Pierwsza pomoc u dzieci – przygotowanie, resuscytacja, reanimacja

Fot: Mihajlo Maricic / gettyimages.com

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa ma za zadanie przywrócić u dziecka pracę serca i samodzielny oddech w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Natychmiastowe podjęcie sztucznego oddychania i masażu serca zapobiega trwałym uszkodzeniom albo śmierci.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to podstawowa umiejętność z zakresu pierwszej pomocy u dzieci. Jej celem jest całkowita reanimacja dziecka – nie tylko przywrócenie oddechu i akcji serca, ale również świadomości.

Pierwsza pomoc u dzieci

Pierwsza pomoc u dziecka musi być niezwłocznie zastosowana w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Według aktualnych wytycznych nie należy skupiać się na sprawdzaniu, czy tętno jest wyczuwalne a praca serca – słyszalna. Nagłe zatrzymanie krążenia stwierdza się, gdy dochodzi do zaburzeń lub zatrzymania oddechu połączonych z utratą świadomości. Przyspiesza to proces diagnostyczny i pozwala na szybsze wdrożenie resuscytacji u dziecka.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności u młodszego dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Resuscytacja u niemowlęcia i noworodka

Resuscytacja u niemowlęcia musi uwzględniać fakt, że płuca dziecka w pierwszym roku życia mają mniejszą objętość niż u dziecka dużego. Wdmuchiwanie przy reanimacji niemowlaka lub noworodka zbyt dużej ilości powietrza naraz może skończyć się uszkodzeniem dróg oddechowych.

W trakcie resuscytacji u niemowlęcia masaż serca wykonuje się za pomocą dwóch palców. Z kolei udzielając pierwszej pomocy noworodkowi, robi się to jednym palcem.

Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku?

Resuscytacja u dziecka musi być procesem wykonywanym ze spokojem i stanowczo. Należy zadbać o bezpieczne otoczenie, ale również sprawić, by udzielania pierwszej pomocy nie utrudniał, często reagujący bardzo emocjonalnie, rodzic. Można go zdecydowanie poinstruować, by wezwał pogotowie lub zabezpieczył miejsce akcji ratowniczej przed przejeżdżającymi obok samochodami, rowerami albo przechodzącymi ludźmi.

Resuscytację u dziecka podejmuje się po ułożeniu go na wznak. Wyjątkiem są sytuacje, gdy podejrzewa się, że doszło do urazu – wtedy resuscytację wykonuje się bez zmiany pozycji. Jedyne odstępstwo to stan, w którym stwierdza się zatrzymanie krążenia, a brak jest dostępu do twarzy i tułowia dziecka. W obliczu bezpośrednio zagrażającej śmierci ryzyko spowodowania powikłań urazu schodzi na dalszy plan.

Czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa krok po kroku

Proces reanimacji dziecka składa się z następujących kroków:

  • sprawdzenie, czy udzielenie dziecku pierwszej pomocy nie spowoduje zagrożenia dla ratownika – dotyczy to sytuacji takich jak porażenie prądem, zatrucie (np. tlenkiem węgla albo siarkowodorem), wypadki komunikacyjne,
  • udrożnienie dróg oddechowych – po ułożeniu dziecka na plecach głowę odchyla się do tyłu i unosi żuchwę,
  • kontrola, czy w jamie ustnej nie znajduje się ciało obce (często zdarza się to przy udzielaniu pierwszej pomocy niemowlętom) – jeśli to możliwe, trzeba je usunąć z ust albo (objąwszy dziecko od tyłu) kilkakrotnie ucisnąć mocno nadbrzusze; jeśli nie przynosi to efektu, i tak podejmuje się resuscytację, która ma trwać do przybycia ratowników,
  • upewnienie się, że została wezwana pomoc oraz że udzielono wszystkich niezbędnych informacji (miejsce, wiek dziecka, rozpoznanie zatrzymania krążenia, kontakt do osoby wzywającej),
  • podjęcie masażu serca i sztucznego oddychania,
  • zastosowanie automatycznego defibrylatora, jeśli jest dostępny.

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności u starszego dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Udzielając pierwszej pomocy dziecku, należy pamiętać, że każda sekunda zwłoki może przy zatrzymaniu krążenia spowodować wielkie szkody, a przede wszystkim nieodwracalne uszkodzenie mózgu wynikające z niedotlenienia. Dlatego przerwy w masażu serca na oddech nie powinny trwać dłużej niż 10 sekund, wdech przy sztucznym oddychaniu powinien być krótszy niż 1 sekunda. Z innymi osobami trzeba komunikować się, nie przerywając masażu serca.

Ponieważ akcja resuscytacji u dzieci wymaga podania leków, pomoc należy wezwać nawet wówczas, gdy w pobliżu nie ma innych osób. Po wybraniu numeru 112 telefon trzeba przełączyć na tryb głośnomówiący i kontynuować udzielanie pierwszej pomocy. Połączenia ze służbami ratowniczymi nie należy przerywać, gdyż dyspozytor może udzielić ważnych instrukcji na temat sposobu prowadzenia akcji i informować o czasie nadejścia wsparcia.

Masaż serca i sztuczne oddychanie w resuscytacji u dzieci

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji masaż serca u dzieci należy wykonywać, uciskając mostek w 1/3 dolnej jego długości z częstotliwością ok. 120 ucisków na minutę. Powinno to powodować w trakcie reanimacji niemowlęcia ugięcie mostka o około 4 cm, a przy resuscytacji noworodka – o 3 cm. Należy stosować schemat 30:2, czyli po każdych 30 uciśnięciach wykonać 2 oddechy. Wdechów może być więcej, jeśli ich wykonanie nie będzie łącznie trwało dłużej niż 10 sekund. Ratownik może wdmuchiwać powietrze do ust dziecka (metoda usta-usta) albo do ust i nosa łącznie (usta-usta-nos). Przy wdechu należy kontrolować, czy klatka piersiowa dziecka unosi się.

Stosowanie automatycznego defibrylatora podczas resuscytacji u dzieci

W miejscach publicznych (obiekty sportowe, kina, teatry, dworce, samoloty, pociągi) często znajdują się automatyczne defibrylatory, które powinno się stosować w resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci. Dlatego należy o takie urządzenie pytać i zlecić jego natychmiastowe przyniesienie, jeśli jest dostępne. Po włączeniu defibrylatora podłącza się jego elektrody zgodnie z obrazkową lub głosową instrukcją. Dalsze polecenia urządzenie wydaje głosem lub za pośrednictwem komunikatów na ekranie. Dzięki specjalnemu algorytmowi sprzęt rozpoznaje, czy defibrylacja jest potrzebna, i automatycznie ją wykonuje.

Zobacz film: Pierwsza pomoc a prawo. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 24.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej