Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?

Fot: fotolia.com

USG w ciąży jest zawsze wielkim przeżyciem dla rodziców. Pierwsze badanie wykonuje się dopochwowo już w pierwszych tygodniach, aby potwierdzić, że doszło do zapłodnienia i sprawdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Badania USG w ciąży pozwalają wykluczyć groźne wady rozwojowe i upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Dzięki temu można odpowiednio zadbać o rozwój dziecka i przygotować się do porodu. Możliwość obejrzenia własnego potomka na ekranie jest też nie bez znaczenia dla tworzenia się więzi między rodzicami a noworodkiem.

Kiedy wykonać pierwsze USG w ciąży?

Pierwsze badanie w ciąży to najczęściej potwierdzające ją USG dopochwowe. Zarodek widać na USG często już w 4 tygodniu, jednak wówczas trudno cokolwiek o nim powiedzieć. Na pierwsze badanie powinno się więc umówić między 6 a 8 tygodniem ciąży. Serce dziecka zaczyna bić w 6 tygodniu i można je dostrzec w postaci migającego punktu. Na tym etapie nie widać jeszcze nic więcej. Na pierwszą wizytę do ginekologa po zapłodnieniu powinno się udać przed 10 tygodniem w ciąży, co zapewni odpowiednią kontrolę nad rozwojem płodu. Ważne jest to również dla osób, które będą się starały o przyznanie becikowego, do którego wymagane jest zaświadczenie o przebywaniu pod opieką ginekologa od 10 tygodnia ciąży. W trakcie pierwszego USG konieczne jest ocenienie wieku zarodka i stanu narządów rodnych. W tym czasie ciąża powinna być już widoczna bliźniacza.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Do którego tygodnia w ciąży wykonuje się USG dopochwowe?

USG dopochwowe przydatne jest tylko na początku ciąży. Wykonuje się do około 11–12 tygodnia, a następnie konieczne jest już wykonywanie USG przez powłoki brzuszne.

Jak często można robić USG w ciąży?

Częstotliwość wykonywania USG w ciąży jest uzależniona od stanu zdrowia matki i dziecka. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego, badanie wykonuje się tak często, jak jest to konieczne (nawet co kilka dni), ponieważ nie ma żadnych dowodów na jego szkodliwość. W prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca się wykonanie minimum 3 USG – po jednym w każdym trymestrze. Rodzice często dodatkowo wykonują bardziej zaawansowane badania, takie jak trójwymiarowe USG czy badania przesiewowe w 13 tygodniu ciąży. USG powinno się wykonywać częściej:

  • w ciąży bliźniaczej,
  • gdy matka choruje na cukrzycę,
  • gdy matka choruje na nadciśnienie,
  • gdy w ciąży występowały plamienia,
  • w przypadku ciąży zagrożonej,
  • u matek po 35 roku życia,
  • jeżeli wcześniej dochodziło do poronień.

Genetyczne USG – przesiewowe badanie w ciąży

Genetyczne USG jest przesiewowym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym wykonywanym do 13 tygodnia ciąży. Ma ono na celu wychwycenie chorób genetycznych (zespół Downa, Edwardsa, Turnera) i wad wrodzonych (wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, karłowatość, rozszczep wargi, wady serca). W trakcie trwającego 40–60 minut badania lekarz ocenia stan łożyska, płynu owodniowego i pępowiny oraz ocenia grubość fałdu karkowego, wygląd kości nosowych, długość kości udowej, pracę serca i wygląd większości organów wewnętrznych.

USG przepływowe (dopplerowskie)

Przepływowe USG wykonywane metodą Dopplera polega na ocenieniu prędkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych matki i dziecka. Jest ono zalecane w przypadku wykrycia wad serca, słabego wzrostu płodu, małej ilości wód płodowych, ciąż mnogich oraz we wszystkich ciążach wysokiego ryzyka. Przebieg badania dopplerowskiego jest taki sam, jak każdego innego USG, ale w głowicy aparatu uruchamia się dodatkową funkcję, dzięki której aparat określa i rysuje przepływ krwi w organizmie matki, dziecka i w łożysku.

USG jamy brzusznej w ciąży

Nie zawsze wykonuje się pełne USG jamy brzusznej. Najczęściej lekarz koncentruje się na dziecku i pomija organy matki. Zalecane jest ono jednak w przypadku niektórych dolegliwości występujących u kobiety w ciąży, takich jak:

  • silne bóle brzucha,
  • kamica nerkowa lub epizod kolki nerkowej,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • zaburzenia pracy wątroby bądź woreczka żółciowego.

USG 3D i 4D – “USG połówkowe” w ciąży

USG 3D pozwala na obejrzenie dziecka w trójwymiarze, natomiast 4D jest ruchomym filmem. Ich możliwości diagnostyczne są o wiele mniejsze niż normalnego badania, ponieważ pokazuje ono ciało dziecka z zewnątrz. Mimo to rodzice często decydują się na wykonanie tego badania, ponieważ jest ono dla nich dużym przeżyciem i pozwala na zawiązanie silniejszej więzi z dzieckiem. Badanie to wykonuje się także, gdy płód ma zewnętrzne wady wrodzone, takie jak rozszczep wargi, ponieważ obrazuje ono odmienny wygląd dziecka i pozwala rodzicom przygotować się do urodzenia dziecka z wadą.

Zobacz także: USG połówkowe – kiedy przeprowadzić i jak się do niego przygotować?

Kiedy na USG w ciąży widać płeć?

Płeć dziecka można zobaczyć podczas normalnego badania USG już w 12 tygodniu ciąży, jednak bardzo dużo zależy od ułożenia płodu. Czasami obraca się lub przykurcza nogi w taki sposób, że nie widać jego płci. W tym momencie często zdarza się, że rodzice zostają błędnie poinformowani. Płeć należy potwierdzić, wykonując USG około 20 tygodnia ciąży. Najskuteczniejsze są pod tym względem badania 3D i 4D.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.11.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej