Ograniczony dostęp rodziców do noworodków może nieść poważne skutki zdrowotne i rozwojowe
ER Productions Limited/getty images
Ostrzegają eksperci kampanii „Zero separacji. Mama przy wcześniaku!”. I jak tłumaczą, karmienie piersią, kontakt skóra do skóry, dotyk, czułość rodzica przekłada się na rozwój chorych niemowląt. Obecność rodziców przy ich dziecku na oddziale intensywnej terapii jest więc nie do przecenienia…
Zero separacji
Przez pandemię koronawirusa oddziały neonatologiczne wprowadziły restrykcyjne ograniczenia w zakresie przebywania rodziców na oddziale.
Wielu rodziców zmagało się z bardzo trudną dla nich sytuacją, kiedy nie mieli możliwości odwiedzić swoich dzieci. A przecież obecność rodziców przy noworodku na oddziale intensywnej terapii jest nie do przecenienia. Karmienie piersią, kontakt skóra do skóry przekłada się na rozwój chorych niemowląt. Stąd pomysł na kampanię „Zero separacji. Mama przy wcześniaku!”. Jej autorzy podkreślają, że do Fundacji Koalicja zgłaszały się zrozpaczone matki, które zastanawiały się, czy ich niemowlęta będą je pamiętać po kilku tygodniach rozłąki.
Decyzje, które mają ogromny wpływ na zdrowie wcześniaków
Międzynarodową kampanię „Zero separacji. Mama przy wcześniaku!” zainicjowała Global Alliance for Newborn Care (GLANCE). Jest to globalna inicjatywa Europejskiej Fundacji działającej na rzecz wcześniaków EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants). Jej głównym celem jest budowanie świadomości na temat korzyści, jakie płyną z obecności rodziców przy wcześniakach i chorych dzieciach na Oddziałach Intensywnej Terapii Noworodków (OITN). W Polsce w kampanię zaangażowała się Fundacja Koalicja dla wcześniaka. Zdaniem prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej, wpływ takich decyzji, jak separacja od rodziców może być ogromny.
źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 15.07.2020,
Opublikowano: 15.07.2020 r.
Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka.
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?
Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.
Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.
Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej.
Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać?