Opalanie w ciąży – czy jest bezpiecznie w pierwszym i drugim trymestrze?

Fot: pf30 / stock.adobe.com

Opalanie się w ciąży na słońcu nie jest zalecane ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień skórnych, a nawet przyspieszonego porodu. Dla bezpieczeństwa matki i dziecka podczas ciąży należy zrezygnować z opalania się.

Sztuczne sposoby na uzyskanie ciemniejszego koloru skóry, takie jak samoopalacz, solarium czy opalanie natryskowe również są szkodliwe dla płodu i mogą zaszkodzić matce. Nie ma znaczenia, czy chodzi o uzyskanie opalenizny na brzuchu, czy innych częściach ciała.

Zobacz film: Kremy z filtrem - co warto wiedzieć. Źródło: 36,6.

Czy w ciąży można opalać się na słońcu?

W ciąży zdecydowanie nie powinno się opalać na słońcu. Najbardziej niebezpieczne jest ryzyko przegrzania się matki, które może doprowadzić do odwodnienia, omdlenia lub skurczów i przedwczesnego porodu.

Opalanie się w ciąży nie jest polecane również ze względu na jego wpływ na skórę matki, która jest wtedy o wiele delikatniejsza i bardziej podatna na zmiany. Zamiast uzyskać upragniony brąz, można doczekać się licznych oparzeń i nierównomiernych przebarwień skórnych. Warto też pamiętać, że promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego w organizmie matki, czyli substancji niezbędnej w procesie tworzenia się układu nerwowego dziecka.

Czy w ciąży można opalać się na solarium?

Wizyta w solarium wiąże się z tym samym ryzykiem, co opalanie na słońcu, nie jest więc wskazana podczas ciąży. 

Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry (czerniaka) jest wtedy jeszcze wyższe.

Częste opalanie się w solarium może być przyczyną wad rozwojowych u płodu, takich jak rozszczep kręgosłupa i zaburzenia neurologiczne. Przypuszcza się, że jest to spowodowane niszczeniem kwasu foliowego przez promieniowanie UV, ale mechanizm ten nie został jeszcze dobrze zbadany.

Czy w ciąży można stosować opalanie natryskowe?

Podczas opalania natryskowego przyszłej matce nie grozi przegrzanie się i nie jest narażona na szkodliwe promieniowanie słoneczne, dlatego część osób poleca ten sposób zdobywania opalenizny kobietom w ciąży. Jednak w stosowanym płynie brązującym zawarty jest dihydroaceton, substancja niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Dlatego z opalania natryskowego również lepiej zrezygnować.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Samoopalacz a ciąża

Stosowanie samoopalacza w ciąży również może skutkować powstawaniem brzydkich przebarwień. Dodatkowo większość preparatów posiada wiele szkodliwych substancji chemicznych, w tym wspomniany już dihydroaceton. Bezpiecznym dla kobiet w ciąży samoopalaczem dostępnym na polskim rynku jest balsam samoopalający na bazie masła kakaowego.

Pierwszy, drugi i trzeci trymestr ciąży – kiedy opalanie jest niebezpieczne?

W każdym momencie ciąży opalanie nie jest zalecane ze względu na stan matki i dziecka. O ile we wczesnej ciąży jest większe ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka i poronienia, o tyle w późniejszym czasie może dojść do przedwczesnego porodu i innych komplikacji.

Opalanie w ciąży – jakie filtry UV stosować?

Nawet rezygnując z opalania przyszła mama może mieć trudności z całkowitym uniknięciem nadmiaru promieniowania słonecznego. Aby zabezpieczyć wrażliwą w ciąży skórę przed uszkodzeniami, przedwczesnym starzeniem się i czerniakiem, warto stosować kremy z filtrem. Należy jednak pamiętać, że wiele z nich zawiera dużo szkodliwych chemicznych dodatków, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego lepiej ograniczyć przebywanie na słońcu i wybierać kremy na bazie filtrów naturalnych bądź mineralnych, które mniej obciążają wrażliwy organizm matki. Warto jednak pamiętać, że naturalne filtry są słabsze i dużo mniej stabilne od chemicznych, dlatego trzeba je kilkakrotnie nanosić i nie nadają się one do stosowania przy bardzo silnym promieniowaniu bądź długiej ekspozycji na słońce.

Ładny kolor skóry bez opalania w ciąży

Samopoczucie ciężarnej kobiety również wpływa w istotny sposób na dobrostan jej dziecka. Dlatego osoby, które bardzo źle się czują ze względu na jasny kolor swojej skóry, a nie chcą ryzykować zdrowia dziecka, mogą rozejrzeć się za innymi sposobami przyciemnienia skóry. Polecane jest picie świeżo wyciskanych soków z marchewki, które, dzięki dużej zawartości beta-karotenu, sprawiają, że skóra w naturalny sposób brązowieje. Ponadto zawierają one dużo witamin, które z pewnością dobrze wpłyną zarówno na matkę, jak i dziecko. Można również stosować samoopalacze o naturalnym składzie, maseczki z potartej marchewki oraz przecierać skórę wodą, w której wygotowało się wcześniej łupiny z cebuli.

Opalanie w ciąży a zdrowy wpływ słońca

Warto jednak pamiętać, że w naszym kraju bardzo wiele osób boryka się z niedoborem witaminy D, którą ludzki organizm produkuje w kontakcie ze słońcem. Dlatego przyszłe matki nie powinny zupełnie rezygnować z przebywania na słońcu – 15 minut ekspozycji wystarczy, aby dostarczyć odpowiednią dawkę witaminy D. Ponadto umiarkowana ilość promieniowania UV łagodzi bóle mięśni, stawów oraz problemy skórne. Ekspozycja na słońce zwiększa produkcję serotoniny w organizmie człowieka – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry nastrój.

Zobacz film: Słoneczna witamina D. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 15.06.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej