Poduszka ciążowa – jaka poduszka dla kobiet w ciąży jest najlepsza?

Fot. Drazen_ / Getty Images

Poduszka ciążowa może stanowić podparcie pod głowę, brzuch czy kręgosłup. Ma za zadanie zredukować dolegliwości bólowe, obrzęki czy dyskomfort towarzyszący przyszłej mamie, szczególnie pod koniec ciąży.

Ciąża to stan, kiedy kobieta powinna jak najwięcej odpoczywać. Jednak z wielu względów ten odpoczynek może być zaburzony. Jednym z powodów jest częste budzenie się w nocy, spowodowane bólami kręgosłupa, dużym brzuchem, uciskiem na żyłę główną dolną przez powiększającą się macicę, czy zespół niespokojnych nóg. Polecane są więc poduszki ciążowe. Specjalna poduszka dla kobiet w ciąży jest tak wyprofilowana, by zapewnić komfort kobiecie ciężarnej, co przekłada się na jakość odpoczynku i snu.

Polecamy: Zawroty głowy w ciąży: przyczyny i metody zapobiegania

Jaką poduszkę dla kobiety w ciąży wybrać?

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór poduszek dla ciężarnych. W zależności od tego, jakie dolegliwości towarzyszą przyszłej mamie, na taki typ poduszki powinna się zdecydować. Bardzo ważne, by poduszka była dostosowana do wzrostu i budowy ciała, gdyż nie ma jedynie zajmować miejsca na kanapie, lecz musi zapewnić komfort i ulgę. Bardzo często można spotkać się z poduszką ciążową typu rogal, która ma kształt litery C. Dostępne są także poduszki, które posiadają dodatkowe środkowe podparcie na brzuch.

Uważasz, że poduszki dla ciężarnych pomagają?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jakie funkcje spełnia poduszka ciążowa?

Poduszka ciążowa ma zapewnić spokojny i komfortowy odpoczynek kobiecie w ciąży. Zmniejsza ryzyko nasilania się dolegliwości w nocy, ułatwia spanie na boku i pozwala przespać noc. Dodatkowo ma za zadanie zmniejszać bóle kręgosłupa, ramion, karku, poprzez odpowiednie odciążenie dużych naczyń wewnątrzbrzusznych od powiększającej się macicy. Pozwala na poprawę krążenia, zmniejszenie obrzęków i lepszą cyrkulację krwi w organizmie. Ból w dolnej części pleców to najczęstszy objaw towarzyszący kobietom, szczególnie w zaawansowanej ciąży. Przyczynia się do tego m.in. wzrost poziomu relaksyny, czyli hormonu rozluźniającego więzadła i mięśnie. Tym samym nie tylko łatwiej o uraz, lecz zmiana środka ciężkości, wzrost masy ciała, a przy tym rozluźnienie mięśni i więzadeł przykręgosłupowych nadwyręża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzięki odpowiednio dobranej poduszce ból nasilający się często przy próbie relaksu bądź w nocy, może zostać znacząco zniwelowany.

Funkcje poduszki ciążowej nie kończą się na ciąży. Wręcz przeciwnie. Poduszka stanowi doskonałe wsparcie dla karmiącej mamy, zapewniając jej wygodę i komfort przy trzymaniu dziecka.

Zobaczcie, jaką poduszkę wybrać dla siebie:

Zobacz film: Poduszka do spania - jak wybrać. Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Poduszka dla kobiet w ciąży – jaka jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór jest na tyle szeroki, że każda kobieta powinna znaleźć coś dla siebie. Wszystko też zależy od tego, jakie dolegliwości ma ciężarna i w jakich pozycjach najlepiej lubi spać. Odpowiednia poduszka sprzyja zasypianiu, jak również utrzymaniu optymalnej głębokości snu - dzięki komfortowi i braku dolegliwości bólowych, kobieta rzadziej budzi się w nocy. Nie ma również ryzyka, że leżąc na boku, dojdzie do ucisku na duże naczynia krwionośne, gdyż ciężar macicy częściowo spoczywa na poduszce. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku położenia się ciężarnej na lewym boku, gdyż istnieje możliwość ucisku na żyłę główną dolną. Wtedy też może dojść do spadku ciśnienia krwi. Dlatego też spanie na boku nie jest przeciwwskazane w ciąży, lecz należy unikać długiego polegiwania na lewym boku.

Poduszka dla ciężarnych może również podpierać plecy. Bardzo ważne, by zwrócić uwagę nie tylko na kształt, lecz także na jej wypełnienie. Ono również ma wpływ na zdrowie i jakość wypoczynku. Dostępne są poduszki ciążowe wypełnione drobnymi kulkami styropianowymi bądź silikonowymi, które łatwo dostosowują się do ciała ciężarnej. Kobiety w ciąży często decydują się też na produkty z naturalnym wypełnieniem.

Poduszka ciążowa może być również specjalnie dedykowana kobietom, które cierpią na alergie. Poduszki hipoalergiczne nie alergizują również ciała dziecka, podczas późniejszego karmienia. Często niemowlęta mają zwiększoną skłonność do alergii i atopii.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 15.02.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Agnieszka 16.10.2020r.

Czy ta lekarka ma pojęcie o czym pisze ??? Spania Na lewym boku należy UNIKAĆ !!!!

M. 17.06.2020r.

"należy unikać długiego polegiwania na lewym boku."
Żyła główna znajduje się po prawej stronie, w związku z czym należy unikać spania na prawym boku

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej