Obrzęki rąk i nóg w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Fot: fotostorm / gettyimages.com

Obrzęki nóg w ciąży pogłębiają się poprzez ucisk macicy na żyłę główną dolną i utrudniony odpływ żylny z kończyn dolnych. Należy pamiętać o właściwym nawadnianiu i umiarkowanej aktywności fizycznej.

Obrzęki w ciąży mogą dotyczyć nóg, jak również mogą tworzyć się obrzęki na rękach, twarzy, czy obrzęki uogólnione, które często wynikają z zatrzymania wody w organizmie. Mało która kobieta w ciąży jest zupełnie wolna od obrzęków. Oczywiście są metody, które pozwalają kobiecie zapobiec tworzeniu się obrzęków, jednak mimo tego jest to jedna z częstszych dolegliwości, która wzmaga się wraz czasem trwania ciąży. U zdrowego człowieka obrzęki zawsze świadczą o pewnych nieprawidłowościach. U kobiet w ciąży natomiast mogą być po prostu konsekwencją zmian fizjologicznych związanych z ciążą. Nie można również bez wykonania odpowiednich badań wykluczyć, że obrzęki pojawiające się obrzęki nie są konsekwencją schorzeń towarzyszących ciąży.

Obrzęki w ciąży – przyczyny

Przyczyną powstawania obrzęków w ciąży jest nadmierne zatrzymanie wody w organizmie. Jest to fizjologiczna reakcja, ponieważ w ciąży dochodzi do zwiększonego wypełnienia łożyska naczyniowego, zwiększonego rzutu serca, zwiększonego przesączania kłębuszkowego w nerkach. Obrzęki nóg postępują wraz czasem trwania ciąży i przede wszystkim wynikają z faktu, że powiększająca się macica uciska na żyłę główną dolną, co z kolei upośledza odpływ krwi z kończyn dolnych. Zastój krwi w żyłach kończyn dolnych powoduje wzrost ciśnienia wewnątrznaczyniowego powoduje przedostawanie się płynu do przestrzeni zewnątrznaczyniowej. Tym samym narastają obrzęki w kończynach dolnych, szczególnie w okolicy kostek. Ponadto w ciąży wśród przyczyn obrzęków wymienia się szybki przyrost masy ciała kobiety i złą dietę, podwyższenie temperatury ciała, poszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie objętości krwi krążącej, ale także brak aktywności. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna, nawet umiarkowana, to podstawowa forma profilaktyki obrzęków w ciąży. Długotrwałe stanie czy też siedzenie zdecydowanie przyczynia się do powstawania obrzęków, których trudno jest się w ciąży pozbyć.

Obrzęki w ciąży – czy powinny niepokoić?

Obrzęki w ciąży nie muszą być wyłącznie konsekwencją zmian fizjologicznych. Zdarza się, że są konsekwencją chorób czy też patologii ciąży. Fizjologiczne obrzęki w ciąży, mimo iż z trudem, to jednak ustępują po uniesieniu nóg, czy po wdrożeniu lekkiej aktywności fizycznej. Natomiast uporczywe obrzęki, którym dodatkowo towarzyszą nadciśnienie czy białkomocz, mogą być objawem zatrucia ciążowego, czyli gestozy, które stanowi poważne zagrożenie dla dziecka i matki. Konsekwencją tego może być poród przedwczesny, przedwczesne odklejenie się łożyska, zahamowanie wzrastania płodu czy wzrost ryzyka niedotlenienia płodu.

Obrzęki mogą stanowić również duże ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego i rzucawki. Mogą być jednym z objawów narastającego nadciśnienia ciążowego czy cukrzycy ciążowej.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Obrzęki w ciąży – leczenie

Uznaje się, że obrzęki powinny ustąpić wraz zakończeniem ciąży, jednak niejednokrotnie obserwuje się, że kobieta ma nasilone obrzęki jeszcze przez kilka dni po porodzie. Podstawą leczenia obrzęków w ciąży są domowe sposoby, jednak zawsze należy wykluczyć chorobowe podłoże narastających obrzęków. Wśród domowych sposobów walki z obrzękami zalicza się przede wszystkim aktywność fizyczną. W zależności od możliwości i przeciwwskazań, każda ciężarna powinna dostosować aktywność fizyczną. Ciąże zagrożone, wymagające odpoczynku, w przypadku których lekarz zabroni wykonywania jakichkolwiek aktywności, to niewielki odsetek ciąż, a właściwie jedynie pojedyncze przypadki. Wskazana jest choć lekka aktywność fizyczna. Długotrwałe siedzenie sprzyja obrzękom. Jeśli już kobieta siedzi, nie powinna trzymać nóg w dole. Powinny być podniesione. Nie powinna również leżeć na lewym boku, ponieważ ucisk na żyłę główną dolną utrudnia krążenie żylne.

Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety, unikanie nadmiaru soli, a także właściwe nawadnianie organizmu. Kobieta w ciąży nie powinna przebywać zbyt długo na słońcu, ponieważ przegrzanie organizmu nie tylko szkodzi dziecku, ale także powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych, jak również grozi odwodnieniem. Należy też unikać zbyt ciasnych ubrań.

Z powodzeniem można stosować maści, które można stosować w ciąży. Można także spróbować zredukować obrzęki pod prysznicem. W tym celu stosuje się naprzemiennie kilkusekundowy ciepły prysznic na podudzia po czym zimna woda, co powoduje uszczelnienie naczyń krwionośnych.

Opublikowano: 04.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej