Pilotaż programu Dieta Mamy - o co chodzi? Kto może skorzystać?
Fot. onlyyouqj / Getty Images
"Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” to pilotażowy projekt, który wystartuje z dniem 1 października 2019 roku. Projekt ma trwać dwa lata, a jego celem jest wypracowanie jednolitych standardów żywienia szpitalnego dla ciężarnych i kobiet w połogu.
Obecnie brak ujednoliconych przepisów, które nakazywałyby dyrektorom wszystkich placówek przestrzegania tych samych standardów w zakresie żywienia. Kontrole przeprowadzone przez Najwyższą Izbę Kontroli w kwietniu 2018 roku wykazały, że wielu pacjentów było żywionych w szpitalach nieadekwatnie do stanu zdrowia.
Projekt "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” ma za zadanie wypracować właśnie takie standardy żywienia - adekwatne i odpowiednie dla wszystkich pacjentek będących w ciąży (a więc przebywających na oddziałach patologii ciąży, ginekologicznych, ginekologiczno-położniczych) oraz w okresie połogu (na oddziałach neonatologii i położnictwa), a także dla pacjentek na oddziałach ginekologii onkologicznej.
Sposób realizacji pilotażu obejmie zasadniczo zapewnienie wyżywienia dedykowanego kobietom w ciąży i w okresie poporodowym, a także konsultacji dietetycznych i poradnictwa, edukacji i rozpowszechniania treści w zakresie prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym. Realizatorem pilotażu będzie mógł być każdy podmiot posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Przypominamy, że od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej nad pacjentkami. Zakładają one m. in. konieczność zakończenia ciąży przed 42. tygodniem, możliwość spożywania posiłków w trakcie porodu, wsparcie dla kobiety w zakresie karmienia piersią oraz pomoc psychologa. Więcej informacji znajdziecie tutaj: Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w opiece okołoporodowej. Kobiety będą mogły liczyć na pomoc psychologa
Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Dowiecie się tego z filmu:
Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN
Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.
Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.
Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.
Zrosty po cesarskim
cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy
nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej
metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec
zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.
Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.
Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.
Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.
Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.
Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.