Co robić, gdy burza zaskoczy cię w terenie? Jak udzielić pomocy, gdy porazi piorun?

Fot: RapidEye / gettyimages.com

Latem pogada jest szczególnie dynamiczna. To właśnie w tym okresie znacznie częściej pojawiają się burze, które niekiedy są bardzo gwałtowne, a tym samym niebezpieczne. Co zrobić, aby uniknąć porażenia piorunem i jak pomóc osobie, która została porażona? 

Szacuje się, że każdego roku ok. 100 tysięcy osób zostaje porażonych piorunem, z czego niemal jedna czwarta umiera. Mimo że pogody nie da się przewidzieć, to przed porażeniem - i groźnymi powikłaniami, które wywołuje - można się skutecznie chronić.

Jak uniknąć porażenia piorunem?

Piorun to nic innego jak wyładowanie energii elektrostatycznej. Zaledwie 10 proc. piorunów dociera do powierzchni ziemi, pozostałe wyładowania zachodzą między chmurami. Te, którym udaje się przedostać najczęściej uderzają w samotne i wysokie obiekty, np. drzewa, szczyty, słupy lub człowieka, który znajduje się na otwartej przestrzeni. Zatem, jak się zachować w czasie burzy?

Zobacz także: Co się dzieje z człowiekiem, którego porazi piorun?

  • Po pierwsze trzeba znaleźć schronienie. Najbezpieczniej będzie schować się w domu lub w samochodzie. Dzięki metalowej obudowie auto zmienia się w tzw. klatkę Faradaya - prąd elektryczny przemieszcza się tylko po jej zewnętrznej powierzchni i nie przenika do środka. Pod żadnym pozorem nie można się chować pod drzewem czy słupem - to właśnie w nie pioruny uderzają najczęściej.
  • Po drugie jeśli burza zaskoczy nas na otwartej przestrzeni, np. polu czy łące najbezpieczniej będzie kucnąć maksymalnie zbliżając stopy do siebie. Położenie się na ziemi nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli piorun uderzy w ziemię, która jest mokra ładunek elektryczny może się przenieść nawet o kilkanaście metrów.
  • Po trzecie podczas burzy nie można przebywać w wodzie, gdyż ta przewodzi prąd i kąpiel w jeziorze, morzu czy rzece może się skończyć porażeniem. Żeglowanie w czasie burzy także może być niebezpieczne.

Jak się zachować podczas burzy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak się zachować, kiedy burza złapała nas na otwartej przestrzeni? Źródło: x-news

Wiele osób uważa, że podczas burzy nie należy korzystać z urządzeń elektronicznych. Nie jest to do końca prawda. Rozmawianie przez telefon komórkowy czy praca na laptopie nie stanowią zagrożenia, pod warunkiem, że urządzenia te nie są podłączone do prądu. W sytuacji, gdy sprzęt pracuje na kablu, a piorun uderzy w znajdujący się blisko nas słup wysokiego napięcia może dojść do porażenia.

Pierwsza pomoc przy porażeniu piorunem

Osoba, która została rażona piorunem najczęściej jest nieprzytomna, może mieć także popalone ubranie. Zanim zaczniemy udzielać jej pierwszej pomocy musimy się upewnić, że nic nam nie zagraża. Jeśli jest bezpiecznie - w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy poszkodowana osoba jest przytomna. Jeśli nie reaguje trzeba jak najszybciej wezwać pomoc (numer alarmowy - 112). W następnej kolejności należy sprawdzić, czy osoba rażona piorunem oddycha (wystarczy przysunąć policzek do nosa i ust - jeśli słyszymy świst powietrza mamy pewność, że poszkodowany oddycha), jeśli nie - trzeba przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Zaczynamy od 30 uciśnięć, potem wykonujemy ma wdechy ratownicze. Następnie cały schemat powtarzamy aż do skutku lub przyjazdu pogotowia. 

Uwaga! Przy prawidłowo wykonywanej resuscytacji powinna unosić się klatka piersiowa. Jeśli tak się nie dzieje powietrze zamiast do płuc, trafia do żołądka, a to może doprowadzić wymiotów. Najczęstszą przyczyną błędu jest nieodchylenie głowy poszkodowanego do tyłu.

Zobacz także: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Do czego może doprowadzić porażenie piorunem?

Porażenie piorunem może być bardzo niebezpieczne. U osób poszkodowanych najczęściej dochodzi do poparzeń oraz złamań. Zdarza się, że porażenie uszkadza układ nerwowy (w niektórych przypadkach pojawia się paraliż kończyn), sercowo-naczyniowy (porażenie może wywołać zaburzenia rytmu serca). U niektórych poszkodowanych obserwuje się zaburzenia widzenia, problemy ze słuchem, nerkami czy układem pokarmowym.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego porażenie piorunem może być takie niebezpieczne:

Zobacz film: Dlaczego uderzenie pioruna jest aż tak niebezpieczne? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.07.2020,
Opublikowano: 29.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej