Z danych przedstawionych przez Państwowy Zakład Higieny wynika, że na koniec 2019 roku odnotowano 48 609 przypadków uchylenia się od szczepień obowiązkowych. Dla porównania podczas w 2003 roku takich przypadków było 4 893.
Tylko w latach 2018 i 2019 liczba przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień wzrosła o 8 824. W 2009 roku takich sytuacji odnotowano 3 077.
Zobacz także: Kiedy odroczyć szczepienie dziecka?
Dlaczego Polacy nie szczepią dzieci?
Do rezygnacji ze szczepień przyczyniła się rosnąca popularność tzw. antyszczepionkowców. Osoby które należą do tej grupy uważają, że szczepionki są niebezpieczne i mogą doprowadzić do rozwoju autyzmu.
Choć lekarz, który wysnuł taką teorię przyznał, że sfałszował badania i stracił prawo do wykonywania zawodu, nadal są osoby które wierzą, że związek między autyzmem a szczepieniami istnieje. Do zmiany zdania nie przekonują ich tłumaczenia nawet największych autorytetów z zakresu szczepień ochronnych.
Niewiele zmieniły też grzywny dla rodziców czy nowe zasady przyjmowania do przedszkoli czy żłobków. Na ich mocy do placówek mają być przyjmowane te dzieci, które mają komplet szczepień.
Zobacz film i dowiedz się dlaczego Polacy coraz częściej rezygnują ze szczepień ochronnych:
Które szczepienia są w Polsce obowiązkowe?
Szczepienia, które zostały uznane za obowiązkowe i znajdują się w kalendarzu szczepień, są wykonywane za darmo i płaci za nie Ministerstwo Zdrowia. Do grupy szczepień obowiązkowych należą te przeciwko:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B);
- błonicy, tężcowi i krztuścowi;
- ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis);
- inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib);
- śwince;
- różyczce;
- pneumokokom;
- ospie wietrznej (w grupach ryzyka).
Pierwsze szczepienie dziecko dostaje jeszcze przed opuszczeniem oddziału noworodkowego. Szczepi się je przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia obowiązkowe wykonuje się do 19 roku.
Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 szczepienia obowiązkowe zostały na pewien czas wstrzymane. Na szczęście od 18 kwietnia punkty szczepień ponownie są otwarte i dzieci otrzymują niezbędne szczepienia.