Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę trądzikową, tłustą, suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą

Fot: adrian_ola / fotolia.com

Każdy rodzaj skóry potrzebuje indywidualnej pielęgnacji. Tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy, dopasowanych do potrzeb skóry, przyniesie oczekiwane rezultaty. Sprawdź, jak dobrać kosmetyki i metody pielęgnacji do typu Twojej cery.

Przekonanie o tym, że do oczyszczania twarzy najlepszy jest antybakteryjny żel, a do nawilżania – tłusty krem, zdecydowanie mija się z prawdą. Inne kosmetyki przeznaczone są do pielęgnacji cery trądzikowej (grubszej od pozostałych), a inne do pielęgnacji cienkiej cery naczynkowej i wrażliwej. Stosowanie nieodpowiednich metod i kosmetyków może prowadzić do zaostrzenia się problemów skórnych, dlatego niezwykle ważne jest poznanie potrzeb skóry i dopasowanie sposobów pielęgnacji.

Zobacz film: Ślimak dla urody, czyli maseczka z żywych ślimaków. Źródło: Stylowy Magazyn

Pielęgnacja cery trądzikowej

Higiena i pielęgnacja cery trądzikowej mogą przysparzać sporo kłopotów. Skóra produkuje duże ilości łoju, nadmiernie się błyszczy, pory są bardzo rozszerzone, a skórę pokrywają liczne zaskórniki i pryszcze. Jeśli posiadasz cerę trądzikową, musisz pamiętać o najważniejszych elementach pielęgnacji:

1  Oczyszczanie. Jest to podstawa pielęgnacji każdego typu cery, ale w przypadku skóry trądzikowej ma szczególne znaczenie, ponieważ:
  • Usuwa nadmiar sebum wyprodukowany przez nadaktywne gruczoły łojowe.
  • Usuwa zanieczyszczenia nagromadzone na skórze, co zmniejsza ryzyko powstawania kolejnych pryszczy i stanów zapalnych.
  • Kosmetyki stosowane do mycia twarzy mają często właściwości bakteriobójcze, co pomaga walczyć z niedoskonałościami.
  • Kosmetyki do mycia twarzy trądzikowej to delikatne olejki myjące i żele antybakteryjne.
2 Złuszczanie. Regularne pozbywanie się martwego naskórka pomaga regenerować skórę, jednak w przypadku cery trądzikowej, należy uważać. Stosuj delikatne peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne i używaj ich nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Stosowanie ostrych środków złuszczających może powodować, że wypryski będą pękać i obficie się sączyć.

3 Nawilżanie. To mit, że skóra, która produkuje za dużo sebum, powinna być traktowana tylko środkami wysuszającymi. Jeśli nie będziesz nawilżać skóry, zacznie ona produkować jeszcze więcej łoju, co przyczyni się do powstawania kolejnych wyprysków. Należy stosować kosmetyki o lekkiej, nietłustej konsystencji.

Składniki, które pomagają w pielęgnacji skóry trądzikowej to:

  • siarka,
  • nasycone kwasy tłuszczowe,
  • glinka
  • tlenek cynku,
  • rumianek,
  • rozmaryn,
  • szałwia,
  • oczar wirginijski,
  • nagietek,
  • brzoza,
  • kora dębu,
  • tymianek,
  • cytryna,
  • skrobia,
  • miedź.

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6.

Pielęgnacja cery tłustej

Cera tłusta różni się od skóry trądzikowej tym, że nie występuje na niej aż tak dużo pryszczy i grudek. 

Jeśli posiadasz cerę z tendencją do przetłuszczania się, zwróć szczególną uwagę na oczyszczanie twarzy rano i wieczorem. Nie stosuj jednak zbyt silnych kosmetyków odtłuszczających, produktów na bazie alkoholu czy kwasu salicylowego. Kosmetyki do mycia cery tłustej powinny mieć lekko kwaśne lub neutralne pH.

Nie zapominaj o złuszczaniu naskórka, jednak podobnie jak w przypadku skóry trądzikowej, wykonuj go do 2 razy w tygodniu i używaj delikatnych peelingów enzymatycznych lub drobnoziarnistych.

Kosmetyki do cery tłustej mogą mieć w składzie te same składniki, które zawierają kosmetyki dla cery trądzikowej.

Zobacz film: Produkty na jędrną cerę. Źródło: Stylowy Magazyn

Pielęgnacja cery suchej

Cera sucha charakteryzuje się niewielką ilością widocznych, rozszerzonych porów i zaskórników. Skóra jest szorstka, czasem się łuszczy, jest napięta i swędzi. Nie nabiera połysku i nie świeci się. Taki typ cery jest podatny na wiotczenie i przedwczesne pojawianie się zmarszczek. Podstawą pielęgnacji skóry suchej jest jej odżywienie i nawodnienie. Wybieraj produkty pielęgnacyjne, które zawierają na przykład:

  • witaminy z grupy A, B, C i E,
  • kwas hialuronowy,
  • kolagen,
  • glicerynę,
  • wazelinę,
  • mocznik,
  • parafinę,
  • ceramidy.

Kosmetyki nawilżające nakładaj, zarówno na całą twarz, jak i pod oczy, minimum 2 razy dziennie, 2-3 razy w tygodniu stosuj maski nawilżające, pij dużo wody i unikaj spożywania nadmiernych ilości soli.

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Bardzo ważne jest oczyszczanie twarzy odpowiednimi kosmetykami. Ponieważ woda wysusza skórę, do mycia twarzy używaj olejków myjących lub naturalnych olejów tłoczonych na zimno. Dobrze sprawdzają się również płyny micelarne i mleczka.

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Wraz z wiekiem maleje ilość kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które odpowiedzialne są między innymi za utrzymanie gospodarki wodnej skóry. Z tego powodu pielęgnacja skóry dojrzałej powinna by podobna do pielęgnacji skóry suchej – to spadek ilości wody jest jedną z przyczyn pojawiania się i pogłębiania zmarszczek. Nawilżanie i odżywianie tego typu cery jest obowiązkiem.

Oprócz składników, takich jak witaminy A, B, C i E, kwas hialuronowy czy kolagen, kosmetyki pielęgnacyjne do cery dojrzałej powinny zawierać:

  • koenzym Q10,
  • kwas liponowy,
  • fitohormony,
  • kwasy AHA,
  • preteiny.

Pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana charakteryzuje się tym, że ma tendencje do przetłuszczania się w tzw. strefie T (broda, nos i czoło) i wysuszania na policzkach i w okolicy oczu. Pielęgnując ten typ cery, należy zmniejszyć produkcję sebum w strefie T i mocno nawilżyć suche partie twarzy.

Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry mieszanej:

  • Oczyszczaj twarz 2 razy dziennie i regularnie wykonuj peelingi. Oczyszczając skórę, skupiaj się przede wszystkim na najbardziej problematycznych, tłustych partiach twarzy. Jeśli na skórze pojawiły się świeże wykwity, nie używaj ostrych produktów peelingujących.
  • Antybakteryjne, odtłuszczające kosmetyki nakładaj tylko na tłuste partie twarzy. Stosowanie wysuszających produktów na policzki i wokół oczu spowoduje, że skóra będzie jeszcze bardziej się wysuszać.
  • Nawilżaj całą twarz. Jeśli skóra jest odwodniona, produkuje jeszcze więcej sebum, a na twarzy pojawiają się pryszcze. Możesz stosować jeden kosmetyk do całej twarzy, pod warunkiem, że będzie to produkt i lekkiej, żelowej lub żelowo-kremowej formule.

Zobacz film: Jak z wraz z wiekiem zmienia się nasza skóra? Źródło: 36,6.

Pielęgnacja cery naczynkowej i wrażliwej

Cera naczynkowa jest cienka, a naczynia krwionośne znajdują się dużo płycej niż w przypadku innych typów skóry. Na powierzchni twarzy widoczna jest sieć czerwonych pajączków lub pojedyncze naczynka. Zarówno skóra naczynkowa, jak i wrażliwa, gwałtownie reaguje na zmiany temperatur, szkodliwe warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego pielęgnacja cery wrażliwej i naczynkowej powinna być niezwykle łagodna i wzmacniać jej struktury.

Należy unikać ostrych, ziarnistych peelingów i gorących okładów, które pobudzają krążenie krwi i rozszerzają naczynia krwionośne. Konieczne jest nakładanie kremów z filtrem i jednoczesna rezygnacja z kosmetyków silnie ściągających i zawierających alkohol.

Do pielęgnacji skóry wrażliwej polecane są produkty hipoalergiczne, pozbawione substancji zapachowych i silnych, chemicznych konserwantów, które zawierają składniki takie jak:

  • witaminy z grup C, K i P,
  • wyciągi z kasztanowca, arniki, rutyny i miłorzębu japońskiego.

Podsumowując – każdy typ cery wymaga nieco innej pielęgnacji, jednak w każdym przypadku najważniejsze jest dokładne oczyszczanie skóry odpowiednimi kosmetykami, nawilżanie i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej