Powikłania po grypie zniszczyły serce Kornela. Zobaczcie, jak walczył o zdrowie

Fot. Serce w klatce piersiowej - zdjęcie z programu 36,6 / x-news.pl

Grypa jest szalenie niebezpieczną chorobą - najgorsze są powikłania, które może powodować zbagatelizowana infekcja. Wśród powikłań pogrypowych znajdziemy m. in. niewydolność układu krążenia lub zapalenie opon mózgowych. O tym, jak bardzo niebezpieczna jest grypa przekonał się Kornel, który oczekuje na przeszczep serca.

Kornel ma 15 lat. Lekarze wszczepili mu komorę serca, aby mógł normalnie funkcjonować. Jego serce zasilane jest przez baterie, które Kornel ma cały czas przy sobie. Nastolatek oczekuje na przeszczep serca.

W przypadku Kornela musimy dobrać serce nie tylko pod kątem grupy krwi, ale także masy ciała i wieku. Potrzebujemy pobrać serce od nastolatka - mówi dr Szymon Pawlak, kardiochirurg dziecięcy.

Lekarze przestrzegają, że nie tylko grypa, ale każda poważna infekcja wirusowa może doprowadzić do osłabienia układu krążenia i problemów z sercem. Na filmie poznacie Kornela i jego historię:

Zobacz film: Historia 15 letniego Kornela, który w wyniku powikłań po grypie zachorował na serce. Źródło: 36,6

Wady serca

Coraz więcej dzieci z wadami serca udaje się uratować dzięki szybkiej diagnostyce. Już podczas badań prenatalnych można wykryć pierwsze nieprawidłowości w rozwoju serca i wdrożyć odpowiednie leczenie. Im wcześniej zostanie odkryta wada serca, tym wcześniej podjęte zostanie leczenie i jednocześnie polepszają się rokowania. Diagnostyka prenatalna pozwala także przygotować się lekarzom na przyjęcie małego pacjenta, często tuż po narodzinach. Warto także pamiętać, że operacje przeprowadzane są także jeszcze w łonie matki - wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Jak wygląda życie dzieci z wadami serca? Zobaczcie na filmie, jak 8-letnia Klaudia funkcjonuje w szpitalu w oczekiwaniu na przeszczep. Dziewczyna musi cały czas chodzić ze specjalną pompą, która zasilana jest ogromną, ważącą 100 kg, maszyną. Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak wygląda życie dzieci z wadami serca? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 10.04.2019,
Opublikowano: 10.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej