Polacy coraz rzadziej szczepią swoje dzieci

Fot: Emilija Manevska / gettyimages.com

Szczepienia ochronne są najlepszą formą ochrony. To właśnie dzięki nim i temu, że są obowiązkowe udało się pokonać choćby polio czy ospę. Niestety w ostatnich latach przybywa rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci.

Z danych przedstawionych przez Państwowy Zakład Higieny wynika, że na koniec 2019 roku odnotowano 48 609 przypadków uchylenia się od szczepień obowiązkowych. Dla porównania podczas w 2003 roku takich przypadków było 4 893.

Tylko w latach 2018 i 2019 liczba przypadków uchylania się od obowiązkowych szczepień wzrosła o 8 824. W 2009 roku takich sytuacji odnotowano 3 077.

Zobacz także: Kiedy odroczyć szczepienie dziecka?

Dlaczego Polacy nie szczepią dzieci?

Do rezygnacji ze szczepień przyczyniła się rosnąca popularność tzw. antyszczepionkowców. Osoby które należą do tej grupy uważają, że szczepionki są niebezpieczne i mogą doprowadzić do rozwoju autyzmu.

Choć lekarz, który wysnuł taką teorię przyznał, że sfałszował badania i stracił prawo do wykonywania zawodu, nadal są osoby które wierzą, że związek między autyzmem a szczepieniami istnieje. Do zmiany zdania nie przekonują ich tłumaczenia nawet największych autorytetów z zakresu szczepień ochronnych.

Niewiele zmieniły też grzywny dla rodziców czy nowe zasady przyjmowania do przedszkoli czy żłobków. Na ich mocy do placówek mają być przyjmowane te dzieci, które mają komplet szczepień.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego Polacy coraz częściej rezygnują ze szczepień ochronnych:

Zobacz film: Skąd się bierze niechęć do szczepień? Źródło: Dzień Dobry TVN

Które szczepienia są w Polsce obowiązkowe?

Szczepienia, które zostały uznane za obowiązkowe i znajdują się w kalendarzu szczepień, są wykonywane za darmo i płaci za nie Ministerstwo Zdrowia. Do grupy szczepień obowiązkowych należą te przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B);
  • ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis);
  • inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B (Hib);
  • śwince;
  • różyczce;
  • pneumokokom;
  • ospie wietrznej (w grupach ryzyka).

Pierwsze szczepienie dziecko dostaje jeszcze przed opuszczeniem oddziału noworodkowego. Szczepi się je przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia obowiązkowe wykonuje się do 19 roku.

Ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 szczepienia obowiązkowe zostały na pewien czas wstrzymane. Na szczęście od 18 kwietnia punkty szczepień ponownie są otwarte i dzieci otrzymują niezbędne szczepienia. 

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 11.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej