Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Fot: Catherine Delahaye / gettyimages.com

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Przy okazji stanowią modne uzupełnienie codziennej stylizacji. Na rynku dostępne są różne rodzaje okularów przeciwsłonecznych, np. z filtrem podstawowym, polaryzacyjne czy fotochromy.

Okulary przeciwsłoneczne – dlaczego warto je nosić?

Okulary przeciwsłoneczne są traktowane przez wiele osób jako modne dopełnienie każdej stylizacji zarówno codziennej, jak też bardziej eleganckiej. Ich podstawową funkcją jest jednak ochrona oka przed promieniowaniem słonecznym, które w nadmiarze może prowadzić do poważnych uszkodzeń tego narządu. Nadmierna ekspozycja oka na słońce może stać się przyczyną wystąpienia zaćmy, uszkodzenia rogówki oraz plamki żółtej. Sprzyja również rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej. Promienie słoneczne powodują także szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: suchość oka, podrażnienie i zaczerwienienie spojówek, nadmierne łzawienie oczu, uczucie piasku pod powiekami. Nie należy ich lekceważyć, gdyż utrudniają widzenie, a z czasem mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku. Skuteczną ochroną przed tymi dolegliwościami są właśnie okulary przeciwsłoneczne wyposażone w specjalny filtr. Należy jednak pamiętać, że te kosztujące zaledwie kilkanaście złotych najczęściej nie spełniają funkcji ochronnej, wręcz przeciwnie, mogą stanowić zagrożenie dla oczu.

Damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Damskie i męskie okulary przeciwsłoneczne są szeroko dostępne na rynku. Do modnych marek okularów przeciwsłonecznych należą m.in.: Ray-Ban, Versace, Michael Kors, Armani. Decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych należy pamiętać, że powinny one pochodzić z pewnych i bezpiecznych źródeł. Te dostępne na targach i bazarach zwykle nie spełniają funkcji ochronnej. Ponadto przyciemniane szkła bez specjalnego filtra powodują rozszerzanie się źrenic oka. W ten sposób do oka dostaje się jeszcze większa ilość szkodliwego promieniowania słonecznego, które może uszkodzić delikatne tkanki. Wybierając okulary, warto zwrócić uwagę na kolor szkieł. Brązowe odcienie szkła są najbardziej zalecane osobom o wrażliwych oczach, gdyż im ciemniejsza soczewka okularów, tym dopuszcza mniej światła do oka. Okulary o jaśniejszych szkłach są odpowiednie przy mniej intensywnym słońcu.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Negatywne działanie promieni słonecznych jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, u których struktury oka są znacznie delikatniejsze, a ochrona tkanek słabsza. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci najlepiej kupować w salonach optycznych. Wówczas zyskuje się pewność, że pochodzą one z bezpiecznego źródła i będą stanowić skuteczną ochronę oczu przed szkodliwym oddziaływaniem słońca.

Zobacz film i dowiedz się czy dziecko też powinno mieć okulary przeciwsłoneczne:

Zobacz film: Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka? Źródło: Dzien Dobry TVN

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV stanowią najpopularniejszy, a zarazem bardzo skuteczny rodzaj ochrony oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny mieć oznaczenie kwalifikujące je do jednej z pięciu kategorii określającej ilość przepuszczanego do oka światła.

  • Kategoria 0 – przepuszcza od 80% do 100% światła słonecznego,
  • Kategoria 1 – przepuszcza od 43% do 80% światła i oznacza okulary przeznaczone do stosowania głównie w mniej słoneczne, pochmurne dni,
  • Kategoria 2 – przepuszcza od 18% do 43% światła i są to okulary zalecane przy stałym, umiarkowanym natężeniu światła słonecznego,
  • Kategoria 3 – przepuszcza od 8% do 18% światła, stanowiąc okulary przeznaczone osobom narażonym na duże nasłonecznienie typowe np. dla obszarów górskich i nad wodą oraz odpowiednie dla kierowców,
  • Kategoria 4 – przepuszcza od 3% do 8% światła, oznacza okulary doskonale sprawdzające się przy dużym nasłonecznieniu w warunkach górskich czy nadmorskich. Kategoria ta ze względu na mocne przyciemnienie szkieł nie powinna być stosowana przez kierowców.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją pełnią funkcję ochronną, a ponadto niwelują światło odbijające się od jasnych powierzchni. Są one szczególnie przeznaczone dla kierowców, gdyż zwiększają widoczność oraz zapobiegają przedostawaniu się do oka światła odbijającego się od jezdni. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są najodpowiedniejszym wyborem dla sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty wodne oraz górskie, takie jak jazda na nartach czy wspinaczka górska.

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne

Osoby z dużą wadą wzroku uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie bez soczewek lub okularów korekcyjnych powinny wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne z fotochromem. Filtr fotochromowy przepuszcza światło w różnym stopniu, co zależy od nasłonecznienia. Okulary korekcyjne z fotochromem pozwalają prawidłowo widzieć w warunkach niedostatecznego, jak też bardzo intensywnego naświetlenia, a ich soczewki przyciemniają się lub rozjaśniają. 

Data aktualizacji: 19.08.2022,
Opublikowano: 19.08.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest badanie HRT i w jakim celu się je wykonuje?

Badanie HRT to badanie diagnostyczne z zakresu oftalmoskopii, czyli wziernikowania dna oka. Wykonuje się je przy użyciu laserowego oftalmoskopu, który pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz tarczy nerwu wzrokowego/siatkówki.

Czytaj więcej