Operacja plastyczna piersi. Jak zrobić to bezpiecznie?

Fot: CoffeeAndMilk / gettyimages.com (1)

Polki coraz chętniej korzystają z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów należą te, które mają powiększyć lub po prostu poprawić wygląd piersi. O czym powinna pamiętać każda kobieta, która decyduje się na tego rodzaju zabieg? O co zapytać lekarza i jak się upewnić, że gabinet spełnia wszystkie standardy?

Operacje piersi wykonuje się z bardzo wielu powodów. Jeśli kobieta choruje na raka piersi konieczne może być jej całkowite usunięcie i zrekonstruowanie piersi. Warto przy tym pamiętać, o czym mało kto wie, że tego rodzaju zabieg w takiej sytuacji jest refundowany przez NFZ. Na operację piersi decydują się również te kobiety, które nie są zadowolone z kształtu oraz wielkości swojego biustu.

Do każdego z tych zabiegów pacjentka musi być przygotowana, czyli konieczne jest wykonanie badań typowych do zabiegów chirurgicznych i obowiązkowo USG piersi – mówi dr Dorota Szostek, chirurg i lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki SkinClinic.

Powiększanie piersi – na czym polega?

Zabieg powiększenia piersi można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na umieszczeniu w piersi specjalnego implantu. Drugi to przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Każda z tych metod ma swoje zalety, ale i ograniczenia.

Wszczepienie implantu wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Możemy dobrać wielkość i kształt implantu odpowiedni dla każdej pacjentki. Implanty są umieszczane pod gruczołem lub pod mięśniem. Decyzję, gdzie zostaną umieszczone zawsze podejmuje lekarz. Po zabiegu zostają niewielkie blizny pod biustem, wokół otoczki brodawki bądź w dole pachowym, na szczęście są one praktycznie niewidoczne – mówi dr Dorota Szostek.

Powiększenie piersi własną tkanką tłuszczową wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle łączy się je z liposukcją jednego bądź dwóch obszarów. Zabieg – pod każdym względem – daje bardzo naturalny efekt. Dodatkową korzyścią jest poprawa skóry na piersiach dzięki komórkom macierzystym. Największą wadą tej metody jest to, że pozwala powiększyć biust tylko o jeden rozmiar i mimo że jest bardzo bezpieczna nie można jej wykonać u każdej kobiety.

Jeśli kobieta jest zbyt szczupła nie ma możliwość pobrania odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Po zabiegu na skórze widoczne są punktowe blizny pod piersiami. Mogą się one również pojawić na granicy skóry i otoczki brodawki – tłumaczy dr Dorota Szostek.

Zobacz także: Co to jest lipofilling biustu? Efekty powiększania biustu tkanką tłuszczową

Uniesienie piersi – na czym polega?

Uniesienie piersi bardzo często jest wykonywane równocześnie z ich zmniejszeniem. Zabieg wymaga podania znieczulenia ogólnego. Zmniejszenie piersi polega na podniesieniu biustu, wycięciu nadmiaru skóry oraz korekcie położenia brodawek.

Po zabiegu wokół otoczki brodawki oraz pionowo od brodawki i pod piersią pojawiają się blizny. Dodatkowo konieczne jest noszenie odpowiedniego biustonosza przez ok. 6 tygodni.

Jednym z badań, które należy wykonać przez zabiegiem powiększenia piersi jest USG. Na czym ono polega? Dowiecie się tego z filmu!

Zobacz film: Badanie USG piersi - jak przebiega? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wybrać gabinet medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna – jak sama nazwa wskazuje – jest dziedziną medycyny. Tym samym zabiegi z jej zakresu może wykonywać tylko i wyłącznie lekarz. Osoby, które decydują się na zabieg muszą sobie zdawać sprawę, że będzie ona naruszał skórę, lekarz będzie umieszczał pod skórą różne substancje i będzie używał różnych urządzeń, którymi można zrobić - niestety - też krzywdę. Każdy człowiek reaguje inaczej na różne czynniki i substancje i to należy wziąć pod uwagę.

Należy także pamiętać, że żadna wykwalifikowana kosmetyczka nie udzieli pomocy, jeśli zdąży się nieodpowiednia reakcja organizmu lub wystąpi powikłanie, bo te również mogą się pojawić. Nie bez znaczenia jest także sam gabinet. Zabiegu z zakresu medycyny estetycznej nie można wykonać w miejscu, w którym obok cięte są włosy czy piłowane paznokcie – tłumaczy dr Dorota Szostek, lekarz medycyny estetycznej.

Warto także przyjrzeć się lekarzowi, który będzie wykonywał zabieg, tj. jakie ma ukończone szkolenia, jakie są o nim opinie.

Należy także sprawdzić na jakich preparatach pracuje i czy są one zarejestrowane w Polsce. Niska cena może sugerować dziwne pochodzenie produktu, ale także kwestionować jego bezpieczeństw - dodaje 

Można to zrobić za pośrednictwem strony rejestrów produktów leczniczych

Pierwsza wizyta – jak powinna wyglądać?

Już pierwsza wizyta u lekarza powinna dać odpowiedź na pytanie o kompetencje i doświadczenie lekarza. Dobry specjalista powinien zapytać o:

  • stan zdrowia oraz przyjmowane leki;
  • dotychczasowe zabiegi i ewentualne zadowolenie z nich lub nie;
  • o to, co i dlaczego chcemy zmienić.

Dodatkowo lekarz powinien przedstawić własne sugestie (ale bez naciskania) co jego zdaniem warto byłoby zrobić. Ważne, aby nie naciskał. Specjalista powinien również bardzo dokładnie wyjaśnić na czym polega zabieg, jakie pociąga za sobą ryzyko i jak wygląda rekonwalescencja. Dobry lekarz powinien być dostępny dla pacjenta praktycznie przez cały czas. Powinien także przygotować i przedstawić szczegółowy proces leczenia.

Bardzo ważne jest także to, aby podczas kolejnych wizytach dopytywał o zadowolenie pacjenta oraz przebieg rekonwalescencji.

Data aktualizacji: 20.01.2020,
Opublikowano: 19.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej