Podwyższone ALT to powód do niepokoju! Co oznacza i jakie są przyczyny?

Fot: fotolia.com

Podwyższone ALT jest stanem zwiększonej aktywności aminotransferazy alaninowej, która występuje w sytuacji uszkodzenia komórek wątroby. Wysokie ALT świadczy o wielu groźnych chorobach dotykających ten narząd: marskości, stłuszczeniu, wirusowym zapaleniu, a także alkoholowej chorobie wątroby.

Aminotransferaza alaninowa (ALT) jest enzymem niezbędnym do sprawnego funkcjonowania komórek, między innymi w wątrobie i w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym oraz w nerkach. ALT nazywane jest również AlAT, a w języku angielskim – GPT (glutamic pyruvic transferase).

Badanie poziomu ALT – ALT i AST

ALT, czyli aminotransferaza alaninowa, występuje w komórkach wątroby, zwanych hepatocytami. Uwalnia się do krwiobiegu, gdy komórki ulegają uszkodzeniu lub zniszczeniu. Należy pamiętać, że ALT nie jest swoistym enzymem uszkodzenia wątroby, a jego podwyższony poziom w surowicy może sugerować uszkodzenie innych komórek, w których ALT jest obecne.

Badanie ALT zleca się bardzo często wraz z oznaczeniem aminotransferazy asparaginianowej (AST) w ramach badań przesiewowych, a także w celu rozpoznania chorób hepatologicznych. Dodatkowo aktywność ALT łączona jest często z innymi wskaźnikami funkcji wątroby (fosfatazą alkaliczną, białkiem całkowitym, bilirubiną). Kiedy ALT jest podwyższone, wymienione badania mogą okazać się kluczowe dla pełnej diagnozy problemu związanego z aktywnością aminotransferazy i zaburzeń narządu.

Oznaczenie ALT należy do grupy typowych badań laboratoryjnych, dotyczących aktywności wybranych enzymów, które składają się na tzw. próby wątrobowe. Zdaniem wielu lekarzy, tego typu badania powinny wykonywać wszystkie osoby dorosłe przynajmniej raz w roku.

Jak wygląda badanie ALT?

Badanie aminotransferazy alaninowej polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej, najczęściej zlokalizowanej w zgięciu (dole) łokciowym. Do badania należy przystąpić rano i na czczo, powstrzymując się od spożywania pokarmów na ok. 12 godzin przed pobraniem krwi. Należy pamiętać, że dieta w dużym stopniu wpływa na stan wątroby, dlatego lepiej uniknąć spożywania tłustych potraw w dniu poprzedzającym badanie. Spożyte posiłki bogate w tłuszcze zwiększają poziom ALT we krwi, podobna sytuacja występuje po spożyciu alkoholu. Zgodnie z zaleceniami pracowników laboratoriów diagnostycznych, na dzień przed wykonaniem oznaczenia ALT warto zrezygnować z kawy i czekolady, które powodują obkurczenie się przewodów żółciowych i zaburzają wyniki badań.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Normy ALT – obniżone, optymalne, podwyższone

Należy pamiętać, że wartości referencyjne mogą znacząco się różnić w poszczególnych laboratoriach diagnostycznych i otrzymany wynik zawsze należy konfrontować z normami laboratorium, w którym przeprowadziło się badania. Wynik badania ALT podaje się zazwyczaj w IU/l (zawartość jednostki enzymatycznej na litr), a także j.m/l (jednostki aktywności substancji na litr). Ostateczna diagnoza zawsze należy do lekarza. Orientacyjne wartości ALT we krwi wynoszą:

  • 35 j.m/l (IU/l) i mniej – dla kobiet
  • 40 j.m/l (IU/l) i mniej – dla mężczyzn
  • 25 j.m/l (IU/l) i mniej – dla dzieci.

Podwyższone ALT – o czym świadczy?

Podwyższony poziom ALT świadczy o chorobach toczących się w wątrobie. Bardzo często wysokie ALT występuje w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby, uszkodzeń o toksycznym podłożu, niewydolności krążenia, a także hipoksji (niedoboru tlenu w tkankach). Ponadto, podwyższony ALT wynika z mechanicznych uszkodzeń tkanek wątroby (stłuczeń), zapalenia dróg żółciowych, cholestazy wątrobowej, a także w chorobach nowotworowych tego narządu.

Nieznacznie podwyższone ALT – co może oznaczać?

Najczęściej nieznacznie podwyższona aktywność ALT sugeruje trwającą przewlekłą marskość wątroby, a także miopatie będące chorobami mięśni. Jak informują lekarze, stosunkowo lekko podwyższone normy ALT mogą występować w przebiegu chorób tarczycy, w trakcie hemolizy (proces rozpadania się krwinek czerwonych), a także po wykonaniu intensywnego treningu (zwłaszcza u mężczyzn).

Jeśli ALT w niewielkim stopniu przekracza określone normy zaleca się wyznaczenie wskaźnika de Ritisa, polegającego na stosunku AST do ALT i zestawienie go z wynikami ALT. Dzięki tej metodzie lekarz może dokładniej zdiagnozować przyczynę podwyższonego stanu aminotransferazy alaninowej. Wskaźnik de Ritisa pomaga stwierdzić przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, ostrą formę wirusowego zapalenia wątroby typu A - E, stłuszczenie wątroby, hemochromatozę, uszkodzenie polekowe (wywołane antybiotykami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), paracetamolem, lekami hormonalnymi, sterydami), toksyczne uszkodzenie wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, chorobę Wilsona i celiakię.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Znacznie podwyższone ALT

Wysoce podwyższony poziom ALT (co najmniej pięciokrotnie) wskazuje najczęściej na marskość wątroby, zawał serca, miopatię, choroby tarczycy, silny wysiłek fizyczny, hemolizę, zakrzepicę żył wątrobowych, chorobę Wilsona, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, ostre niedokrwienie wątroby. Taki stan może być także konsekwencją długotrwałego przyjmowania zastrzyków domięśniowych.

Objawy podwyższonego ALT

Osoby z wysokim ALT we krwi mogą skarżyć się na przewlekłe osłabienie, zmęczenie, utratę apetytu i masy ciała, nudności, wymioty, świąd skóry, ciemny mocz, nieprawidłowe zabarwienie stolca, zażółcenie skóry i błon śluzowych (żółtaczkę), a także bóle brzucha.


Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 19.11.2018r.

Znaczne to więcej niż 5 razy powyżej normy. Umiarkowane, tudzież nieznaczne, to wzrost mniej niż 5 razy powyżej normy.

rad 03.11.2018r.

co oznacza nieznacznie podwyższone ALT skoro znacznie podwyższone to 5-krotność górnej granicy normy ? :/ materiał nieprecyzyjny!

Redakcja serwisu 30.10.2018r.

Nie ma żadnej postawy medycznej by twierdzić, że codzienne picie jest „dla zdrowia". W krajach gdzie kieliszek wina do obiadu to tradycja, wskaźnik marskości wątroby jest najwyższy. Jakikolwiek alkohol spożywany przewlekle, uszkadza wątrobę. Codzienne spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu jest dużo bardziej szkodliwe niż okazjonalne picie. W chorobach przewlekłych, zaburzeniach poziomu cholesterolu we krwi czy wzroście wskaźników wątrobowych, należy całkowicie wyeliminować alkohol ze swojej diety.

B. 19.10.2018r.

2-3lampki CODZIENNIE to niestety nie tylko z wątroba mogą być problemy. Warto się zastanowić.

zonk 11.10.2018r.

2-3 lampki codziennie to trochę za dużo.

Jaga79 24.08.2018r.

Odrobina wina chyba jeszcze nikogo nie zabiła. Oczywiście nadmiar wina i alkoholu w ogóle może być bardzo niebezpieczny. Wątroba musi sobie z tym wszystkim poradzić i usunąć z organizmu. Lekarz mi kiedyś powiedział, że wino, zwłaszcza czerwone to najlepszy z możliwych alkoholi. Pomaga na serca oraz obniża cholesterol. Ale umówmy się, aby sobie nie zaszkodzić trzeba go traktować ostrożnie. Dlatego, moim zdaniem spokojnie możesz wieczorem napić się dobrego wina :)

maja 24.08.2018r.

czyli co - jak pije codziennie dla relaksu 2-3 lampki wina to w przyszłości będę miała problemy z podwyższonym ALT? ;)

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Czy testom w kierunku COVID-19 można ufać? 

Część pierwsza rozmowy z prof. Tomaszem Wielkoszyńskim – lekarzem, specjalistą diagnostyki laboratoryjnej, uczestniczącym od ponad dekady w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obecnie zajmującym się również diagnostyką serologiczną COVID-19.

Czytaj więcej
Testy kontrolne na COVID-19. Rusza 145 mobilnych punktów

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło testy kontrolne na koronowirusa. Są one przeznaczone dla wszystkich osób, które przebywają obecnie na kwarantannie. 

Czytaj więcej
#Wezsiezbadaj - dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Nie od dziś wiadomo, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. Niestety wiele osób unika badań profilaktycznych i trafia do lekarza zbyt późno. O jakich badania trzeba pamiętać?

Czytaj więcej
Przeciwciała monoklonalne – czym są i jak je wykorzystać?

Przeciwciała monoklonalne (ang. Monocloncal antibodies) są zdobyczą nowoczesnej biotechnologii. Białka monoklonalne produkowane są z takiej samej linii komórkowej – limfocytów B. Oznacza to, że cała ich populacja jest dokładnie taka sama i wiąże się tak samo mocno z tymi samymi antygenami.

Czytaj więcej
Czym jest test ROMA? Interpretacja wyników i wskazania do badania

Test ROMA to algorytm służący do diagnozowania raka jajnika. Badanie opiera się na oznaczeniu dwóch markerów – CA 125 i HE4, po uwzględnieniu statusu menopauzalnego pacjentki. Skojarzone oznaczenie HE4 i Ca 125 posiada parametry diagnostyczne lepsze niż oba wyniki interpretowane pojedynczo.

Czytaj więcej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?

Transferyna jest jednym ze wskaźników pozwalających na dokładną diagnostykę niedokrwistości, choć jej niedobór może wynikać również np. z niedożywienia czy uogólnionych zakażeń. Norma transferyny jest taka sama dla obu płci.

Czytaj więcej
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?

Eutyreoza zdarza się w przebiegu niektórych chorób tarczycy, niezaburzających jej struktury i funkcji. Najczęściej są to zmiany wykrywane przypadkowo w badaniu USG. Warto potwierdzić je biopsją cienkoigłową.

Czytaj więcej
Czym są monocyty? Monocyty u dziecka, we krwi, norma

Monocyty, nazywane także fagocytami, to komórki żerne. Ich zadaniem jest pochłanianie bakterii oraz obumarłych tkanek, a także produkcja interferonu, który hamuje namnażanie wirusów. Powstają w szpiku kostnym, a ich niewłaściwe wartości mogą wskazywać na nowotwór lub choroby jelit. 

Czytaj więcej
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

Czytaj więcej
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja

Konizacja szyjki macicy to zabieg ginekologiczno-leczniczy. Jest zalecany u kobiet, których wyniki cytologii są nieprawidłowe. Okres rekonwalescencji trwa około 4 tygodnie. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie zadbać o higienę i powstrzymać się od współżycia.

Czytaj więcej