Poduszka powszechnie uznawana jest za niepotrzebny, wręcz niebezpieczny, gadżet do dziecięcego łóżeczka. Niektórzy rodzice lekceważą jednak zagrożenie i pozwalają nawet najmłodszym dzieciom spać z głową na poduszce. Na rynku dostępnych jest wiele poduszek kierowanych do dzieci. Znajdziemy kliny, motylki, wałki czy poduszki ortopedyczne. Należy jednak wiedzieć, czy poduszka rzeczywiście jest dziecku potrzebna.
Poduszka dla niemowlaka – niebezpieczny gadżet
Początkowo rodzice korzystają z becików czy rożków. Łatwiej jest w nich nosić malutkie dziecko, które jeszcze nie trzyma główki. Poza tym w rożku niemowlę przebywa w jednej pozycji, dzięki czemu nie ma możliwości, by się przewróciło. Rodzice starają się na każdym kroku zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Niestety często dekorują łóżeczko takimi akcesoriami, jak ładna poduszka i kołderka, które nie do końca są bezpieczne. Dziecko potrafi podnieść główkę około 3 miesiąca, nieco później udaje mu się przewrócić z brzucha na plecy i odwrotnie. Wcześniej niestety, jeśli nieopatrznie ześlizgnie się z poduszki czy źle się przekręci i jego buzia będzie skierowana do poduszki, może się po prostu udusić. Należy mieć na uwadze, że poduszki i inne miękkie przedmioty, np. pluszowe zabawki, są częstymi przyczynami nagłej śmierci łóżeczkowej.
Miękka poduszka wcale nie jest dla niemowlaka wygodna. Utrudnia bowiem obracanie główki czy reszty ciała. Dziecko po prostu zapada się w miękki materiał.
Od kiedy niemowlę może spać na poduszce?
Tak naprawdę poduszka powinna być zastosowana u dziecka jak najpóźniej. Najwcześniej można położyć dziecku pod główkę cienką poduszkę, gdy aktywnie przewraca się ono w czasie snu i najprawdopodobniej odwróci się czy obudzi, gdy poduszka przysłoni mu buzię. Najlepiej jednak, by w okresie noworodkowym i niemowlęcym, czyli do ukończenia przez dziecko 1 roku życia, nie kłaść dziecka na poduszce i nie umieszczać wokół jego głowy w łóżeczku zabawek.
Warto wiedzieć: Co to jest śmierć łóżeczkowa? Jakie są jej przyczyny?
Klin – propozycja dla niemowląt
Klin bardziej jest elementem materaca niż zwykłą poduszką. Do łóżeczka, w którym nie ma możliwości ułożenia dziecka pod lekkim kątem, można włożyć klin, dzięki czemu dziecko będzie ułożone mniej więcej pod kątem 30 stopni. Nie ma jednak potrzeby stosować klinu u każdego dziecka. Klin to poduszka zalecana jedynie dzieciom ze znacznym refluksem żołądkowo-przełykowym i nasilonym ulewaniem, co skutkuje problemami z przybieraniem na masie ciała, niechęcią do jedzenia, rozdrażnieniem. Nie stosuje się go u każdego dziecka, u którego dojdzie do niewielkiego ulania raz na jakiś czas.
Zobaczcie na filmie, jaką poduszkę wybrać:
Poduszka motylek
Motylek dla niemowląt to poduszka antywstrząsowa. Ma zastosowanie w foteliku samochodowym czy w wózku, by maksymalnie ograniczyć wstrząsy głowy dziecka. Nie oznacza to, że można wózkiem wjeżdżać w każdą możliwą dziurę. Jednak w sytuacji nadmiernego wstrząsu motylek amortyzuje ruchy odcinka szyjnego kręgosłupa dziecka, które nie jest jeszcze w stanie trzymać stabilnie główki.
Poduszka korygująca spłaszczoną główkę
Niektóre dzieci preferują określone pozycje do spania. Bardzo ważne jest, by w czasie czuwania dziecko układać w różnych pozycjach, dużo kłaść na brzuchu. W czasie snu można układać je nie tylko na plecach, ale również na boku (raz na jednym, raz na drugim), co pozwala na właściwą ewakuację treści żołądkowej w razie ulania się po jedzeniu. Są to metody profilaktyczne, czyli zapobiegające tworzeniu się u dziecka płaskiej główki, np. w okolicy potylicy. Jednak w przypadku jej powstania można sięgnąć po poduszki korygujące, czyli ortopedyczne. W pierwszej kolejności należy skontaktować się ze specjalistą. Założeniem takich poduszek jest to, by ciężar główki dziecka był rozłożony równomiernie. Jeśli jednak przyczyną spłaszczenia główki jest wymuszona pozycja ciała będąca konsekwencją jakiejś wady, np. kręczu szyi czy innych asymetrii ułożeniowych, wtedy konieczne jest leczenie przyczynowe i odpowiednia fizjoterapia, gdyż sama poduszka jest niewystarczająca.
Poduszka ortopedyczna może mieć zastosowanie dla każdego dziecka, ponieważ dostosowuje się do ciała. Jednak przede wszystkim wskazana jest przy spłaszczeniu kości czaszki, asymetrii ułożeniowej i kręczu szyi.