproponował jej specjalista? Dowiecie się tego z powyższego filmu!

Przebarwienia na twarzy – leczenie

Niewielkie przebarwienia można próbować usuwać samodzielnie. Jednak im więcej ich jest, są bardziej rozległe i widoczne, tym lepiej udać się na konsultację do specjalisty. Usuwanie przebarwień jest popularne, a stosowane obecnie metody usuwania ich są skuteczne. Oto domowe sposoby na przebarwienia:

  • kosmetyki wybielające

Kosmetyki te powinny być dobrym sposobem na początek kuracji. Ważne, aby krem wybielający przebarwienia i inne tego typu kosmetyki w składzie zawierały składniki takie jak: witamina C, witamina A (tzw. retinol), kwasy AHA (alfa-hydroksylowe), glebrydyna, amid witaminy B, soja, aloesyna, ekstrakt z morwy.

  • dermokosmetyki

Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż mają silniejsze i bardziej aktywne formuły niż tradycyjne kosmetyki. Specjaliści podczas konsultacji często zalecają właśnie krem rozjaśniający na przebarwienia bądź inny tego typu kosmetyk zaliczany do dermokosmetyków. W ich składach często znajdują się: kwasy glikolowy, askorbinowy i salicylowy, retinol, kwas azelainowy tokoferol, substancje wybielające (hydrochinon, kwas kojowy).

  • maseczki

Maseczka na przebarwienia na twarzy może być świetnym uzupełnieniem kremów rozjaśniających i innych kosmetyków na tego typu zmiany. Wystarczą owoce, takie jak truskawki i porzeczki, które rozgniata się z miodem. Po nałożeniu na przebarwienia i zmyciu po 30 minutach następuje widoczne wybielenie. Sprawdza się także maseczka na przebarwienia z wody utlenionej wymieszanej z mąką ziemniaczaną (2 łyżki wody + 1 łyżeczka mąki). Po nałożeniu i wyschnięciu wystarczy zmyć – redukcja przebarwień gwarantowana.

Przebarwienia a laserowe usuwanie, peeling chemiczny i inne metody

Laserowe usuwanie przebarwień to skuteczna metoda ich redukcji. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest dotarcie nawet do głębokich partii skóry, w których pod wpływem temperatury melanina jest rozbijana. Następnie drobne cząsteczki tego barwnika są wchłaniane przez skórę. Taki zabieg wskazany jest w różnych rodzajach przebarwień, także tych po trądziku. Innym sposobem na przebarwienia na twarzy jest peeling chemiczny. Dzięki złuszczeniu naskórka bądź naskórka i części skóry właściwej jest w stanie usunąć przebarwienia. Dzieje się tak również dlatego, że złuszczanie naskórka pobudza do powstawania nowe komórki, które zastępują starsze. Skuteczność peelingu chemicznego zależy jednak od głębokości przebarwień na twarzy. Kolejnym sposobem skutecznie usuwającym przebarwienia (także potrądzikowe) jest mikrodermabrazja. To także zabieg złuszczający naskórek – bezinwazyjnie i bezboleśnie zetrze kolejne jego warstwy. Jeśli przebarwienia nie są głębokie, może spowodować, że się zmniejszą. Dodatkowo warto rozważyć krioterapię. Komórki barwnikowe są wrażliwe na zimno, dlatego podczas tego zabiegu ulegają rozpadowi. Leczenie zimnem sprawdzi się w przypadku przebarwień skóry zarówno twarzy, jak i ciała.

Zabiegi na przebarwienia a codzienna ochrona

Leczenie przebarwień na twarzy nie zwalnia z ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego jeśli nie chcesz, aby ich liczba się zwiększała, unikaj ekspozycji na słońce. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, chroń skórę specjalnymi kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi. Na głowę zakładaj nakrycie – to pomoże chociaż trochę osłonić skórę. Podobnie chroń skórę ciała – letnie, cienkie tkaniny zakrywające skórę pozwolą zapobiec nowym przebarwieniom.

Data aktualizacji: 07.12.2020,
Opublikowano: 07.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej
Jak skutecznie pozbyć się pajączków? Dowiesz się tego z nowego odcinka Kliniki bez tajemnic!

Motywacje do odwiedzenia gabinetów medycyny estetycznej są niezwykle różne. Wynikają one z chęci zadbania o siebie, poprawy samooceny czy samopoczucia. Przekonajmy się co do kliniki medycyny estetycznej sprowadza kolejnych pacjentów doktora Ambroziaka!

Czytaj więcej