Pompa sodowo-potasowa – funkcje i działanie

Fot. yahyaanasatokillah@gmail.com / Getty Images

Pompa sodowo-potasowa, by działała prawidłowo, wymaga dostarczenia odpowiednich ilości tlenu, energii, substancji odżywczych, jonów magnezowych i wielu innych elementów. W sytuacji zaburzenia jej działania komórka staje się niepobudliwa.

Skład jonowy środowiska wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego jest różny. Stężenie jonów nie zmienia się, chyba że dojdzie do zaburzeń metabolicznych. Właściwy skład jonów warunkuje równowagę pomiędzy środowiskiem wewnątrz- i zewnątrzkomórkowym. Jednym z układów utrzymujących tę równowagę jest pompa sodowo-potasowa. Utrzymanie właściwego składu jonów po obu stronach błony jest warunkiem koniecznym do pobudzenia komórki nerwowej czy mięśniowej.

Pompa sodowo-potasowa – fizjologia

Aby wewnątrz komórki stężenie jonów potasu było duże, a małe stężenie jonów sodu, konieczny jest transport tych jonów przez błonę komórkową wbrew gradientowi stężeń. Przepływ jonów następuje za pośrednictwem kanału dla prądów jonów sodowych. Przez te kanały dochodzi do napływu kationów sodowych do wnętrza komórki. W błonie wewnętrznej zostają one związane z enzymem, który z kolei transportuje jony sodowe na zewnątrz komórki, a wprowadza jony potasowe. Enzymem tym jest adenozynotrifosfataza aktywowana przez sód i potas. Jest to więc przykład transportu aktywnego przez błonę komórkową.

Pompa sodowo-potasowa – funkcje

Właściwe funkcjonowanie pompy sodowo-potasowej warunkuje zachowanie właściwej objętości komórki. Dzięki pompie sodowo-potasowej dochodzi do pobudzenia komórek pobudliwych, czyli przede wszystkim mięśni i nerwów. Ponadto pompa sodowo-potasowa stanowi podstawę dla transportu aktywnego w komórkach aminokwasów czy cukrów.

Polecamy: Niewydolność oddechowa – przyczyny i objawy

Pompa sodowo-potasowa – co jest konieczne do jej prawidłowego działania?

Aby pompa sodowo-potasowa mogła funkcjonować prawidłowo, konieczne jest dostarczenie do niej tlenu i substancji odżywczych w postaci glukozy. Konieczna jest również stała regeneracja adenozynotrifosforanu (ATP) stanowiącego nośnik energii dla pompy sodowo-potasowej. Niezbędne jest stałe odprowadzanie tworzącego się w wyniku przemian biochemicznych dwutlenku węgla. Do tego oczywiście przyczyniają się również właściwe stężenie jonów sodowych i potasowych oraz optymalna temperatura wynosząca około 38℃.

Polecamy: Gdzie zachodzi oddychanie tlenowe? Jakie ma etapy?

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Zaburzenie działania pompy sodowo-potasowej

Zbyt duże obniżenie temperatury czy też upośledzenie dopływu tlenu może prowadzić do osłabienia działania pompy sodowo-potasowej, a nawet jej zatrzymania. Wtedy też dochodzi do zjawiska bardzo niepożądanego, a mianowicie wyrównania stężeń jonów sodowych i potasowych po obu stronach błony komórkowej. W komórkach nerwowych do takiego zaburzenia dochodzi bardzo szybko. Natomiast np. w komórkach mięśniowych proces może trwać kilkadziesiąt minut. W takiej sytuacji komórka staje się niewrażliwa na bodźce zewnętrzne, niepobudliwa.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 03.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej