Parafina – jak przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny dłoni? Efekty, opis zabiegu, przeciwskazania

Fot: Pixabay / pixabay.com

Parafina ma dużą zdolność do zatrzymywania ciepła. Dzięki temu usprawnia krążenie krwi, pomaga rozluźnić napięte mięśnie, przynosi ulgę stawom.

Ponadto natłuszcza, nawilża, regeneruje, odmładza i wygładza naskórek. Dzięki tym wszystkim właściwościom, znajduje zastosowanie zarówno w medycynie i terapiach uzdrowiskowych, jak i w gabinetach kosmetycznych i salonach SPA. 

Parafina na dłonie natychmiast przynosi poprawę w wyglądzie zniszczonych, wysuszonych dłoni. Bardzo dobrze wpływa również na skórki i paznokcie. Zabieg z wykorzystaniem parafiny kosmetycznej można przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie lub w domu.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Czym jest parafina kosmetyczna?

Parafina jest mieszanką stałych węglowodanów nasyconych. Produkt ten otrzymywany jest w wyniku destylacji ropy naftowej. Wykorzystywany jest na przykład do produkcji świec. Parafina kosmetyczna jest czysta chemicznie. W dotyku i wyglądzie przypomina wosk. Podczas zabiegu parafinowego jest ona podgrzewana i przyjmuje postać płynną. Topnieje w temperaturze około 45 stopni C. Długo utrzymuje ciepło, dlatego jest chętnie wykorzystywana do zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych.

Zobacz film: Ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni. Źródło: Klinika urody

Ciekła parafina upiększa i uzdrawia

Płynna parafina to prawdziwy skarb, zarówno dla naszego wyglądu, jak i dla zdrowia. Stanowi ona prawdopodobnie najlepszy lek na zniszczone, zmęczone dłonie. Posiada również szereg innych niezwykłych właściwości. Ciepła parafina płynna nałożona na skórę przez bardzo długi czas utrzymuje swoją temperaturę (nawet kilkadziesiąt minut!). Ciepło parafiny sprawia, że pobudzane jest krążenie krwi, znacznie przyspiesza przemiana materii w skórze, otwierają się pory. 

Parafina ciekła zastosowanie znajduje więc wszędzie tam, gdzie nagromadzone zostały szkodliwe toksyny, gdzie skóra jest zniszczona, podrażniona, popękana. Zabiegi parafinowe łagodzą objawy towarzyszące wielu schorzeniom, np. w artretyzmie, porażeniu nerwu twarzowego czy gośćcu.

Zobacz film: Zabiegi profesjonalne na dłonie. Jak odmłodzić dłonie. Źródło: W Dobrym Stylu

Parafina do rąk – zwykły produkt o niezwykłym działaniu

Najbardziej popularnym zastosowaniem parafiny w płynie są niewątpliwie zabiegi na dłonie. Okłady parafinowe (określane również jako parafina dłoni) tworzą na naszych dłoniach ciepłą powłokę, która skutecznie natłuszcza, zatrzymuje wilgoć i wspomaga wchłanianie odżywczych składników, pochodzących z użytych preparatów. Parafina ciekła na dłonie pozwala na uzyskanie bardzo szybkich i bardzo spektakularnych efektów. Od razu po wykonaniu zabiegu skóra rąk staje się widocznie bardziej miękka, gładka, jędrna i nawilżona. Przebarwienia skórne są mniej widoczne a paznokcie wzmocnione. Dodatkowo dłonie stają się głęboko zrelaksowane i wypoczęte – podczas zabiegu rozluźniają się napięte mięśnie, a bóle stawów znacznie łagodnieją.

Zobacz film: Domowe SPA dla wysuszonych dłoni. Źródło: Klinika urody

Zabieg parafinowy na dłonie – dla kogo?

Parafina zastosowanie znajduje przy niemalże wszystkich problemach skórnych, jakie dotykają nasze dłonie. Z jej dobroczynnego wpływu skorzystają wszyscy, którzy zmagają się z przesuszoną, szorstką, pękającą skórą, a także ci, którzy po prostu marzą o nieskazitelnych i miękkich dłoniach. Pomimo tego, że produkt ten jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowany, istnieją pewne przeciwwskazania do parafiny. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • alergię na parafinę,
  • grzybicę,
  • osteoporozę,
  • zaburzenia krążenia,
  • egzemę,
  • świeże, otwarte rany.

Parafina na dłonie w domu – jak przeprowadzić zabieg?

Do niedawna zabieg, jakim jest maska parafinowa na dłonie, wykonywany był jedynie w gabinetach kosmetycznych. Na szczęście obecnie nie ma żadnych przeszkód (ani przeciwwskazań), by wykonać go we własnych czterech ścianach. Przedstawiamy przewodnik, jak przeprowadzić zabieg parafinowy krok po kroku.

Zobacz film: Jak poprawić wygląd skóry dłoni? Źródło: Klinka urody.

  1. Przygotowanie parafiny – parafinę stałą należy podgrzać w kąpieli wodnej, do momentu, gdy stanie się ciekła (naczynie z parafiną wkładamy do garnka z niewielką ilością gotującej się wody – temperatura topnienia parafiny wynosi ok. 60°C). Parafinę ciekłą należy podgrzać w ten tam sposób, aż do uzyskania temperatury ok. 50°C. Możemy zastosować również specjalny podgrzewacz do parafiny (nazywany parafiniarką do rąk).
  2. Oczyszczanie – dokładnie myjemy (możemy także wykonać delikatny peeling) i osuszamy ręce.
  3. Odżywienie – na dłonie nakładamy krem, balsam lub odżywczą maseczkę.
  4. Kąpiel parafinowa dłoni – kilkakrotnie zanurzamy dłonie w parafinie (by uniknąć ryzyka poparzeń, upewnijmy się najpierw czy nie jest ona zbyt gorąca!), a następnie wkładamy foliowe woreczki na dłonie (warto poprosić o pomoc domowników) i przykrywamy je ręcznikiem lub kocem.
  5. Zdjęcie parafiny – po upływie 15-30 minut zastygłą parafinę zsuwamy, odrywając resztki płatów od skóry.
  6. Gotowe! Zabieg parafinowy na dłonie w domu możesz przeprowadzać nawet raz na tydzień.

Parafinowanie dłoni to doskonały sposób na to, by cieszyć się zadbanymi, odżywionymi dłońmi. To także wspaniały sposób na relaks w zaciszu domowego SPA, na który można zdecydować się podczas wieczoru z bliskimi.

Zobacz film: Jak działają peelingi enzymatyczne? Źródło: Wiem co kupuję

Data aktualizacji: 14.08.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej