Odsysanie tłuszczu z brzucha – opis zabiegu i przebieg pooperacyjny

Fot: IAN HOOTON / gettyimages.com

Odsysanie tłuszczu z brzucha, ud czy twarzy to zabieg, który pozwala na modelowanie kształtu sylwetki i usuwanie wad estetycznych. Nie jest to jednak metoda leczenia otyłości czy znacznej nadwagi. Sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej mogą też być inne, mniej inwazyjne procedury.

Odsysanie tłuszczu (liposukcja) to zabieg chirurgiczny, który nie jest obojętny dla zdrowia. Dla uzyskania właściwego efektu powinien być wykonany z największą starannością, a postępowanie w okresie pooperacyjnym musi być zgodne z zaleceniami lekarza.

Zobacz także:

Blizny. Jak usuwa się blizny na skórze?

Detergenty podrażniają twoją skórę? Przyczyną problemów może być kontaktowe zapalenie skóry

Grzybica skóry – jakie są objawy? Leczenie grzybicy skóry, domowe sposoby

Czym jest odsysanie tłuszczu z brzucha?

Odsysanie tłuszczu z brzucha to chirurgiczny zabieg, który pozwala na usunięcie nadmiaru tłuszczu z tkanki podskórnej. Sama procedura sprowadza się do wprowadzenia przez powłoki ciała specjalnej końcówki podłączonej do pompy ssącej, przez którą odprowadzane są rozdzielone przez podciśnienie fragmenty tkanki. Ze względu na zakres i lokalizację zabiegu przeprowadzany jest on w znieczuleniu ogólnym. Uzyskanie ostatecznego, korzystnego efektu jest uzależnione od właściwego zakwalifikowania chorego do operacji i znieczulenia, określenia miejsc odsysania tłuszczu oraz od prawidłowego prowadzenia pacjenta w okresie pooperacyjnym.

Odsysanie tłuszczu z brzucha nie jest jedynym tego rodzaju zabiegiem. Liposukcji można też poddać uda (co szczególnie często robi się na ich tylno-bocznych powierzchniach) albo pośladki. Podobne procedury (przy użyciu odpowiednio dostosowanego sprzętu) pozwalają na modelowanie policzków i korektę kształtu twarzy albo na likwidację podwójnego podbródka.

Postępowanie przed zabiegiem odsysania tłuszczu z brzucha

Zanim dojdzie do zabiegu odsysania tłuszczu z brzucha, pacjent musi być odpowiednio przebadany i przygotowany. Ze względu na konieczność wykonania znieczulenia ogólnego operacji nie można poddać np. osób z niestabilnymi chorobami serca, niewyrównanym nadciśnieniem, cukrzycą, zaburzeniami oddychania, niewydolnością wątroby czy nerek.

Kolejną grupą wyłączoną z tego typu zabiegów są osoby z wrodzonymi czy nabytymi zaburzeniami krzepnięcia (np. otrzymujące na stałe środki „rozrzedzające” krew po operacjach kardiochirurgicznych) oraz pacjenci poddawani przewlekłemu leczeniu środkami cytostatycznymi, immunosupresyjnymi czy przeciwzapalnymi (w tym kortykosteroidami).

Kandydaci do zabiegu liposukcji muszą przejść podstawowe badania kontrolne i uzyskać pozytywną opinię internisty oraz anestezjologa. Kolejnym etapem jest kwalifikacja przez chirurga i ustalenie z nim zakresu zabiegu. Niezbędne jest też uzgodnienie przez obie strony, jakiego efektu końcowego można się spodziewać. Niekiedy oczekiwania pacjentów są nierealistyczne – wówczas lekarz odpowiedzialny za rezultat ewentualnej operacji może nie podjąć się jej wykonania. Jeśli zabieg zostaje w takiej sytuacji przeprowadzony, może dojść do poważnego konfliktu (w tym do sporu prawnego) pomiędzy stronami, gdy pacjent zakwestionuje ostateczny rezultat leczenia.

Przebieg zabiegu odsysania tłuszczu z brzucha

Pacjent jest przyjmowany do kliniki dzień wcześniej albo w dniu zabiegu rano. Przez kilkanaście godzin poprzedzających operację musi powstrzymać się od jedzenia, a przez ostatnie 4–6 godzin również od picia jakichkolwiek napojów. Jest to związane z koniecznością wykonania znieczulenia. Lekarz przed operacją zaznacza na skórze orientacyjnie miejsca nacięć powłok i obszary, z których tłuszcz ma być odsysany.

Sam zabieg (włącznie z wprowadzeniem pacjenta do znieczulenia i z wybudzeniem) trwa od godziny do 2–3 godzin – w zależności od ustalonego zakresu operacji. Po jej zakończeniu chory pozostaje w klinice ze względu na możliwość wystąpienia późnych komplikacji okołooperacyjnych, takich jak np. krwawienie czy niebezpieczeństwo powstania zatorów tłuszczowych.

Postępowanie pooperacyjne po odsysaniu tłuszczu z brzucha

Uzyskanie korzystnego efektu zabiegu odsysania tłuszczu jest uzależnione od właściwego prowadzenia pacjenta po operacji i konsekwentnego stosowania się do zaleceń lekarskich. Konieczne jest zwykle noszenie przez kilka tygodni specjalnej odzieży uciskowej i codzienne wykonywanie masażu skóry w miejscu liposukcji w celu uniknięcia powstawania krwiaków i zrostów.

Ile kosztuje odsysanie tłuszczu z brzucha?

Podstawowy koszt zabiegu odsysania tłuszczu z brzucha to zwykle kilka tysięcy złotych. Do ceny samej operacji należy doliczyć wydatki związane z konsultacjami lekarskimi, pobytem w klinice, zakupem odzieży uciskowej, opłatami za masaże czy inne, dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne poprawiające ostateczny efekt. Dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu chirurgicznej korekty sylwetki trzeba dobrze przeanalizować wszystkie opcje, ewentualne korzyści i ryzyka. Warto wziąć pod uwagę alternatywne metody (laserowe, ultradźwiękowe) czy wręcz podjęcie próby radykalnej zmiany trybu życia, co także może przełożyć się na korzystny efekt estetyczny związany z likwidacją nadwagi.

Zobacz film i dowiedz się, jak ujędrnić brzuch:

Zobacz film: Ujędrnianie brzucha Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. M. Alam, H. Gladstone, R. Tung, Dermatologia kosmetyczna, Wrocław 2011.

2. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2017.

Data aktualizacji: 04.02.2021,
Opublikowano: 04.02.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Liposukcja – milowy krok na drodze do wymarzonej sylwetki

Mimo iż liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości, to w innych przypadkach często staje się jedynym, skutecznym sposobem umożliwiającym precyzyjne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Sprawdź, dla kogo przeznaczony jest zabieg, jak przebiega i jakie efekty można uzyskać dzięki liposukcji.

Czytaj więcej
Jak komórki macierzyste przywracają młodość?

Czytaj więcej
Liposukcja ultradźwiękowa – jakie są efekty zabiegu i ile razy należy go powtórzyć?

Liposukcja ultradźwiękowa jest alternatywą dla chirurgicznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To nieinwazyjna metoda redukująca złogi tłuszczowe i cellulit. Nie należy jednak jej traktować jako sposób na zmniejszenie masy ciała, ponieważ jej celem jest wyszczuplenie, a nie walka z nadwagą.

Czytaj więcej
Retinoidy zalecane przez dermatologów - efekty stosowania i skutki uboczne

Retinoidy to kwasowe pochodne witaminy A (retinolu). Są polecane przez dermatologów ze względu na wiele korzyści, jakie niosą przy pielęgnacji skóry. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić skutki uboczne.

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Rekonwalescencja i rehabilitacja po mastektomii. Jakie ćwiczenia trzeba wykonywać?

Rehabilitacja po mastektomii jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega skutkom zabiegu, m.in. zanikom mięśni i obrzękom limfatycznym. Jej celem jest także zwiększenie ruchomości w stawach i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Ćwiczenia po mastektomii należy rozpocząć już w pierwszej dobie po zabiegu.

Czytaj więcej
Jak skutecznie pozbyć się pajączków? Dowiesz się tego z nowego odcinka Kliniki bez tajemnic!

Motywacje do odwiedzenia gabinetów medycyny estetycznej są niezwykle różne. Wynikają one z chęci zadbania o siebie, poprawy samooceny czy samopoczucia. Przekonajmy się co do kliniki medycyny estetycznej sprowadza kolejnych pacjentów doktora Ambroziaka!

Czytaj więcej