Odrobaczanie dzieci – leki bez recepty, zioła

Fot. Hallgerd / stock.adobe.com

Odrobaczanie dzieci jest ważne, ponieważ maluchy bardzo często zarażają się pasożytami. Obecnie można kupić leki bez recepty, które skutecznie usuwają pasożyty. Naturalne odrobaczanie dzieci ziołami jest nieskuteczne, ponieważ zioła nie niszczą pasożytów. 

Wiele jest pasożytów, którymi mogą zarazić się dzieci. Najczęściej maluchom dokuczają owsiki oraz lamblie, ale zdarzają się także zakażenia glistą ludzką, tasiemcem lub bąblowicą wielojamową. Odrobaczanie dzieci powinno się przeprowadzać w momencie zaobserwowania objawów chorób pasożytniczych. W Polsce nie ma procedur regularnego odrobaczania dzieci, dlatego że problem tych schorzeń nie jest aż tak bardzo rozpowszechniony w naszym kraju.

Objawy pasożytów

Objawy zakażenia pasożytami zależą od rodzaju patogenów. Najczęściej u dzieci zdarzają się zakażenia owsicą. Owsiki mają do 10 mm długości i żyją w jelicie grubym. Nocą samice wypełzają w okolice odbytu i tam składają jaja. Powoduje to dokuczliwe swędzenie, które prowokuje dziecko do drapania. Jaja pasożytów trafiają wówczas pod paznokcie, co prowadzi do powtórnego zakażenia. Mogą one przetrwać na ludzkim ciele, ubraniach, pościeli, na zabawkach i każdej rzeczy, która została dotknięta przez zarażoną osobę. Oprócz swędzenia można zaobserwować u dziecka zaczerwienienie w okolicach odbytu, osłabienie, bóle głowy i brzucha, nudności oraz brak apetytu.

Kolejnym często występującym pasożytem są wiciowce jelitowe. Powodują lambliozę, którą dziecko może się zarazić, spożywając źle umyte warzywa czy owoce. Cysty wiciowca jelitowego uszkadzają śluzówkę jelita, co powoduje dokuczliwe biegunki i upośledza wchłanianie tłuszczów oraz laktozy i niektórych witamin. U dziecka może wystąpić podrażnienie trzustki, objawiające się nudnościami. Stolce mają nieprzyjemny zapach, a w wyniku uszkodzenia jelit dziecko może zapaść na anemię.

Glista ludzka jest pasożytem osiągającym nawet 52 cm długości. Dziecko może zarazić się glistnicą, spożywając zanieczyszczony pokarm. Larwy glisty, dotarłszy do jelita cienkiego, wywołują u dziecka bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunki. Następnie przebijają się do naczyń krwionośnych, a wraz z krwią do oskrzeli i płuc. Dziecku dokuczają wówczas zapalenia oskrzeli lub płuc.

Bąblowica wielojamowa to pasożyt, którym można zarazić się, spożywając niemyte owoce leśne. Jaja zwykle zagnieżdżają się w wątrobie, płucach i mózgu. Objawy zakażenia przypominają symptomy nowotworu. Choroba wywołuje złe samopoczucie, dziecko może skarżyć się na ból w prawym podżebrzu. Jeśli zmiany spowodowane przez bąblowicę powodują ucisk na drogi żółciowe, u dziecka mogą wystąpić objawy żółtaczki.

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Tasiemcem dziecko może się zarazić, jedząc niedogotowane, zarażone mięso. Tasiemiec bytuje w jelicie, a zakażenie objawia się mdłościami, wymiotami, brakiem apetytu, bólem brzucha, a niekiedy także drgawkami. Objawy mogą wystąpić po kilku latach od zakażenia.

Odrobaczanie dzieci bez recepty

Większość leków stosowanych w odrobaczaniu jest dostępnych tylko na receptę. Do wyboru są dwie grupy leków przeciwpasożytniczych, które różnią się mechanizmem działania:

  • leki zawierające pyrantel – blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe pasożytów, które znajdują się w świetle przewodu pokarmowego. W efekcie pasożyty są unieruchamiane, a następnie usuwane z jelita,
  • leki zawierające mebendazol – niszczą mechanizm przyswajania glukozy przez pasożyty i zaburzają ich funkcje trawienie. W efekcie dochodzi do obumierania pasożytów i ich wydalenia.

Bez recepty można kupić lek w postaci zawiesiny, zawierający pyrantel. Działa on jednak wyłącznie na glistę ludzką i owsiki. Preparat działa na formy dojrzałe oraz pasożyty znajdujące się we wczesnym stadium rozwoju, dlatego konieczne jest powtórzenie dawki po 2–3 tygodniach od podania pierwszej. Odrobaczanie dzieci lekami bez recepty zawsze powinno być oparte na wcześniejszej konsultacji lekarskiej i odpowiedniej diagnostyce.

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci absolutnie nie jest zalecane, ze względu na niepożądane działania stosowanych leków. Nie są one znaczne, jednak nie ma potrzeby narażać na nie dziecko. Profilaktyka powinna opierać się przede wszystkim na zapobieganiu niektórym zakażeniom – higienie rąk, myciu warzyw i owoców, a także odrobaczaniu zwierząt domowych będących nosicielami groźnych dla dziecka chorób pasożytniczych.

Zioła na odrobaczanie dzieci

Odrobaczanie dzieci ziołami nie jest metodą skuteczną. Zioła jedynie uniemożliwiają pasożytom mnożenie się, ale nie powodują ich usunięcia z organizmu, dlatego już po kilku tygodniach od „kuracji” objawy powracają, a nawet nasilają się. Zioła zalecane w odrobaczaniu dzieci mogą powodować liczne działania niepożądane.

Skuteczne odrobaczanie gwarantują wyłącznie leki, ale ich działanie można wspomóc, podając dziecku pestki dyni i wzbogacając potrawy czosnkiem. Ponadto trzeba wykluczyć z diety słodycze, które dostarczają pasożytom niezbędnej do życia glukozy. 

Data aktualizacji: 27.01.2018,
Opublikowano: 27.01.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ksdga 06.04.2018r.

Poniższy komentarz jest dowodem na brak wiedzy w temacie. Polecam się zagłębić

homepatia 29.03.2018r.

Dziecko to zwierze czy człowiek, że należy go odrobaczac?!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej