Olej z pestek granatu: zastosowanie w lecznictwie 

Fot: ChamilleWhite / gettyimages.com

Olej z pestek granatu wykazuje właściwości antyoksydacyjne, ochronne i pielęgnacyjne. Opóźnia procesy starzenia się skóry, wzmacnia i odbudowuje naskórek oraz strukturę włosów. Olej z pestek granatu do picia zapobiega stanom zapalnym w obrębie przewodu pokarmowego oraz redukuje ryzyko rozwoju raka jelita grubego. 

Olej z pestek granatu jest naturalnym produktem o właściwościach nawilżających, łagodzących i regenerujących. Znajduje zastosowanie w lecznictwie i w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu wspomaga ochronę przeciwsłoneczną skóry oraz ma właściwości przeciwzmarszczkowe.

Olej z pestek granatu – co to jest? 

Olej z pestek granatu jest otrzymywany z nasion drzewa granatowca właściwego, które naturalnie występuje w rejonach Bliskiego Wschodu, na wybrzeżach Morza Śródziemnego, w Indiach oraz w krajach Kaukazu. Ma postać gęstego płynu o złotym lub ciemnożółtym kolorze. Olej z pestek granatu ma charakterystyczny zapach, typowy dla soczystego i dojrzałego owocu granatowca. Cennym składnikiem oleju jest kwas punikowy, który odpowiada za hamowanie szkodliwego działania wolnych rodników tlenowych oraz za właściwości przeciwzapalne. Ponadto olej z pestek granatu dostarcza polifenoli i fitosteroli roślinnych, które wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu.

Olej z pestek granatu – właściwości

Olej z pestek granatu wykazuje liczne właściwości zdrowotne i lecznicze. Działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, wywołujących różne choroby i dolegliwości. Olej z pestek granatu ma właściwości przeciwzapalne oraz dobroczynny wpływ na stan i kondycję skóry. Zapobiega powstawaniu zmarszczek, stymuluje odnowę komórkową skóry oraz przeciwdziała jej ścieńczeniu wraz z wiekiem. Olej z pestek granatu chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego oraz przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, mróz, suche i ciepłe powietrze. Zapobiega blokowaniu i zapychaniu się porów, dlatego jest skutecznym środkiem przeciwdziałającym powstawaniu wyprysków i zaskórników. Olej z pestek granatu jest dobrym źródłem lipidów, dzięki czemu wspiera naturalną barierę ochronną skóry, jednocześnie nie dopuszczając do jej nadmiernego przesuszenia. Przyczynia się do łagodzenia zaczerwienienia i podrażnień skóry, redukuje opuchliznę i zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony mięśni. Olej z pestek granatu ma właściwości przeciwświądowe, dlatego jest skutecznym środkiem wspomagającym leczenie egzemy i łuszczycy. Ponadto wykazuje działanie głęboko nawilżające, regenerujące, oczyszczające, kojące oraz odżywcze. Olej z pestek granatu pobudza produkcję keratynocytów – żywych komórek naskórka. Dzięki temu wspomaga procesy regeneracyjne uszkodzonej skóry, przywraca jej witalność oraz młodzieńczy wygląd.

Które olejki są najlepsze do pielęgnacji skóry? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry Źródło: 36,6

Olej z pestek granatu – zastosowanie 

Olej z pestek granatu znajduje zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce oraz w aromaterapii. Stanowi składnik różnych kosmetyków o właściwościach odżywczych, nawilżających, regenerujących i uelastyczniających skórę. Olej z pestek granatu dodawany jest do preparatów działających przeciwzmarszczkowo i odmładzająco, a także do kosmetyków ochronnych zapobiegających niekorzystnemu oddziaływaniu promieni słonecznych i czynników atmosferycznych na skórę. Jest szczególnie zalecany w pielęgnacji cery dojrzałej oraz suchej, zniszczonej i skłonnej do podrażnień. Ze względu na właściwości redukujące opuchliznę stanowi ważny składnik kremów pod oczy. Olej z pestek granatu znajduje zastosowanie w leczeniu łuszczycy, egzemy oraz oparzeń słonecznych. Wykorzystywany jest przy wykonywaniu masaży działających przeciwobrzękowo i łagodząco na bóle mięśni, co ma zastosowanie głównie u sportowców.

Olej z pestek granatu stosowany jest w pielęgnacji włosów, zwłaszcza przesuszonych, zniszczonych i rozdwajających się. Regularne aplikowanie oleju z pestek granatu na włosy przywraca im naturalną elastyczność i sprężystość oraz nadaje zdrowego blasku. Olej z pestek granatu przyczynia się także do odbudowywania struktury włosów i przeciwdziała ich nadmiernemu wypadaniu. Znajduje zastosowanie jako preparat oczyszczający skórę głowy oraz zwalczający problem łupieżu i łuszczenia się skóry, przy jednoczesnym stymulowaniu porostu włosów.

Olej z pestek granatu w warunkach domowych zaleca się stosować m.in. jako:

  • zamiennik kremu do twarzy – kilka kropel oleju z pestek granatu aplikuje się bezpośrednio na skórę twarzy, szyi i dekoltu,
  • balsam do ciała – olej z pestek granatu wmasowuje się w ciało po uprzedniej kąpieli lub dodaje się do wanny z ciepłą wodą w ilości około 1–2 łyżki stołowe,
  • maska na skórę głowy – olej delikatnie wmasowuje się w skórę głowy na mniej więcej 1 godzinę przed umyciem włosów,
  • maska na włosy – olej aplikuje się na suche włosy i pozostawia na co najmniej 20 minut, po tym czasie włosy myje się szamponem.

Olej z pestek granatu do picia 

Olej z pestek granatu tłoczony na zimno, nieoczyszczony, przeznaczony jest do stosowania nie tylko zewnętrznego, ale również wewnętrznego. Może stanowić dodatek do różnych sałatek i potraw, znajduje również zastosowanie do bezpośredniego spożycia. Olej z pestek granatu do picia redukuje stany zapalne w organizmie oraz uwrażliwia tkanki na insulinę, zapobiegając insulinooporności, charakterystycznej m.in. dla cukrzycy i zespołu metabolicznego. Ponadto wykazuje działanie regenerujące i wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie. Olej z pestek granatu do picia ze względu na właściwości antyoksydacyjne działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy i trawienny oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów: piersi, jelita grubego i prostaty. 

Data aktualizacji: 31.05.2020,
Opublikowano: 18.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej